Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Stelaże do przyborów sanitarnych, syfony, wpusty

Jak zadbać o przyjemny i świeży zapach w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Człowiek jest w stanie rozpoznać od kilku do nawet trzydziestu tysięcy nut zapachowych. Zapachy potrafią pozytywnie wpływać na nasz organizm - rozluźniają napięte mięśnie, poprawia koncentrację i wspomaga w wysiłku intelektualnym, a nawet redukuje ból. Jak zadbać o świeży i przyjemny zapach w pokojach mieszkalnych i łazience?

Dbanie o przyjemny zapach w pomieszczeniach mieszkalnych

Zapach ma niebagatelny wpływ na klimat panujący w naszym domu. Nie tylko piękne meble, żywe kolory czy urokliwa okolica kształtują charakter przestrzeni, lecz także unoszące się w powietrzu aromaty. Przeprowadzone przez naukowców badania dowiodły, że zapachy pełnią kluczową rolę w ocenie ludzi, przedmiotów oraz miejsc

W zachodniej tradycji architektonicznej przez długi czas skupialiśmy się na wizji. Zmysł węchu jest wciąż niedostatecznie reprezentowany w kontekście przestrzennym. Włączając doświadczenia węchowe do projektowania przestrzeni, wzmacniamy świadomość otoczenia i przełamujemy monotonię. Oddychając zbieramy informacje na temat otaczającego nas środowiska. Właściwy wybór doświadczeń węchowych może poprawić nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Zapachy aktywizują lub rozluźniają nasze ciało, jak również wyzwalają aktywne lub spoczynkowe stany umysłu. Te reakcje mają charakter niemal uniwersalny. Dodatkowo zapachy kojarzą się z pamięcią i wspomnieniami oraz wyzwalają emocje. Ta reakcja ma charakter raczej indywidualny – wskazuje Natalia Olszewska, ekspertka w dziedzinie neuronauki w projektowaniu.

Świadomi tych zależności, możemy – za pośrednictwem odpowiednich zapachów – zaprojektować przyjazną przestrzeń, zapewniającą spokój i bezpieczeństwo naszym najbliższym w każdej strefie domu. Szczególnym miejscem na jego mapie jest toaleta, w której właściwy zapach pełni niezwykłą rolę. Zamiast duszących, niewskazanych dla alergików kadzideł czy szkodliwych dla środowiska odświeżaczy powietrza, warto zdecydować się na rozwiązania ekologiczne, oparte na nowej technologii. Pozwolą one uniknąć krępujących sytuacji oraz znacząco polepszą komfort codziennego korzystania z łazienki.

Toaleta wyposażona w miskę WC Geberit AquaClean
Dbanie o świeży zapach w łazience to podstawa fot. GEBERIT

Dbanie o przyjemny zapach w łazience

Niestety, przykre zapachy także oddziałują na nasze funkcjonowanie oraz postrzeganie miejsca, w którym się znajdujemy. Wpływają negatywnie na nasz komfort, zwłaszcza w toalecie. Zwykłe odświeżacze powietrza jedynie maskują nieładne aromaty i często powodują problemy z oddychaniem lub kaszel u osób cierpiących na alergię. Tworzą swoistą kakofonię aromatów, podczas gdy prawdziwe ukojenie możemy znaleźć jedynie w czystości i harmonii. Zanieczyszczenie hałasem podobnie jak zanieczyszczenie zapachem to powszechne zjawiska we współczesnych miastach i domach. Można jednak uchronić się przed duszącymi zapachami, stosując nowoczesne i przyjazne środowisku rozwiązanie.

Zasada odciągania nieprzyjemnych zapachów jest nam dobrze znana z kuchni, ale okapu czy pochłaniacza nie zastosujemy w łazience.  Wychodząc naprzeciw tej potrzebie marka Geberit proponuje urządzenie DuoFresh. Moduł odciąga nieprzyjemny zapach wprost z miski WC, a następnie przepuszcza je przez filtr ceramiczny, wtłaczając oczyszczone już powietrze z powrotem do łazienki. DuoFresh jest niewidoczny i łatwy w montażu - możemy go zainstalować w każdej spłuczce Geberit Sigma, wyposażonej w przycisk mechaniczny. Dzięki pojemnikowi na kostki odświeżające, możemy wybrać aromat najbardziej odpowiadający naszym potrzebom oraz gustom. Dodatkowo, urządzenie włącza się samoistnie podczas użytkowania toalety oraz jest wyposażone w naprowadzające światła LED, szczególnie pomocne w nocy.

Montaż Geberit DuoFresh w spłuczce
Zamontowanie urządzenia DuoFresh w podtynkowej spłuczce sprawia, że jest ono niewidoczne z zewnątrz fot. GEBERIT

Geberit DuoFresh to wynalazek dla alergików, ponieważ pozwala cieszyć się zapachem świeżego powietrza. Dzięki niemu już nigdy nie będziemy musieli cierpieć z powodu źle dobranych, drażniących nozdrza woni oraz sztucznych i nieprzyjaznych dla środowiska odświeżaczy! Urządzenie, które jest połączone ze stelażem podtynkowym Geberit, jest rekomendowane przede wszystkim w pomieszczeniach o ograniczonej wentylacji, lecz doskonale sprawdza się we wszystkich łazienkach. To świetny wybór dla osób ceniących proste, nowoczesne i ekologiczne rozwiązania.

Spłuczka Geberit Sigma z urządzeniem DuoFresh
Spłuczka z serii Geberit Sigma wyposażona w urządzenie DuoFresh fot. GEBERIT

Węch jest jednym z niedocenianych zmysłów, korzystamy z niego mniej świadomie, niż ze wzroku, słuchu czy dotyku. Niektórzy traktują go jak atawizm. Podejmując decyzje zakupowe raczej nie wykorzystujemy węchu świadomie, jednak odgrywa on znaczącą rolę przy naszych wyborach – stąd cały marketing zapachowy. Według badań odpowiedni zapach w sklepie (np. pieczywa czy świeżych kwiatów) może podnieść sprzedaż nawet o 30%. Ludzki nos rozpoznaje mnóstwo zapachów, które wywołują w nas sentyment, co może wprowadzić nas w dobry nastrój. Analogicznie, brzydki zapach może wywołać nieprzyjemne skojarzenia. Doskonale widać to we wnętrzach – jeśli w nawet najpiękniej zaprojektowanej i czystej toalecie zapach będzie nie do zniesienia, odbierzemy przestrzeń jako brudną, niehigieniczną, nieprzyjemną. Dlatego warto stawiać na rozwiązania, które nie tylko tuszują brzydkie zapachy, ale również je eliminują - tłumaczy arch. Ida Mikołajska z MIKOŁAJSKAStudio, i ambasador marki Geberit.

źródło i zdjęcia: GEBERIT

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA