Współczynnik przenikania ciepła oznaczany symbolem Uw określa, ile ciepła wydostaje się na zewnątrz przez szklane powierzchnie okien. Dopuszczana wysokość współczynnika Uw to 1,1, a niższa wartość wskazuje na mniejszą utratę ciepła.
Co robić by zatrzymać całe ciepło?
Ferrari w kategorii okien energooszczędnych to Winergetic Premium Passive. Firma OKNOPLAST, wyznaczając nowe trendy w branży stolarki, jako pierwsza w Polsce zastosowała innowacyjną barierę termiczną SpaceBlock. Stanowi ona połączenie wypełnienia z aerożelu w ramie i warstw pianki poliuretanowej.
Konstrukcja okna - autorski projekt OKNOPLAST - bazuje na najwyższej jakości profilach w klasie A. 7 komór i grubość ścianki profilu 3mm to gwarancja zwiększonej ochrony przed zimnem. To sprawia, że spełnione są nawet wymogi budynków pasywnych, a współczynnik przewodzenia ciepła w najwyższej wersji wynosi jedynie 0,6.
Co więcej, dzięki użyciu odpowiednich pakietów szybowych możemy pozyskiwać darmową energię cieplną pochodzącą z promieniowania słonecznego i wykorzystywać ją do ogrzewania pomieszczeń. Takie okno działa jak źródła energii odnawialnej. Mimo, iż samo jej nie produkuje, umożliwia domowi czerpanie z energii słonecznej.
Nie tylko energooszczędność ale też design
Dwa flagowe modele okien OKNOPLAST, które charakteryzują się najnowszym designem - Pixel i Prolux - mogą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła odpowiednio 0,8 i 0,9, co pokazuje, że oba okna są energooszczędne, gwarantując komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Zarówno Pixel, jak i Prolux to okna z najwyższej półki w rozsądnej cenie.
Dodatkową funkcją okien jest mikrowentylacja, za którą odpowiadają nowoczesne okucia. Umożliwia ona rozszczelnienie okna w taki sposób, aby strumień świeżego powietrza nie wychładzał pomieszczenia.
Zastosowana w okucie Winkhaus ProLight funkcja wielostopniowej regulacji uchyłu FOUR Seasons pozwala uchylić skrzydło w czterech dodatkowych położeniach. Dzięki niej mamy w sumie 6 poziomów uchylenia skrzydła w oknie, dzięki czemu możemy swobodnie regulować wymianą powietrza o każdej porze roku.
Jak montować okna, by nie tracić ciepła?
Odpowiednie okna to jeszcze nie wszystko - dla okien energooszczędnych stosuje się ciepły montaż w tzw. warstwie ocieplenia. Dlatego naprawdę warto w tym przypadku postawić na profesjonalizm obu elementów: samych okien i fachowego montażu.
Jeżeli budujemy dom od podstaw i mamy wpływ na montaż i wybór okien, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich osadzania. Przy oknach energooszczędnych należy wykorzystać specjalne kotwy, na których oparte będą ramy okienne, a pianką montażową wypełnić wszystkie szczeliny pomiędzy oknem a ścianą.
Energooszczędne okna i odpowiedni montaż, który jest gwarancją ich właściwości, znacznie ograniczą ucieczkę ciepła, a tym samym pieniędzy z naszych kieszeni.
źródło i zdjęcie: Oknoplast