Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Meble pokojowe

Remont pokoju dziecięcego - co trzeba wiedzieć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Gdy najmłodsi domownicy wyjeżdżają z domu na kolonie bądź w odwiedziny do dziadków, rodzice mogą przeprowadzić remont pokoju dziecięcego. Jednak to zadanie trudniejsze od odnowienia pomieszczeń przeznaczonych dla dorosłych. Na kilkunastu metrach kwadratowych trzeba skoncentrować wiele funkcji.

O czym pamiętać planując remont pokoju dziecka?

  1. Pokój dziecka ma wyrażać i kształtować jego osobowość.
  2. Porozmawiaj z dzieckiem przed remontem na temat jego wizji pokoju.
  3. Przestrzeń powinna być żywa. Mądrze korzystaj z kolorów.
  4. Meble mogą pomóc w samoorganizacji i uczeniu porządku.
  5. Im więcej wolnej przestrzeni, tym lepiej.
  6. Zadbaj o bezpieczne rozwiązania.
  7. Wybierz meble na lata, które rosną razem z dzieckiem.
  8. Łącz funkcje. Rozwiązania na wymiar pomogą lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
  9. Biurko, krzesło i łóżko to najważniejsze meble.
  10. Pokój dziecka to jego świat.

Własny pokój często będzie całym światem dla dziecka. Dlatego musi być urządzony praktycznie i funkcjonalnie. Tak by syn lub córka czuli się w nim bezpiecznie, komfortowo i tak, jak lubią - podkreśla Katarzyna Drabik, ekspertka polskiej marki Komandor.

Pokój dla chłopca Komandor Zoltan
Pokój dla chłopca Komandor Zoltan fot. Komandor

 

Najważniejsza jest rozmowa przed podjęciem pracy 

Pokój dziecka powinien wyrażać oraz inspirować jego osobowość. Każde wnętrze musi być przestrzenią skrojoną pod konkretną jednostkę. Nie tworzymy różowego pokoju dla typowej dziewczynki albo niebieskiego dla przeciętnego chłopca. Nowy pokój to przestrzeń dla wyjątkowego Jasia, Zosi, Kasi lub Fryderyka. 

Dlatego nim przejdziemy do wakacyjnego remontu, porozmawiajmy z młodym domownikiem. Niech opowie, co chciałby w nim mieć, jakie kolory lubi albo co jest dla niego ważne każdego dnia. Niech rozsądek dorosłych i wspólna rozmowa pomogą wyeliminować mniej trafione pomysły. Doceńmy potrzeby syna lub córki. Dziecięca wyobraźnia potrafi być zaskakująca. Sięgajmy po nią! 

Pokój dla chłopca Komandor Gold
Pokój dla chłopca Komandor Gold fot. Komandor

Inspirujący pokój to żywa przestrzeń. Dlatego nie bójmy się też kolorów, ale korzystajmy z nich rozsądnie. Nadmiar barw prowadzi do rozkojarzenia i tworzy wrażenie bałaganu. Trzy kolory to dobre ograniczenie, które warto sobie narzucić. Pozwoli nam to stworzyć ciekawą aranżacjędodaje Katarzyna Drabik.

Mocniejsze barwy mogą pełnić funkcję akcentową - świetnie sprawdzą się jako obramowanie mebla, jeden z frontów w szafie przesuwnej albo element zagłówka. Kolory pojawią się też naturalnie w pokoju wraz z zabawkami. Podstawową paletę kolorystyczną delikatnie rozszerzymy też poprzez dobór tekstyliów w podobnej tonacji. 

Pokój dla dziecka Komandor Figa
Pokój dla dziecka Komandor Figa fot. Komandor

Dokładny plan ułatwia prowadzenie remontu 

Meble, w których możemy zaplanować każdy element, pomogą też w uczeniu dziecka samoorganizacji. Precyzyjnie dopasowane i zaplanowane szafy czy zabudowa, pozwalają zaprojektować konkretne strefy czy funkcjonalne schowki. Dzięki temu półkę na akcesoria sportowe czy do przechowywania sezonowych ubrań możemy umiejscowić tak, by nie przeszkadzały w dostępie do rzeczy, z których dziecko korzysta częściej.

Bogactwo frontów i wybarwień pozwala też oznaczyć konkretne szuflady czy schowki. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że za szarym frontem w biurku trzymamy przybory szkolne, zaś niebieski skrywa zabawki - radzi Katarzyna Drabik.

Pokój dziecięcy wyposażony w meble Komandor Six
Pokój dziecięcy wyposażony w meble Komandor Six fot. Komandor

Planując meble do pokoju dziecięcego trzeba cenić przestrzeń. Pokoje dziecięce zwykle nie są zbyt przestronne, dlatego nie warto ich mocno zabudowywać. Jedna duża szafa pod skosem albo w kącie powinna w pełni wystarczyć na ubrania i rzeczy używane na co dzień przez naszą pociechę. Szafa z przesuwnym frontem pozwoli wygodnie korzystać z mebla nawet w niedużym pokoju. Resztę magazynków możemy zorganizować w szafkach podwieszanych. Dzięki temu wnętrze zyska na lekkości, a dziecko - dużo więcej miejsca do zabawy na podłodze.

Pokój młodzieżowy Komandor VIP
Pokój młodzieżowy Komandor VIP fot. Komandor

Meble muszą być bezpieczne, a korzystanie z nich wygodne. Nie twórzmy wysokiej zabudowy, z której dziecko nie będzie mogło korzystać. Wysoko położone półki czy schowki mogą zachęcać do prób wspinaczki czy dostania się do tego, co niedostępne. 

Jakie funkcje powinien spełniać dziecięcy pokój?

Pokój dziecka pełni wiele funkcji. W sytuacji idealnej to zarówno sypialnia, miejsce nauki, zabawy oraz czasami towarzyskich spotkań. Podczas projektowania warto jednak skupić się na dwóch pierwszych - dobre warunki do pracy oraz wygodne łóżko są kluczowe

Biurko i krzesło dobieramy do wieku i wzrostu dziecka. Prawidłowo przygotowana strefa pracy to klucz do wyrobienia prawidłowej postawy u młodego ucznia. Wyborowi tych mebli trzeba poświęcić szczególną uwagę, najlepiej z udziałem specjalisty. Dobrym pomysłem mogą być biurka z regulowaną wysokością blatu. To pozwoli uniknąć wymiany mebla, gdy dziecko podrośnie. 

Łóżko w pokoju młodzieży to nie tylko miejsce snu, ale też lektur, relaksu, a nawet pracy. Wybór mebla na wymiar pozwala w ciekawy sposób połączyć np. strefę snu z zabudową przy ścianie. Przy takich rozwiązaniach samodzielnie decydujemy o każdym detalu mebla. 

Pokój dla nastolatki Komandor Orto
Pokój dla nastolatki Komandor Orto fot. Komandor

Klienci marki Komandor bardzo często decydują się na umieszczenie pod materacem dodatkowych szuflad. Można w nich schować pościel, ale też taka szuflada zastępuje szafkę nocną. W niej można zrobić podręczny schowek i tym samym uwolnić kawałek podłogi w pokojukomentuje Katarzyna Drabik.

Odświeżony pokój będzie na pewno dla dziecka miłą niespodzianką po powrocie z wakacji. Zostawmy tylko miejsce na kreatywność młodego lokatora - niech swoimi pomysłami zapełni ramy wnętrza, które dla niego lub dla niej przygotowaliśmy.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: Komandor

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA