Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrodzenia i bramy ogrodzeniowe

Planujesz ogrodzenia swojego domu? Oto 5 porad, jak wybrać dobre ogrodzenie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Ogrodzenie to nie tylko element zabezpieczający posesję. Pełni także funkcję reprezentacyjną i jest uzupełnieniem aranżacji. Wyznacza granice naszej prywatności i jest naszą wizytówką. Jak wybrać właściwe ogrodzenie?

Jaką rolę pełni ogrodzenie?

Przed wyborem ogrodzenia musimy ustalić, jaką funkcję ma ono pełnić. Czy ma ono osłaniać nas przed światem zewnętrznym, chronić naszą prywatność, zapewniać bezpieczeństwo i izolować od kurzu i hałasu?

W takim przypadku najlepsze będzie ogrodzenie szczelne, z pełnych paneli. Jeżeli ma być wyłącznie uzupełnieniem aranżacji posesji, jej ozdobą i wskazywać granice, wtedy może być ażurowe, prześwitujące. Lekkie, niewysokie ogrodzenie może podnosić prestiż posiadłości.

Z jakiego materiału najlepiej wykonywać ogrodzenia?

Oprócz tradycyjnego drewna i kamienia, dużą popularnością cieszą się ogrodzenia metalowe. W zależności od roli ogrodzenia i wielkości posesji wybieramy materiał, który spełni nasze oczekiwania. Ogrodzenie jest zawsze dużą inwestycją, a jego koszty uzależnione są od zastosowanych materiałów.

Ogrodzenia metalowe są najtrwalsze
Ogrodzenia metalowe są najtrwalsze

Warto jednak wydać więcej, by mieć pewność, że będzie nam służyło długie lata. Ogrodzenia metalowe są najtrwalsze, należy wziąć pod uwagę to, że podlegają recyklingowi i nie przyczyniają się do zaśmiecania środowiska.

Kompleksowe systemy ogrodzeń posesyjnych WIŚNIOWSKI to funkcjonalność, bezpieczeństwo i estetyka - dowiedz się więcej

Wszystkie elementy ogrodzenia powinny tworzyć spójna całość

Jeżeli zdecydujemy się na konkretny rodzaj ogrodzenia, musimy mieć pewność, że wszystkie jego elementy, będą idealnie do siebie pasować. To nie tylko brama i furtka, ale także panel ogrodzeniowy, słupki, akcesoria montażowe. Wykonane z tych samych materiałów, będą miały identyczną trwałość.

Brama, furtka, także panel ogrodzeniowy, słupki, akcesoria montażowe wszystko powinno do siebie pasować
Brama, furtka, także panel ogrodzeniowy, słupki, akcesoria montażowe wszystko powinno do siebie pasować

Zakupione u jednego producenta gwarantują, że każdy element pasuje do całości i nie wymaga przeróbek. Dzięki temu cały system jest spójny, łatwo też łączyć z sobą poszczególne elementy. Można w niego wkomponować nawet skrzynki na listy oraz przyłączeniowe gazu i elektryczności. Kompleksowość ogrodzenia ma również niebagatelne znaczenie dla estetyki całości. Potwierdza dobry gust mieszkańców domu.

Ogrodzenie pasujące do całej posesji

Oprócz funkcji praktycznych, ogrodzenie powinno grać również rolę dekoracyjną. Dlatego należy dopasować je do stylistyki całej posesji. Powinno współgrać z budynkiem i ogrodem. W bogatej ofercie producentów można znaleźć odpowiednie systemy zarówno w stylu klasycznym, jak i modernistycznym, czy pasującym do różnych form architektury. Również kolorystyka ogrodzenia powinna tworzyć spójną całość z posesją.

Jak dbać o ogrodzenie?

Wybierając ogrodzenie, często nie myślimy o tym, czy będzie ono wymagało konserwacji. Tymczasem jest to bardzo istotna kwestia, gdyż częste konserwacje podnoszą koszt systemu. Wymagają nakładów finansowych, czasu i uwagi. Dlatego warto decydować się na trwałe ogrodzenia, które przez wiele lat nie będą wymagały odnawiania.

Takie systemy znajdziemy na przykład na stronie www.wisniowski.pl. Wszystkie elementy zabezpieczono przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego trzeba się nimi zajmować i nie generują dodatkowych kosztów. Tym samym znika ryzyko, że któryś z elementów zardzewieje, czy straci kolor.

Inwestycja, jaką jest budowa ogrodzenia wokół posesji, wymaga starannego przemyślenia. Warto postawić na rozwiązania, które pozwalają na spersonalizowanie systemu, a jednocześnie będą trwałe i piękne.

źródło i zdjęcie: Wiśniowski

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum