Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Panele

Urządzamy dom wielopokoleniowy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Mieszkający ze sobą baby boomersi, millenialsi oraz zetki to może być mieszanka wybuchowa. Jednak wielopokoleniowe domy są rzeczywistością, i w nich na co dzień spotykają się różne style życia, przekonania oraz potrzeby mieszkaniowe. Specjaliści RuckZuck podpowiedzą, jak urządzić wspólną przestrzeń, żeby każdy z domowników czuł się w niej dobrze.

- Pandemia koronawirusa, a teraz jeszcze chłodna jesień powodują, że więcej czasu spędzamy w domu. To, jakim metrażem dysponujemyoraz z kim mieszkamy, istotnie wpływa na nasz komfort życia. Kiedy dom współdzielą przedstawiciele kilku pokoleń – dziadkowie,rodzice i nastolatkowie czy maluchy–to trzeba liczyć się z koniecznością pogodzenia ich różnych preferencji dotyczących domowej przestrzeni. Żeby każdy czuł się tu dobrze i komfortowo, warto spróbować znaleźć złoty środek w sposobie jej aranżacji - mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Strefa wspólna i intymna

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy towarzyscy i lubimy przebywać w gronie innych, każdy z nas ma potrzebę posiadania swojego "kąta". Miejsca, w którym może pobyć w samotności i odciąć się od świata zewnętrznego. Dlatego w wielopokoleniowym domu przestrzeń powinna być podzielona na dwie części: strefę wspólną i strefę intymną. W praktyce tę pierwszą tworzą kuchnia, salon, łazienka i przedpokój natomiast druga druga obejmie pokoje z funkcją sypialni.

Pozwólmy nastolatkom wybrać kolorystykę pokoju i dekoracje
Pozwólmy nastolatkom wybrać kolorystykę pokoju i dekoracje

Pomieszczenia przeznaczone do prywatnego użytku poszczególnych domowników dobrze jest urządzić zgodnie ze stylem całego mieszkania, ale też z uwzględnieniem indywidualnych pomysłów. Pozwólmy nastolatkom wybrać kolorystykę pokoju i dekoracje. Nawet jeżeli ich wizja nie do końca nam odpowiada, to powinniśmy znaleźć kompromis. W sytuacji, gdy jeden pokój będzie dzieliła dwójka rodzeństwa, niech każde z nich ma swój udział w tworzeniu wystroju. To same zasady dotyczą seniorów - dajmy wszystkim domownikom szansę urządzenia swoich sypialni tak żeby później dobrze się w nich czuli. Niech wygląd tych pomieszczeń odzwierciedla osobowość ich lokatorów.

Praktyczna i estetyczna część wspólna

Podczas urządzania części wspólnej, dziennej, kierujmy się przede wszystkim względami praktycznymi. Koncentrujmy się na sprzętach i meblach, z których na pewno będziemy korzystać i które zagwarantują nam wygodę. Dobierzmy odpowiednią do liczby domowników pojemność zmywarki i pralki; dobrze zaprojektujmy przestrzenie do przechowywania rzeczy, np. ubrań, środków czystości, dokumentów. Śmiało sięgajmy po rozwiązania 2w1 (np. wannę z parawanem, sofę z funkcją spania, rozkładany stół), które zapewniają elastyczność przestrzeni, a często też oszczędność miejsca.

W wielopokoleniowym domu najlepiej sprawdzi się klasyka
W wielopokoleniowym domu najlepiej sprawdzi się klasyka

Jeśli chodzi o stylistykę wnętrza, to w wielopokoleniowym domu najlepiej sprawdzi się klasyka. Jasne, neutralne barwy, m.in. beże, brązy, odcienie karmelu i mrożonej kawy. Proste formy, ergonomiczne kształty i naturalne materiały. Aby ożywić całość, można zastosować kolor w dekoracjach lub wypełnić wnętrze różnymi gatunkami roślin.

Postawmy na funkcjonalność pamiętając o bezpieczeństwie

Prawie tak samo ważne jak funkcjonalność jest bezpieczeństwo. W domu możemy o nie zadbać już na etapie wybierania elementów wykończenia. Zamiast kafli ceramicznych czy podłogi z gresu, lepiej postawić na podłogi z bardziej miękkich materiałów, np. panele laminowane lub winylowe. Nawet w sytuacji poślizgnięcia się czy upadku, konsekwencje nie będą tak dotkliwe. Dodatkowo można zminimalizować ryzyko wypadku, wybierając podłogę o właściwościach antypoślizgowych. To rozwiązanie sprawdza się nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo mniej sprawnych seniorów i rozbieganych maluchów, ale też komfort domowych pupili, zwłaszcza psów. Jeśli decydujemy się na drzwi z przeszkleniami, to wybierzmy modele z bezpiecznym szkłem hartowanym.

Podłogi z bardziej miękkich materiałów, np. panele laminowane lub winylowe są bezpieczne
Podłogi z bardziej miękkich materiałów, np. panele laminowane lub winylowe są bezpieczne

Najważniejszy porządek

Utrzymanie porządku w przestrzeni, którą dzieli kilka osób, jest nie lada wyzwaniem. Jeżeli bałagan staje się przykrą codziennością, to należy szybko zwołać rodzinne spotkanie i wspólnie ustalić zasady dotyczące sprzątania. Prostym sposobem na uniknięcie bałaganu jest wybór wyposażenia, które łatwo utrzymać w czystości. Zamiast drewnianego lub marmurowego blatu w kuchni, zdecydujmy się na blat wykonany z tworzywa w ładnym wzorze. Dobrze sprawdzą się też drzwi lakierowane o gładkiej powierzchni, a także meble o prostych kształtach, bez zbędnych ozdobników. Czystość to podstawa; dzięki niej jeszcze przyjemniej będzie spędzać czas w domu.

- Wielopokoleniowe domy, choć nie są tak popularne jak dawniej, to budzą wiele ciepłych skojarzeń. Dziadkowie, rodzice i wnuki mogą być blisko siebie w różnych życiowych sytuacjach, uczyć się od siebie i wzajemnie wspierać oraz pielęgnować ulubione rytuały. Wspólnie zamieszkiwana przestrzeń to także wspólna odpowiedzialność, dlatego każdy z domowników powinien dbać o to, żeby było w niej ładnie i przytulnie - dodaje Katarzyna Śliwińska.

źródło i zdjęcia: RuckZuck

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum