Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Bramy garażowe, automatyka

Brama garażowa - jaką wybrać, jak ją zmierzyć?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Decyzja zapadła! Garaż już buduje się w Twojej wyobraźni, ale czy wszystko zostało zaplanowane perfekcyjnie? Aby móc cieszyć się nową inwestycją musisz pomyśleć o solidnej, niezawodnej i bezpiecznej… bramie garażowej! Przystępując do rozmów ze sprzedawcą, warto znać przede wszystkim wymiary wnęki, w której planujesz montaż. Dzięki temu poznasz szacunkowe koszty swojego projektu.

Jaką bramę wybrać i jak dobrać jej wymiar do garażu jedno- lub dwustanowiskowego? Podpowiadamy, jak wymierzyć otwór, w którym planujesz montaż i dlaczego warto zainwestować w sprawdzone modele Dekedo i Belado dostępne w OKNOPLAST!

Dwa modele, jeden cel - dostarczyć ci idealną bramę!

Dekedo to segmentowa brama garażowa, której tzw. płaszcz tworzą połączone ze sobą i wypełnione pianką PUR (poliuretanową) panele o grubości 45 mm. Otwiera się pionowo, czyli jest podnoszona do góry i wsuwana segment po segmencie pod sufit pomieszczenia.

To rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni przed garażem i w jego wnętrzu. To nie wszystko – modele segmentowe, takie jak OKNOPLAST Dekedo, wyróżniają się doskonałą izolacyjnością cieplną! Dlaczego? Wszystko dzięki konstrukcji paneli ze stali, które następnie są starannie docieplone pianką PUR w płaszczu bramy.

Dekedo - segmentowa brama garażowa Oknoplast
Dekedo - segmentowa brama garażowa Oknoplast

Drugi model w ofercie OKNOPLAST to ultranowoczesna brama garażowa Belado. Co wyróżnia ją na tle konkurencji? Zapewnia najwyższy poziom izolacji termicznej: grubość ocieplenia to aż 67 mm! Skutecznie chroni przed stratami ciepła i wychłodzeniem wnętrza oraz przylegających pomieszczeń nawet zimą. To najlepszy wybór dla tych, dla których garaż to dodatkowa przestrzeń do realizacji pasji, np. dla majsterkowiczów, czy młodych muzyków.

Belado - segmentowa brama garażowa Oknoplast
Belado - segmentowa brama garażowa Oknoplast

Bramę możemy doposażyć w szyby w przeszkleniu lub/i dodatkowe listwy docieplające ościeżnicę, tzw. thermoframe, zwiększające termoizolację nawet o 15%! Dodatkowo, 67 mm warstwy ocieplenia przekłada się na skuteczną izolację akustyczną pomieszczenia. Możemy uzyskać w garażu dźwiękoszczelność zbliżoną do tej panującej w mieszkaniu!

Belado to również najwyższy poziom zabezpieczenia antywłamaniowego w klasie RC2 oferowany w standardzie. Oznacza to, że brama skutecznie jest w stanie oprzeć się próbom otwarcia poprzez kopanie, uderzanie czy podważanie.

…bo wielkość ma znaczenie!

Producenci bram garażowych oferują swoje modele w różnych wymiarach, dopasowanych do potrzeb Klienta i jego projektu. W zależność od tego, czy posiadasz jedno, czy więcej stanowisk w swoim garażu, możesz wybierać modele o typowej szerokości i wysokości lub zaprojektować indywidualne rozwiązanie. Sprawdź, jakie wymiary musisz brać pod uwagę!

Szerokość bramy garażowej

Do niewielkich garaży jednostanowiskowych można zamówić bramy o standardowej szerokości 2,25 m, które pozwalają na łatwe manewrowanie podczas wjazdu i wyjazdu z garażu. Wśród bram wielkoformatowych występują modele o szerokości nawet 6 m. W OKNOPLAST, topowe modele Dekedo i Belado, mogą mieć szerokość od 2,25 do nawet 5,5 m, czyli można montować je w garażach dwustanowiskowych.

Wysokość bramy garażowej

Bramy garażowe seryjnej produkcji mają przeważnie wysokość od 2 do 2,5 mi idealnie sprawdzą się w garażach przeznaczonych dla samochodów osobowych. Najczęściej Klienci wybierają modele o wysokości od 2,25 do 2,5 m, czyli takie przez które swobodnie przejedzie samochód typu SUV, czy standardowa "osobówka" z bagażnikiem lub boksem dachowym. Dzięki temu mamy pewność, że nawet z większym ładunkiem na dachu nie będziemy mieć problemów z parkowaniem pojazdu w garażu.

Do dzieła, czyli jak poprawnie wykonać pomiar pod bramę garażową?

Pomiar otworu pod bramę garażową najlepiej zlecić specjalistom producenta, u którego zamawiasz rozwiązanie. Takie osoby zwrócą uwagę na wszystkie szczegóły i najdokładniej dopasują bramę do zastanego otworu. Jeżeli jednak zależy Ci na samodzielnym pomiarze, aby np. uzyskać wstępną wycenę, mamy kilka podpowiedzi.

Najważniejszą kwestią jest to, aby pomiar otworu przeznaczonego pod bramę wykonywać w wykończonym garażu. Co to konkretnie oznacza? Pomieszczenie to powinno mieć już poprowadzone instalacje (w tym elektryczną, jeśli decydujesz się na bramę automatyczną), a także wykonane tynki na ścianach oraz wylewki na podłodze.

Wypełnij formularz, jeżeli chcesz wycenić bramę garażową, dowiedzieć się więcej o konkretnym systemie lub dobrać komplet stolarki Oknoplast. Specjaliści Oknoplast oddzwonią do Ciebie i odpowiedzą na Twoje pytania.

Jeżeli planujesz w garażu tzw. podwieszany sufit, jego wykonanie należy odłożyć do momentu po montażu bramy - wszelkie prowadnice sufitowe muszą być przytwierdzone do stabilnego, solidnego sufitu. Zmierz światło bramy, ale też szerokość ścianek bocznych oraz wysokość pomiędzy górną krawędzią otworu, a sufitem.

Istotny jest również pomiar wysokości nadproża oraz szerokość węgarków. Te wymiary będą niezbędne do określenia przez sprzedawcę, czy możliwe będzie zamontowanie w Twoim garażu konkretnego rodzaju bramy garażowej i wykonanie wstępnej wyceny wybranego rozwiązania. Teraz pozostaje Ci wykonać pomiary i wybrać się do salonu sprzedaży OKNOPLAST po swoją idealną bramę garażową Dekedo lub Belado!

źródło i zdjęcia: Oknoplast

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum