Dzieciom umiejętność skupienia się przychodzi trudniej niż dorosłym. Zmęczone wielogodzinnym pobytem w szkole, muszą po lekcjach wykrzesać z siebie resztki uwagi potrzebne do przyswojenia zadanego materiału. Dobrze, gdy dom staje się przestrzenią przyjazną temu wysiłkowi. Jasny, cichy, z dobrą cyrkulacją powietrza - to szansa na klimat sprzyjający treningowi szarych komórek. Jaką rolę odgrywają w tym kontekście okna?
Izolacja akustyczna: decybele pod kontrolą
Komfort akustyczny to sprzymierzeniec wysiłku intelektualnego. W ciszy rodzi się pomysł i ginie rozkojarzenie. Dziecko, które usiłuje skupić się nad ułamkami, oderwie się od pracy przy pierwszym głośnym dźwięku dobiegającym zza okna. A decybele, zwłaszcza w mieście, nie dają o sobie zapomnieć...
Okna mogą skutecznie tłumić fale dźwiękowe związane z hałasem miejskim i sprawić, że domowa przestrzeń będzie sprzyjać i relaksowi, i skupieniu. Naprzeciw takim potrzebom wychodzi firma OknoPlus, oferując stolarkę, która z powodzeniem sprawdzi się w pokoju ucznia. Mały człowiek w wielkim mieście musi się zmagać ze zgiełkiem dużego kalibru...
- Rozmawiamy z klientami i wiemy, jak hałas utrudnia im codzienność - mówi Piotr Natoński, ekspert marki OknoPlus. Nasze rozwiązanie - pakiety szybowe SILENCEcity, chronią przed niechcianymi dźwiękami i sprawiają, że odczuwanie hałasu zmniejsza się, i to znacząco. Standardowa szyba tłumi miejski zgiełk o 32 dB, szyba SILENCEcity – aż o 38 dB. Różnica 6 db przekłada się na słyszalną zmianę w „odbiorze” hałasu – odczuwamy go jako dźwięk o 30% mniej dotkliwy. Jeśli chcemy stworzyć w domu miejsce idealne do pracy albo do nauki, izolacja akustyczna jest niezbędna... - dodaje ekspert.
Dom na wsi może się wydawać oazą ciszy, jednak nie będzie nią, gdy się o to nie zatroszczymy. Szczególnie jeśli mieszkamy w okolicach lotniska czy autostrady. Na odsiecz kłopotliwym decybelom przychodzą szyby SILENCEair, pozwalające „okiełznać” komunikacyjny huk.
- Zadbaliśmy o komfort tych, którym dobiegający z sąsiedztwa hałas, trudny do zignorowania, obniża jakość domowej codzienności. SILENCEair zmniejszy natężenie uciążliwych dźwięków o 45 dB - opowiada ekspert OknoPlus. - To odczuwalna ulga, zważywszy, że w porównaniu ze zwykłą szybą zyskujemy 13 dB. Sporo, jeśli przyjmuje się, że nasz organizm odbiera jako podwojony hałas zmianę natężenia dźwięku już o 10 dB... – wyjaśnia Piotr Natoński.
Hałas to wróg numer jeden efektywnej nauki. Na co jeszcze zwrócić uwagę, by pokój ucznia był miejscem, w którym łatwiej mu będzie mierzyć się z zadanym materiałem?
Jaśniej w pokoju - jaśniej w głowie...
Światło dzienne pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie, dlatego pokój ucznia powinien być jasny. Dużą rolę odgrywa korzystne rozplanowanie okien w domu. Dobrze by pokój, w którym światło dzienne chcemy wykorzystać maksymalnie, miał przeszklenia od południa. Kiedy odpowiednie usytuowanie okien względem stron świata połączymy z ich dużym rozmiarem, zyskamy jasne wnętrze, w którym dziecko odnajdzie komfort potrzebny do nauki. Czy duży gabaryt szyby, bez wsparcia dobrych parametrów technicznych wystarczy, by cieszyć się doświetlonym wnętrzem?
- Parametry są tu istotne. W przypadku przepuszczalności energii słonecznej o „sukcesie świetlnym” decyduje współczynnik Lt. Im wyższy, tym więcej światła w pomieszczeniu – wyjaśnia Piotr Natoński, ekspert OknoPlus. - Jeśli poszukujemy optymalnych rozwiązań, mierzmy w tym przypadku wysoko. Szyby ECLAZ mają Lt na poziomie 77%, a technologia zastosowana przy ich produkcji sprawia, że cieszymy się nie tylko jasnymi pomieszczeniami, ale też światłem bez przekłamań barwnych – podkreśla.
Cisza, światło i... powietrze w pokoju do nauki
Cisza, światło i... powietrze - te czynniki wpływają na stworzenie przestrzeni sprzyjającej efektywnej nauce. Ostatni z nich, czyli właściwa cyrkulacja powietrza, nie jest obojętny również dla stanu okien i pomieszczenia, w którym przebywamy. Zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a w konsekwencji rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni.
Świeże powietrze to ulga dla głowy - większa ilość tlenu wspiera koncentrację. Wietrzenie pokoju do nauki powinno się powtarzać kilka razy dziennie, w zależności od pory roku i czynników atmosferycznych. Zdarza się, że w chłodniejszych okresach ograniczamy je z powodu ryzyka wyziębienia pomieszczeń. Wtedy rozwiązaniem staje się rozszczelnienie okien.
- Niektórzy klienci obawiają się długotrwałego rozszczelnienia okien z uwagi na to, że tradycyjny sposób - przez uchylenie okna - może być widoczny z zewnątrz. A to obniża poczucie bezpieczeństwa - tłumaczy ekspert OknoPlus. - Wsłuchując się w te wątpliwości, polecamy innowacyjne okucie okienne Comfort, które nie dość, że zabezpiecza stolarkę przed jej „pokonaniem” przez nieproszonego gościa, to jeszcze umożliwia rozszczelnienie niewidoczne dla niepowołanych oczu. Wietrzenie odbywa się przez 6-milimetrową szczelinę. Nie musimy obawiać się przeciągów, co jest ważne w przypadku dziecięcego pokoju – dodaje.
A jeśli mowa o zdrowiu i bezpieczeństwie dzieci, warto podkreślić, że to absolutny priorytet wszystkich wyborów. Dotyczy także okien. Specjalnie z myślą o maluchach firma OknoPlus wprowadziła do oferty szyby hartowane SAFEkids. Od standardowych szyb różni jest większa – bo aż pięciokrotnie wyższa wytrzymałość na uderzenia ciałem miękkim. Gdyby jednak doszło do rozbicia, powstające odłamki są małe i nieostre.
By nauka przynosiła rezultaty, dziecku potrzebny jest także inny rodzaj „oddechu” - od niej samej. Dlatego w pokoju ucznia nie może zabraknąć strefy, w której na chwilę zapomni o szkolnych obowiązkach.
Inside matters - filozofia OknoPlus, która zmienia postrzeganie roli okien
Choć jeszcze do niedawna traktowane były jako standardowy element budowlany, dziś pełnią szereg niezwykle ważnych funkcji. Dbają o ciepło i ciszę, czynią dom bezpiecznym, rozświetlają wnętrza i budują atmosferę. - Wysokiej jakości okna, bo o nich mowa, wynoszą komfort przebywania w pomieszczeniach na zupełnie nowy poziom, a my chcemy, by naszym klientom żyło się w ich domach lepiej - reasumuje Piotr Natoński.
źródło i zdjęcia: OknoPlus