Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Materiały do instalacji

Instalacja wodna w budynkach jednorodzinnych. O czym należy pamiętać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jakość wody dostarczanej do naszych domów jest ściśle regulowana nie tylko przez polskie prawo, ale także rozporządzenia Unii Europejskiej. Jednak, żeby z kranu leciała higienicznie czysta i bezpieczna woda, niezbędny jest projekt i technicznie sprawna instalacja wewnętrzna.

Kluczowy jest projekt instalacji wodnej

Projekt instalacji wodnej musi uwzględniać rozwiązania dopasowane do potrzeb danego budynku i wymagań jego mieszkańców. Poprawnie przygotowany projekt pełni rolę drogowskazu dla instalatora oraz jest zabezpieczeniem dla właściciela budynku.

 

Instalacja realizowana zgodnie z jego wytycznymi przebiega sprawnie, ponieważ uwzględnia specyfikę nieruchomości i nie wymaga improwizacji, ale także wyznacza trasy przebiegu rur i ich średnice, których wielkość determinuje zapotrzebowanie obiektu na wodę oraz sposób odprowadzania ścieków.

W przypadku nowego budownictwa projekt instalacji wodnej powinien zostać uwzględniony w projekcie głównym, natomiast w modernizowanych obiektach przygotowanie dokumentu warto zlecić doświadczonej firmie, która uwzględni niezbędne wartości, dzięki czemu instalacja będzie pracowała efektywnie i niezawodnie przez lata, minimalizując przy tym zużycie wody.

Ekspert Uponor o projekcie instalacji wodnej

- Projekt instalacji jest niestety często pomijany nie tylko przez inwestorów, ale także wykonawców. O ile w przypadku nowych budynków jest niezbędny, o tyle w modernizowanych obiektach wręcz rekomendowany i zalecany. Na etapie projektowania przewiduje się ewentualne zagrożenia, na które możemy natknąć się podczas instalacji. Mogą to być np.stare, nieregularnie poprowadzone pozostałe elementy instalacji czy zwiększone zapotrzebowanie na wodę ze względu na zastosowanie nieefektywnych przyborów sanitarnych - podkreśla Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor, producenta wewnętrznych instalacji wodnych oraz systemów ogrzewania podłogowego.

Bezawaryjnie pracująca instalacja wodna

Bezawaryjnie pracująca instalacja wodna umożliwia komfortowe korzystanie z zasobów ciepłej i zimnej wody użytkowej, dlatego jej instalację należy powierzyć sprawdzonym i doświadczonym instalatorom, którzy będą przestrzegać wytycznych uwzględnionych w projekcie i wybiorą rozwiązania na miarę potrzeb realizacji.

Higieniczna czysta woda musi być w ciągłym ruchu

Higienicznie czysta woda jest istotna dla zdrowia i wysokiego komfortu życia domowników. Instalacja miejska poddawana jest regularnym i szczegółowym kontrolom, przez co woda dostarczana do naszych domów jest często wysokiej jakości.

Złączki S-Press PLUS zapewniające stały obieg wody w instalacji
Złączki S-Press PLUS zapewniające stały obieg wody w instalacji

Jeżeli jednak w instalacjach wewnętrznych panują dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów, to mogą się szybko namnażać i nawet najczystsza woda docierająca do nas z miejskich rurociągów straci swoje walory.

Ekspert Uponor o higienicznie czystej wodzie

- Jednym z najbardziej sprzyjających czynników do rozwoju bakterii i wirusów w instalacjach wodnych jest stagnacja wody, do której dochodzi w wyniku niepoprawnie zaprojektowanych systemów oraz ich złego stanu technicznego. W Uponor opracowaliśmy dedykowane U-kształtne złączki, które zapewniają stały i regularny obieg wody w systemie wodociągowym, dzięki czemu nie występują przestoje. W innych przypadkach instalacja musiałaby być płukana po okresach bezruchu wody - wyjaśnia Piotr Serafin.

źródło i zdjęcia: Uponor

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum