Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Blacha dachowa

Jakie panele słoneczne wybrać na dach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Branża fotowoltaiczna w naszym kraju nieustannie się rozwija, coraz więcej gospodarstw domowych i firm dąży do tego by stać się niezależna energetycznie. Realizuje lub planuje inwestycje w fotowoltaikę, tym samym szukając odpowiedzi na pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Jakie panele słoneczne będą odpowiednie na konkretny dach?

Jakie wymagania musi spełniać budynek?

Budowane i modernizowane budynki muszą spełniać normy minimalnej charakterystyki energetycznej. Celem jest osiągnięcie stanu zerowego zużycia energii elektrycznej. Wszystkie państwa unijne zobowiązały się do przyjęcia trzech standardowych postulatów, zwanych pakietem ustaw klimatycznych 3 x 20, które to zakładają: zmniejszenie zużycia energii o 20%, redukcja emisji dwutlenku węgla o 20%, wzrost produkcji energii odnawialnej o 20%. Dlatego też stare budynki i nowo wybudowane domy muszą sprostać zmniejszonym współczynnikom przenikania ciepła dla elementów konstrukcyjnych oraz ograniczeniu zapotrzebowania budynku na energię. Wskaźnik rocznego zużycia energii pierwotnej Ep nie będzie mógł przekroczyć 70.

Wybierz dach ze słoneczną energią

Dachy ze słoneczną energią? To możliwe i korzystne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli za jego powstanie są odpowiedzialne tak uznane firmy jak Blachotrapez i Grupa Kapitałowa UNIMOT S.A., której częścią jest marka AVIA Solar oferująca szwajcarską technologię do pozyskiwania energii ze Słońca. Dzięki tej współpracy inwestor może zdecydować się na dach od Blachotrapez z dowolnym pakietem AVIA SOLAR.

Do wyboru mamy pakiety Comfort, Optimum, Professional i Hybrid Pro, który umożliwia także samodzielne magazynowanie wyprodukowanego prądu we własnych, niezależnych magazynach energii. Każdy kupujący znajdzie w tej ofercie coś dla siebie. Będzie mógł dopasować ją ściśle do swoich potrzeb i możliwości finansowych, tym bardziej, że inwestycja może zostać dofinansowana z programu Mój Prąd.

Panele fotowoltaiczne - na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim decyzję o wyborze pakietów Comfort, Optimum, Professional czy Hybrid Pro powinna poprzedzić rozmowa z fachowym doradcą. Jeżeli inwestor, przygotowując się do realizacji solarnego przedsięwzięcia chce poznać najistotniejsze aspekty techniczne, to powinien zwrócić uwagę na konkretne parametry. Moc w warunkach NOCT (PMAX [W]) - czyli moc szczytowa w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, im większa jest jej wartość w stosunku do mocy szczytowej w warunkach tzw. standardowych (STC) - czyli nazywanej po prostu mocą modułu – tym lepiej.

Współczynnik temperaturowy mocy (PMPP [%/K]) - informuje o tym, jak wzrost temperatury ogniwa fotowoltaicznego wpływa na jego wydajność - im bezwzględna wartość tego współczynnika jest mniejsza, tym lepiej (występuje przed nim znak minus). Czołowi producenci ogniw osiągają parametry rzędu -0,26.

Dobry moduł powinien osiągać z kolei parametry od -0,38; do -0,36. Istotnym wyznacznikiem jest gwarancja na liniowy spadek mocy. To tzw. efekt starzenia, czyli spadek mocy szczytowej w czasie. Minimum to obecnie nie mniej niż 80% mocy szczytowej po okresie 25 lat funkcjonowania instalacji. Najlepsi wytwórcy ogniw osiągają natomiast wartości aż 92-94% mocy wyjściowej. Ostatnim, ale nie mniej ważnym parametrem pomagającym w wyborze powinna być długość gwarancji.

Atrakcyjna oferta Blachotrapez dla osób szukających sprawdzonego partnera od pokryć dachowych

Dla właścicieli domów z pokryciem dachowym Blachotrapez lub inwestorów poszukujących sprawdzonego partnera od pokryć na dach - AVIA Solar i Blachotrapez przygotowały atrakcyjną ofertę - gwarancję na pokrycia dachowe przy instalacji paneli fotowoltaicznych AVIA Solar. Jeżeli jesteś zainteresowany rozwiązaniami Blachotrapez - zapraszamy do kontaktu.

źródło i zdjęcie: Blachotrapez

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum