Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Jak działają okna energooszczędne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Przez okna ucieka z budynku najwięcej ciepła. Dlatego nie należy na nich oszczędzać, gdyż zainwestowane pieniądze w te energooszczędne zwrócą się w niższych rachunkach za ogrzewanie. Co powoduje, że okna mogą stanowić dobrą izolację?

Współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem Uw określa, ile ciepła wydostaje się na zewnątrz przez szklane powierzchnie okien. Dopuszczana wysokość współczynnika Uw to 1,1, a niższa wartość wskazuje na mniejszą utratę ciepła.

Co robić by zatrzymać całe ciepło?

Ferrari w kategorii okien energooszczędnych to Winergetic Premium Passive. Firma OKNOPLAST, wyznaczając nowe trendy w branży stolarki, jako pierwsza w Polsce zastosowała innowacyjną barierę termiczną SpaceBlock. Stanowi ona połączenie wypełnienia z aerożelu w ramie i warstw pianki poliuretanowej.

Konstrukcja okna - autorski projekt OKNOPLAST - bazuje na najwyższej jakości profilach w klasie A. 7 komór i grubość ścianki profilu 3mm to gwarancja zwiększonej ochrony przed zimnem. To sprawia, że spełnione są nawet wymogi budynków pasywnych, a współczynnik przewodzenia ciepła w najwyższej wersji wynosi jedynie 0,6.

Co więcej, dzięki użyciu odpowiednich pakietów szybowych możemy pozyskiwać darmową energię cieplną pochodzącą z promieniowania słonecznego i wykorzystywać ją do ogrzewania pomieszczeń. Takie okno działa jak źródła energii odnawialnej. Mimo, iż samo jej nie produkuje, umożliwia domowi czerpanie z energii słonecznej.

Nie tylko energooszczędność ale też design

Dwa flagowe modele okien OKNOPLAST, które charakteryzują się  najnowszym designem  - Pixel i Prolux - mogą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła odpowiednio 0,8 i 0,9, co pokazuje, że oba okna są energooszczędne, gwarantując komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Zarówno Pixel, jak i Prolux to okna z najwyższej półki w rozsądnej cenie.

Dodatkową funkcją okien jest mikrowentylacja, za którą odpowiadają nowoczesne okucia. Umożliwia ona rozszczelnienie okna w taki sposób, aby strumień świeżego powietrza nie wychładzał pomieszczenia.

Wypełnij formularz, jeżeli chcesz wycenić okna, dowiedzieć się więcej o konkretnym systemie lub dobrać komplet stolarki Oknoplast. Specjaliści Oknoplast oddzwonią do Ciebie i odpowiedzą na Twoje pytania

Zastosowana w okucie Winkhaus ProLight funkcja wielostopniowej regulacji uchyłu FOUR Seasons pozwala uchylić skrzydło w czterech dodatkowych położeniach. Dzięki niej mamy w sumie 6 poziomów uchylenia skrzydła w oknie, dzięki czemu możemy swobodnie regulować wymianą powietrza o każdej porze roku.

Jak montować okna, by nie tracić ciepła?

Odpowiednie okna to jeszcze nie wszystko ­- dla okien energooszczędnych stosuje się ciepły montaż w tzw. warstwie ocieplenia. Dlatego naprawdę warto w tym przypadku postawić na profesjonalizm obu elementów: samych okien i fachowego montażu.

Jeżeli budujemy dom od podstaw i mamy wpływ na montaż i wybór okien, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich osadzania. Przy oknach energooszczędnych należy wykorzystać specjalne kotwy, na których oparte będą ramy okienne, a pianką montażową wypełnić wszystkie szczeliny pomiędzy oknem a ścianą.

OKNOPLAST - SALONY SPRZEDAŻY

Energooszczędne okna i odpowiedni montaż, który jest gwarancją ich właściwości, znacznie ograniczą ucieczkę ciepła, a tym samym pieniędzy z naszych kieszeni.

źródło i zdjęcie: Oknoplast

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum