Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Dachówki cementowe

Czy klasyczna dachówka jest lepsza od blachodachówki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Dekarze często słyszą pytanie o zalety dachówki i blachodachówki. O ile każdy materiał ma swoje słabe i mocne strony, tak jednoznaczna odpowiedź, która jest lepsza nie jest prosta. Do udzielenia rzetelnej odpowiedzi należałoby zapoznać się z projektem, budżetem i lokalizacją domu. O zaletach funkcjonalnych i montażowych dachówek ceramicznych, betonowych oraz blachodachówek mówi doświadczony wykonawca dachów, uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ.

Zalety klasycznych dachówek

Dachówki ceramiczne oraz betonowe należą do tzw. materiałów ciężkich - w porównaniu do np. dachów blaszanych, a nowoczesne technologie wyniosły ich cechy fizyczne, funkcjonalne i estetyczne na bardzo wysoki poziom. 

Waga dachówki, choć nie powinna być głównym kryterium wyboru pokrycia dachowego, ma znaczenie dla konstrukcji więźby i ścian.

Waga dachówki betonowej zazwyczaj waha się między 37-58 kg/m2, dachówka ceramiczna 38-70 kg/m2, a blachodachówka 5-7 kg/m2.

Ten czynnik musi być więc wzięty pod uwagę np. w przypadku remontu dachu na budynku, którego konstrukcja z biegiem czasu mogła ulec osłabieniu.

Co zazwyczaj najbardziej przemawia do inwestorów za wyborem dachówki?

Przede wszystkim ich wytrzymałość i długowieczność – wystarczy spojrzeć na zabytkowe budynki, których dachy przetrwały w dobrym stanie ponad 100 lat!

Za najtrwalsze uważa się dachówki ceramiczne, ale nowoczesne dachówki betonowe mają już zbliżone do nich parametry.

Inwestor może więc liczyć na wieloletnią gwarancję producenta sięgającą 30 lat.

Dachówki są również bardziej odporne na negatywne skutki działania promieni słonecznych, zmiennych warunków atmosferycznych, siłę wiatru oraz uszkodzenia mechaniczne. Lepiej też tłumią hałasy z zewnątrz. 

Dachówka Rubin 13V czarna
Dachówka ceramiczna Rubin 13V fot. Monier Brass

Technologie „podrasowały” jeszcze bardziej te tak ważne dla użytkownika cechy dachówek, czyniąc je naprawdę niezawodnym materiałem do budowy dachu – mówi Tomasz Piech, firma FR-B TOMASZ PIECH ze Słomników (woj. małopolskie) – Technologia Cisar w dachówkach betonowych marki Braas sprawiła, że są one jeszcze wytrzymalsze, mają gładszą powierzchnię i wyglądają bardzo estetycznie. Z kolei technologia Protegon w dachówce betonowej Tegalit dzięki pigmentom chroniącym przed promieniowaniem podczerwonych powoduje obniżenie temperatury o nawet 10 stopni Celsjusza na spodniej stronie dachówki. Natomiast technologia Lumino pozwoliła dachówkom osiągnąć większy połysk i intensywność koloru.

Inwestor może poszukiwać rodzaju i modelu dachówki ze względu na konkretną, pożądaną przez niego właściwość, kolor, kształt, efekt na dachu oraz ofertę dostępnych dla danego modelu dachówki akcesoriów.

Wątpliwości najlepiej rozwiewa rozmowa z fachowcem. Sprawdź wyszukiwarkę najlepszych dekarzy w swojej okolicy na stronie SUPERDEKARZ

Zalety blachodachówek

Blachodachówka ma niesłabnące grono nabywców, co widoczne jest w pewnych regionach Polski.

To co zwraca uwagę, to fakt, jak bardzo nowoczesna blachodachówka odbiega od swojej tradycyjnej wersji.

Wprowadzanie do jej produkcji nowych technologii, a także poszerzenie palety kształtów i kolorów sprawiło, że blachodachówka ma w przypadku wielu modeli wysokie właściwości estetyczne i funkcjonalne.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodatkowo jest coraz wygodniejsza w montażu, co widać na przykładzie rosnącej popularności blachodachówek panelowych (modułowych). 

Osobom budującym dom, które chcą posiadać dach pokryty blachodachówką, lub materiał ten zakłada wybrany projekt budowlany, polecałbym wybór nowoczesnej blachodachówki panelowej, która ma bardzo wiele zalet - mówi Tomasz Piech z programu SUPERDEKARZ.

Blachodachówka AeroDek Quadro
Blachodachówka AeroDek Quadro fot. Monier Brass

Najważniejszą zaletą jest wygoda w układaniu dachu związana z transportem, przenoszeniem i montażem paneli blachodachówki.

Blachodachówkę panelową można przewieźć nawet autem dostawczym: 1 paleta zawiera 100 m2 pokrycia dachu i waży niecałą tonę.

Panel jest wygodny do przeniesienia i lekki: jedna osoba może przenieść kilka sztuk paneli (czyli 3-4 metry kwadratowe, przy wadze ok. 3 kg / panel), więc nie trzeba zatrudniać dodatkowych osób do ich przeniesienia. 

Układanie blachodachówki panelowej jest dużo szybsze niż w przypadku blachodachówki wielkoformatowej i bezpieczniejsze dla wykonawców np. w przypadku podmuchów wiatru – mówi Superdekarz Tomasz Piech. - Produkt jest mniej narażony na uszkodzenia czy zarysowania. Dodatkowo, blachodachówki modułowe lepiej zachowują się przy zmianie temperatur niż duże połacie blachodachówki, tzn. każda rozszerzy się w upale i skurczy w chłodzie tylko nieznacznie, bo ma mały rozmiar, nie powodując dużych naprężeń całej połaci. Wystarczy spojrzeć np. na blachodachówkę płaską AeroDek Quadro marki BMI Braas, by zobaczyć, jak elegancko może wyglądać dach i jak bardzo optycznie przypomina dachówkę! – dodaje dekarz.

źródło i zdjęcie: Monier Braas

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum