PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi i przegrody szklane

Wybieramy okna do sypialni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Aby zapewnić sobie odpowiednie warunki wpływające na długość i jakość naszego snu, oprócz wygodnego łóżka warto wybrać także wysokiej jakości szyby, które zadbają o odpowiednie doświetlenie pokoju i jego stałą temperaturę, a także skutecznie wytłumią hałasy z zewnątrz.

Sen jest jedną z najważniejszych funkcji życiowych człowieka, która reguluje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz pozwala na regenerację organizmu.

Niestety, w dzisiejszych czasach coraz większa część społeczeństwa boryka się z zaburzeniami snu związanymi z prowadzeniem intensywnego, stresującego trybu życia, brakiem czasu na regularną aktywność fizyczną czy korzystaniem przed snem z urządzeń elektronicznych, które pobudzają nasz mózg do wzmożonej aktywności, odbierając tym samym szansę na odpowiednie wyciszenie się.

Według ekspertów, dla zachowania pełnej sprawności powinniśmy przesypiać od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie, warto więc dołożyć wszelkich starań, aby wypoczynek był jak najbardziej efektywny.

Hałas kontra sen

Dopuszczalne natężenie hałasu regulują normy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa – w domach i mieszkaniach nie powinno ono przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.

Badania naukowe udowodniły, że długotrwałe przebywanie w hałasie powoduje nadmierną produkcję hormonu stresu, co może bezpośrednio przełożyć się na zdrowie i skutkować rozdrażnieniem, chronicznym zmęczeniem, problemami z koncentracją i zaburzeniami snu, a nawet doprowadzić do powstania przewlekłych chorób.

Zapewne wielu z nas wie z doświadczenia, jak bardzo może zmieniać się odbieranie dźwięków przez człowieka z upływem doby. Te, które za dnia nie zaburzają znacząco naszego spokoju (muzyka ulubionego wykonawcy, film sensacyjny czy rozmowa z bliskimi), nocą mogą już budzić niepokój i irytację.

Odgłosy płynące z ulicy również są bardziej odczuwalne, kiedy próbujemy zasnąć. Trudno jednak uniknąć hałasu, jeśli mieszkamy w mieście, w dodatku na gęsto zabudowanym osiedlu.

O ile jednak nie mamy większego wpływu na sąsiadów (dopóki cisza nocna nie jest przez nich rażąco zakłócana), o tyle możemy zadbać o akustykę naszego domu lub mieszkania i wyciszyć pomieszczenia, by móc cieszyć się bardziej efektywnym wypoczynkiem.

Jak walczyć z hałasem w sypialni?

Mówiąc "izolacja akustyczna pomieszczenia" przychodzi nam na myśl wyciszenie ścian. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak ważną rolę w tłumieniu hałasu odgrywają okna z odpowiednio dobranymi szybami zespolonymi.

Aby nasz sen stał się zdrowszy i nic go nie przerywało, należy sięgnąć po szkło laminowane, czyli pokryte specjalną powłoką dźwiękoszczelną.

Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą eksperci z firmy Saint-Gobain i najnowszej generacji przeszklenia, które zapewniają jednocześnie komfort akustyczny, odpowiednią ilość promieni słonecznych we wnętrzu i termoizolację pomieszczenia.

- "W trosce o jakość życia i snu użytkowników stworzyliśmy produkt o spełniających normy parametrach. Szkło z linii STADIP PROTECT SILENCE zawierające folię z tworzywa sztucznego, PVB SILENCE, gwarantuje optymalny komfort akustyczny" - mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.

- "Wstawiając je w okienne ramy możemy niemal całkowicie wytłumić szczyt dźwięku w częstotliwości krytycznej, a co za tym idzie - uciążliwe dźwięki z zewnątrz staną się mniej słyszalne."

Światło słoneczne powinno regulować nasz rytm dobowy
Światło słoneczne powinno regulować nasz rytm dobowy

Otul się kołdrą z promieni słonecznych

Według ekspertów, światło słoneczne powinno regulować nasz rytm dobowy. Doskonale jednak wiemy, że prowadząc aktywny tryb życia nie jest to do końca możliwe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o odpowiednie doświetlenie naszej sypiali, tak, aby w weekendowe poranki móc podziwiać w naszym wnętrzu obrazy malowane promieniami słońca. Jak tego dokonać?

– Komponując szkło dźwiękoszczelne ze szkłem niskoemisyjnym – tłumaczy Monika Naczeńska.

– Doskonałym wyborem będzie ECLAZ – innowacyjne szkło nowej generacji, które zapewnia najlepszy możliwy dostęp do naturalnego światła (Lt na poziomie 77%), zaś dzięki wysokim parametrom termoizolacyjnym (g=60%, Ug=0,5 W/m2k) zatrzymuje ciepło słoneczne we wnętrzu. Dzięki szybom ECLAZ STADIP SILENCE będziemy mogli cieszyć się idealnie doświetloną, ciepłą i wyciszoną sypialnią oraz niższymi rachunkami za oświetlenie i ogrzewanie pokoju – dodaje specjalistka Saint-Gobain Building Glass Polska.

Projektując sypialnię, niezależnie czy w remontowanym mieszkaniu, czy dopiero budowanym domu, warto sięgać po sprawdzone rozwiązania, które przełożą się na lepsze zdrowie fizyczne oraz psychiczne domowników.

Nie tylko cisza ma na nas zbawienny wpływ, ale także naturalne światło wpadające do wnętrz. Wybierając odpowiednie okna nasza sypialnia zmieni się w przytulne, spokojne miejsce, zaś jedynym dźwiękiem, którego nie uda się wytłumić będzie… melodia naszego budzika.

źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Building Glass Polska