PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

Wybór najlepszego napędu do bramy przesuwnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Brama ręczna może być stosowana w przypadku rzadkiego otwierania i ciężaru nieprzekraczającego 150 kg. Jednak już wjazd do przydomowej posesji to minimum 6 cykli otwierania dziennie - 1 cykl to otwarcie i zamknięcie. Na osiedlach i wjazdach do obiektów przemysłowych to przynajmniej 100 cykli. Jaki napęd do bram przesuwnych będzie najlepszy? Taki który wyposażono w nowoczesne i zoptymalizowane pod względem technicznym rozwiązania.

Funkcjonalny i bezawaryjny napęd do bramy wjazdowej

Funkcjonalność napędów SLIDING od firmy DoorHan jest bardzo szeroka, jednak to co istotne z punktu widzenia inwestora, przy całej swojej złożoności i zaawansowaniu technologicznemu urządzenia te pozostają proste w instalacji i obsłudze.

Dla optymalizacji i wygody użytkowania, zanim dokona się wyboru automatyki bramowej, należy dokładnie przeanalizować kilka czynników, m.in. miejsce usytuowania bramy. W obszarze przesuwania bramy przykładowo nie może znajdować się furtka, bo będzie to stwarzać problemy w komunikacji, należy pamiętać również o tym, że najwygodniej wjeżdża się z ulicy pod kątem prostym.

Rozważając zakup i instalację tego typu urządzeń warto wziąć pod uwagę nie tylko masę i intensywność użytkowania bramy, ale także napięcie zasilania oraz cenę samego modułu. Ten artykuł ma na celu przybliżenie inwestorowi zalet systemów SLIDING zarówno w wersji Sliding-300/800 oraz Sliding-500-24V przeznaczonych dla domu, jak i w wersji Sliding-1300/2100 dedykowanej także celom przemysłowym.

Jak działa automatyka do bram przesuwnych?

W bramach przesuwnych są używane specjalne mechanizmy składające się z przytwierdzanej do skrzydła zębatej listwy. Skrzydło może się swobodnie przemieszczać na swoich prowadnicach dzięki obrotom silnika elektrycznego i przesuwającej listwę zębatki.

W ofercie firmy DoorHan znajdują się napędy do bram przesuwnych z serii SLIDING w których wykorzystano najnowsze rozwiązania techniczne również w tym zakresie. Dla napędów SLIDING 300/800 to listwa zębata RACK-8 (8mm grubości) dla 1300/2100 DHRACK (12mm) grubości. Istnieje możliwość spawania listwy zębatej do bramy, a w przypadku, gdy brama jest ocynkowana DoorHan oferuje specjalny system mocowania za pomocą przykręcanego C-profilu 24890/M oraz uchwytów DH24615-1 dla tulei dystansowych.

Napędy do bramy przesuwnej godne polecenia

Napęd elektromechaniczny SLIDING-1300 i SLIDING-2100 charakteryzują się ergonomiczną obudową, która podzielona jest na kilka sekcji oddzielającej silnik od jednostki sterującej. Wykorzystanie w nich nowoczesnych materiałów gwarantuje zwiększoną wymianę ciepła części mechanicznych, niezawodną pracę i wytrzymałość także plastikowych części korpusu.

Napęd SLIDING do bramy wjazdowej. fot. DoorHan
Napęd SLIDING do bramy wjazdowej. fot. DoorHan

Napędy odporne na wszystko

Motoreduktor Sliding-300/800 zanurzony jest w płynnym smarze, a w przypadku Sliding-1300/2100 jest to kąpiel olejowa. Taki zabieg techniczny pozwala podnieść wytrzymałość i osiągnąć zdolność do pracy nawet w warunkach -40 stopni Celsjusza.

Nowoczesny sterownik PCB-SL w napędach SLIDING do bram wjazdowych

Wszystkie napędy SLIDING wyposażono w sterownik PCB-SL, który wspiera pracę w szerokim zakresie napięcia wejściowego, co umożliwia użytkowanie napędu w miejscach o niestabilnej elektryfikacji np. na odległych terenach wiejskich. Sterownik ten oferuje duże możliwość, m.in.: uruchomienia funkcji furtki (otwarcie na ok 1m) za pomocą specjalnego styku PED, do którego można podpiąć dodatkowy moduł radiowy DHRE-1.

Poza tym płytka wyposażona jest w przełączniki DIP do sterowania dodatkowymi funkcjami napędu, takimi jak: spowalnianie przed wyłącznikami krańcowymi, blokowanie odbioru poleceń podczas ruchu bramy (pełne cykle), wybór kierunku obrotów silnika (w zależności od strony montażu napędu).

A to nie wszystko. Istnieje również możliwość ustawienia pracy „Krok po kroku” (SBS) lub osobno - otwórz zamknij na osobnych zaciskach (Start, PED). Trzy potencjometry umieszczone na płycie umożliwiają: regulację czasu cofania po zadziałaniu wyłącznika krańcowego, czas auto zamykania, regulacja siły pociągowej.

Akcesoria - jak zwiększyć funkcjonalność napędu bramy przesuwnej?

PCB-SL umożliwia też podłączenie dodatkowych urządzeń i akcesoriów. Do wyboru według upodobań i potrzeb pozostają: lampka sygnalizacyjna DOORHAN LAMP lub LAMP-PRO, syrena sygnalizacyjna DOORHAN SIRENA, fotokomórki bezpieczeństwa DOORHAN PHOTOCELL-N, przełącznik kluczykowy KEYSWITCH-N, panele kodowe KEYCODE (konstrukcja antywandalowa) i KEYPAD (bezprzewodowa).

Lampa sygnalizacyjna LAMP-PRO LED 12-250V z wbudowaną anteną. fot. DoorHan
Lampa sygnalizacyjna LAMP-PRO LED 12-250V z wbudowaną anteną. fot. DoorHan

Zastosować można też: grzejnik uniwersalny DOORHAN HEATER, moduł otwierania bramy z telefonu GSM DOORHAN, moduł otwierania drzwi przez Wi-Fi DOORHAN SMARTCONTROL-2.

Karta radiowa w napędzie bramy

Centrala ma zaimplementowaną kartę radiową obsługującą częstotliwość 433,92 MHz i umożliwia przechowywanie w pamięci do 60 pilotów nadajników oraz kolorowe zaciski ułatwiające okablowanie

źródło i zdjęcia: DoorHan

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum