PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi antywłamaniowe i wejściowe

Drzwi wejściowe - nie tylko efektowna wizytówka domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Piękne i solidne - to dwie cechy, które bez wątpienia powinny charakteryzować drzwi wejściowe. Walory te nie wyczerpują jednak listy wymagań, które muszą być spełnione, aby symboliczna brama do naszego domu zapewniała bezpieczeństwo jego mieszkańcom, była funkcjonalna i cieszyła oko. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Istotne parametry techniczne drzwi wejściowych

Od czasu, gdy energooszczędność budynku stała się jednym z najważniejszych jego parametrów, wszystkie elementy, które znajdują się na linii łączącej część wewnętrzną naszego domu z tym, co dzieje się na zewnątrz, powinny charakteryzować się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zazwyczaj pamiętamy o tym wybierając okna, jest to jednak także istotna cecha drzwi wejściowych, którą określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła - Ud.

Obecnie wynosi on 1,5 W/m2K. Na osiągnięcie takiego poziomu termoizolacyjności drzwi wpływ mają materiały, z których zostały wykonane, a także sama ich konstrukcja. Te elementy wpływają również na inną przydatną cechę - izolację akustyczną. Jeśli drzwi posiadają akustykę na poziomie 30 dB możemy być pewni, że będą przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz.

Jak określić prawidłowo wymiary drzwi?

Jeśli wymieniamy drzwi w istniejącym domu, sprawa wydaje się prosta: musimy zmierzyć szerokość i wysokość skrzydła. Przestrzeń do rozważań otwiera się wtedy, gdy mamy wpływ na to, jaki otwór na drzwi zostanie umieszczony w projekcie. Wtedy możemy przeprowadzić symulację tego, co przez te drzwi będzie przenoszone w przyszłości. Mogą to być meble wielkogabarytowe, sprzęt RTV/AGD, ale też m.in. wózek.

Producenci zalecają, aby światło przejścia przez drzwi miało minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości, a próg nie był większy niż 2 cm. W tym miejscu pozostaje nam jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy aby drzwi były otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz.

Dom to nasza twierdza…z drzwiami nie do sforsowania…

…a skoro tak, musimy dobrze zabezpieczyć się przed niechcianym wtargnięciem, np. włamywacza. W tym kryterium istotna jest ilość punktów ryglujących w drzwiach. Im ich więcej, tym większa jest odporność na włamanie. Producenci zalecają, aby drzwi wyposażone były w 5-punktową zasuwnicę oraz bolce antywyważeniowe, umieszczone po stronie zawiasów.

Jak drzwi widzą, tak nas piszą

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. W przypadku domu, odpowiedzialne za nie są właśnie m.in. drzwi wejściowe. Dlatego jednym z bardziej istotnych kryteriów ich wyboru jest wygląd, który powinien wchodzić w synergię z fasadą i innymi elementami stolarki drzwiowej. Niewymagającym większego zachodu rozwiązaniem jest wybór jednej z gotowych propozycji, a jest ich naprawdę sporo.

Drzwi AWIDOOR z serii Avangarde, wykończenie DEKOR. fot. AWILUX
Drzwi AWIDOOR z serii Avangarde, wykończenie DEKOR. fot. AWILUX

Firma AWILUX ujęła je w czterech stylistycznych seriach drzwi

Drzwi seria Avangarde – jak sama nazwa wskazuje, to propozycja do nowoczesnych domów, oparta na czystych, prostych liniach. Jej wyjątkowość podkreślają najlepszej jakości materiały, z których zostały wykonane drzwi, jak np. prawdziwe drewno oprawione w aluminium czy linia Steel, imitująca masywną, ciemną stalową płytę, z każdym jej najdrobniejszym detalem.

Drzwi AWIDOOR z serii Avangarde, wykończenie CORTEN. fot. AWILUX
Drzwi AWIDOOR z serii Avangarde, wykończenie CORTEN. fot. AWILUX

Drzwi seria Prestige - geometryczne podziały mają w sobie piękno, które docenią nie tylko umysły ścisłe. Drzwi w tej serii zamówić można w wersji podstawowej w każdym gładkim kolorze RAL, a w wersji dodatkowej – z licem wykończonym lakierem strukturalnym. Co więcej, możliwe jest wykonanie drzwi dwukolorowych, o innej barwie po stronie wewnętrznej i innej na zewnątrz. W ofercie Prestige znajduje się aż 15 różnych modeli drzwi. Dodatkowo dostępne są pakiety DOOR Protect 1 oraz DOOR Protect 2, a także pakiet KOMFORT z osobnym czytnikiem linii papilarnych i opcjonalnym zdalnym sterowaniem TAHOMA.

Drzwi AWIDOOR z serii Prestige. fot. AWILUX
Drzwi AWIDOOR z serii Prestige. fot. AWILUX

Drzwi seria Style - ta seria wykonana jest w systemie Schüco LivIng 82MD i oferowana w szerokiej palecie wypełnień w wielu atrakcyjnych kolorach. Kolekcja drzwi Style zawiera łącznie aż 27 propozycji drzwi wejściowych w 10 wariantach oklein zewnętrznych i wewnętrznych.

Drzwi seria Garden - podobnie jak STYLE, wykonane są w systemie PVC Schüco LivIng 82MD. Wyposażone zostały w 3-ryglową zasuwnicę, nawierzchniowe zawiasy oraz obustronną klamkę. Mogą pełnić rolę drzwi dodatkowych, często pomocnych w bezpośrednim wyjściu na ogród z kuchni, garażu czy pomieszczeń gospodarczych.

AWIDOOR Individual - drzwi dla indywidualistów

Ta propozycja powinna przypaść do gustu każdemu. Dlaczego? Seria AWIDOOR Individual skierowana jest do klientów, którzy chcą mieć wpływ na wygląd swoich drzwi, mają jasno sprecyzowane oczekiwania, zarówno te dotyczące samej stylizacji wejścia do domu, jak i te związane z techniczną stroną ich wykonania.

Skonfigurowanie drzwi wejściowych z serii Individual wymaga, by wraz z doradcą zaproponowanym przez producenta, krok po kroku pracować nas stworzeniem niepowtarzalnej wizytówki swojego domu, będącej zapowiedzią jego stylu i odpowiadającej na potrzeby mieszkańców. W efekcie poświęconego czasu klient otrzymuje dokładnie takie drzwi, jakie stworzył - szyte na miarę.

źródło i zdjęcia: AWILUX

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum