Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy, zestawy hydroforowe

Na jakiej głębokości zawiesić pompę głębinową w studni?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pytanie postawione w tytule naszego poradnika jest jednym z najczęstszych, jakie zadają sobie nabywcy tego urządzenia planujący samodzielny montaż pompy głębinowej w studni. Teoretycznie nie ma w tym nic skomplikowanego i każdy, kto ma podstawowe pojęcie o hydraulice, powinien sobie z tym poradzić. Warunek jest jeden: trzeba znać wymogi techniczne w zakresie montażu pompy.

Jeśli lada moment zabierasz się za montaż urządzenia, a nie ma w tym żadnego doświadczenia, to dobrze, że trafiłeś akurat na nasz poradnik. Dowiesz się z niego, na jakiej głębokości zawiesić pompę głębinową w studni, aby zapewnić urządzeniu odpowiednie warunki pracy.

Montaż pionowo czy poziomo?

Zacznijmy od ważnej kwestii, która w znacznej mierze determinuje sposób montażu pompy. Większość modeli pomp głębinowych jest przeznaczonych do montowania w pozycji pionowej. Można jednak znaleźć pompy, których producenci dopuszczają montaż w pewnym odchyleniu, maksymalnie o 90 stopni od pionu (czyli w pozycji leżącej).

Takie pompy głębinowe bardzo dobrze sprawdzają się w studniach kręgowych, jak również w różnego rodzaju zbiornikach, na przykład na deszczówkę. Jeśli natomiast masz studnię wierconą z rurą osłonową, to w grę wchodzi wyłącznie montaż w pozycji pionowej.

Nigdy nie opuszczamy pompy do samego dna!

To najważniejsza zasada, do której musisz się zastosować. Wiele niedoświadczonych osób popełnia tutaj błąd i opuszcza pompę głębinową tak długo, aż urządzenie uderzy w dno odwiertu. To prosty przepis na kłopoty.

Przed zabraniem się za montaż pompy musisz sprawdzić, jaka jest faktyczna głębokość odwiertu – użyj do tego np. sznurka z obciążnikiem lub rury PE. Jeśli np. wychodzi 30 metrów bieżących, to zawieś pompę bezpośrednio nad filtrem, czyli na wysokości około 22 metrów pod warunkiem, że lustro wody dynamiczne (czyli w czasie poboru) na to pozwala.

Pamiętaj! Minimalna odległość silnika pompy od dna powinna wynosić między 30 a 50 cm w przypadku studni kręgowych.

Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zaciągania piasku z dna, co mogłoby doprowadzić do poważnej awarii urządzenia lub po prostu przedwczesnego wyeksploatowania pompy. Dodatkowo warto… zajrzeć do instrukcji obsługi pompy. Większość producentów określa minimalną odległość między dnem odwiertu a silnikiem pompy i należy się do tych wytycznych stosować przy montażu.

Maksymalna głębokość pompy poniżej poziomu lustra wody

Jest to parametr, który także każdorazowo określa producent pompy. Pisząc prościej: chodzi o to, na jakiej maksymalnej głębokości można zamontować konkretne urządzenie. W polskich warunkach hydrologicznych nie jest to aż tak istotne, ponieważ rzadko zdarzają się odwierty mierzące na przykład 200 i więcej metrów.

Jeśli jednak masz bardzo głęboką studnię, to sprawdź w instrukcji, jaką maksymalną głębokość pompy poniżej poziomu lustra wody dopuszcza producent. Parametr ten ma kluczowy wpływ na trwałość uszczelnień pompy.

Skontroluj dynamiczny poziom lustra wody

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy montażu pompy głębinowej jest sugerowanie się wyłącznie poziomem lustra wody w stanie spoczynku. Tymczasem koniecznie trzeba sprawdzić, czy i w jakim stopniu ten poziom obniża się podczas poboru. W tym celu można użyć np. pompy hydroforowej.

Pamiętaj! Zaleca się, aby pompę głębinową zawiesić w studni na takiej głębokości, że nad króćcem tłocznym znajdują się jeszcze około 2 metry wody (podczas poboru).

Może to być trudne do osiągnięcia w przypadku niskiej wydajności źródła. Dlatego zawsze rekomendujemy zastosowanie zabezpieczenia przed suchobiegiem. Jeśli źródło wody jest mało wydajne, to wiedząc o tym należy kupić pompę głębinową o adekwatnej, obniżonej wydajności.

Nie ma sensu inwestować w bardzo mocną pompę, ponieważ będzie to grozić jej pracą na sucho w wyniku gwałtownego obniżania się lustra wody. Niższą wydajność pompy spokojnie można zrekompensować zbiornikiem hydroforowym o dużej pojemności (zawsze będziemy mieć do dyspozycji odpowiedni zapas wody).

Podsumowując: pompę głębinową zawieszany w studni na takiej głębokości, aby zagwarantować jej ciągłe zanurzenie nawet w trakcie długotrwałego poboru. Pamiętajmy przy tym, że lustro wody może się okresowo obniżać i podnosić w zależności od pory roku, warunków hydrologicznych etc.

Uwaga! Bezpłatnego doradztwa w doborze urządzenia udzielają eksperci Hydros ze sklepu z bogatą ofertą pomp głębinowych: sklep-hydros.pl

źródło i zdjęcie: HYDROS Pompy i Hydrofory

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum