Dopasowanie łazienki do preferencji użytkowników
Pomysłów i koncepcji na zaprojektowanie łazienki jest tyle, ilu jej właścicieli. Łazienka to wnętrze, które jak żadne inne, powinno być w pełni spersonalizowane. Analiza oczekiwań to jeden z najważniejszych etapów procesu projektowania. Najistotniejsze pytania, na które należy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem aranżacji to:
- ile osób będzie korzystało z łazienki?
- w jakim wieku są domownicy?
- w jakich porach dnia spędzają w łazience najwięcej czasu?
- jakie mają przyzwyczajenia, jakie formy relaksu preferują?
Liczbę łazienek i ich powierzchnię dobiera się proporcjonalnie do metrażu całego wnętrza, modelu rodziny, stanu zdrowia i upodobań mieszkańców, a także częstotliwości przyjmowania gości. Dwie lub trzy osoby żyjące pod jednym dachem nie odczują problemu porannych i wieczornych kolejek do wspólnej łazienki, w przeciwieństwie do dużych rodzin. Gdy domowników jest więcej, oprócz ogólnej łazienki w strefie dziennej powinno się także zaplanować dodatkowe pomieszczenia przy sypialniach. Przy jeszcze liczniejszej rodzinie można zdecydować się na specjalny pokój kąpielowy.
Gdzie rozmieścić wyposażenie w łazience?
By łazienka z wanną była wygodna, potrzeba na nią ponad pięciu metrów kwadratowych, choć oczywiście możliwe jest praktyczne zagospodarowanie jej również na mniejszej powierzchni. Odstępy między urządzeniami sanitarnymi umieszczonymi w jednej linii powinny być możliwie jak największe, na pewno nie mniejsze niż 20-30 cm. Natomiast pełną swobodę poruszania się przy sanitariatach zapewnia odstęp 70-100 cm.
Gdy w łazience mamy do czynienia ze stosunkowo niewielką powierzchnią, na przykład 260x260 cm, urządzenia możemy ustawić wzdłuż ścian. Takie rozmieszczenie pozwoli nam zaplanować we wnętrzu zarówno małą wannę, jak i niedużą kabinę prysznicową. Warunkiem tej aranżacji jest odpowiedni kształt pomieszczenia. Przestrzeń z dwiema strefami kąpielowymi, najłatwiej zaprojektować, gdy łazienka jest kwadratowa, nie ma w niej okna, a wejście znajduje się na środku ściany. W większym, kilkunastometrowym wnętrzu można pokusić się o układ bardziej swobodny, mniej zachowawczy – choćby z wanną wolnostojącą i obszerną kabiną typu walk-in.
Prostokątna łazienka z wanną z prysznicem, będzie najbardziej ergonomiczna, gdy oba elementy wyposażenia staną w jednym rzędzie. Dodatkowy atut takiego rozwiązania stanowi możliwość kontaktu ze sobą osób biorących kąpiel w tym samym czasie. Aby wizualnie poprawić proporcje wnętrza i za razem nadać mu stylowego charakteru, warto pokryć krótszą ze ścian wodoodporną tapetą z intrygującym wzorem lub płytkami ceramicznymi, na przykład z geometrycznym ornamentem. Pomieszczenie wyda się wówczas szersze niż w rzeczywistości i bardziej harmonijne.
W dużej łazience prysznic i wanna mogą stanowić zupełnie odrębne strefy, całkowicie oddzielone ścianką. Wówczas obszerna kabina prysznicowa staje się osobnym pomieszczeniem, a domownicy korzystając z obu przestrzeni równocześnie mają zapewnione poczucie intymności. Rozważając różne konfiguracje łazienki, trzeba pamiętać o kwestiach praktycznych. Wanna jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, z kolei prysznic to bardziej ekologiczne rozwiązanie, gdyż pozwala zaoszczędzić wodę. Aranżując wnętrze nie można skupiać się jedynie na aspektach estetycznych, trzeba myśleć rozsądnie i przyszłościowo.
Wanna do małych łazienek
Nieduże pomieszczenia, na przykład łazienki w bloku, charakteryzują się zazwyczaj ciasną, mało funkcjonalną powierzchnią użytkową. Można jednak uczynić je pięknymi i wygodnymi dla domowników. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest pójście na kompromis i połączenie funkcji wanny i prysznica. Z pomocą przychodzą różnego typu parawany. Mała przestrzeń, szczególnie o nietypowym kształcie, to miejsce, w którym sprawdzają się wanny asymetryczne. Szczególnie ciekawą propozycją są wanny asymetryczne marki Koło z linii Clarissa, Elipso i Split, które mają różne wyprofilowanie wnętrza. Na poczucie komfortu podczas kąpieli, tak w tych, jak i w wannach prostokątnych, wpływają wygodne zagłówki, dodatkowe półki czy poręczne uchwyty.
Wąskie strefy mieszkalne wymagają szczególnie przemyślanej aranżacji. Wanna prostokątna Koło Comfort Plus ustawiona w głębi niezbyt szerokiego, a długiego wnętrza optycznie je skróci i poprawi proporcje. Model narożny natomiast pozwoli wykorzystać przestrzeń trudną do zagospodarowania.
Wanna do łazienki na poddaszu
Pomieszczenia na poddaszu rządzą się swoimi prawami. W tego typu wnętrzach sprawdzone warianty aranżacji to łazienka z wanną narożną lub wolnostojącą. W przypadku wyboru drugiej opcji, należy pamiętać o zapewnieniu wokół niej swobodnego przejścia o szerokości minimum 60-70 cm. Wanny asymetryczne pozwalają na efektywne wykorzystanie niezagospodarowanego miejsca pod skosami dachu. Często, podobnie jak wanny wolnostojące, stosuje się je w łazienkach z oknem i sytuuje tak, by osoba kąpiąca się miała widok na krajobraz. Wannę, bez względu na jej typ, można ustawić pod skosem, o ile pozwala na to kąt nachylenia dachu. Rekomendowana wysokość, na której zaczyna się skos, powinna być nie mniejsza niż 75 cm, przy założeniu, że kąpiący się będzie miał do dyspozycji 95-110 cm od podłoża i minimum 190 cm przestrzeni przed wanną.
Taki rodzaj łazienki będzie satysfakcjonującym rozwiązaniem dla rodziny z małymi dziećmi - przestronna wanna ułatwia kąpiel maluchów. Dorośli również docenią możliwość takiej formy codziennego relaksu. Warto jednak mieć na uwadze, że wanny, zwłaszcza wysokie, nie są odpowiednie dla osób starszych i mniej sprawnych. Im zdecydowanie lepiej służy prysznic.
źródło i zdjęcia: GEBERIT