Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Bramy garażowe, automatyka

Pęknięta szyba w oknie, co wtedy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2020-07-29

Dzisiaj pęknięcia szyb zdarzają się bardzo rzadko. Ale co zrobić, gdy ta nieprzyjemna sytuacja przydarzy się właśnie nam? Dlaczego tak się dzieje? Kto wtedy może pomóc? Poniżej odpowiedź na te nurtujące pytania.

Czy pękniętą szybę koniecznie trzeba wymienić?

W starych typach okien, w których pęknięcia szyb pojawiały się dosyć często, wymiana nie była skomplikowana. Wystarczyło wybrać się do szklarza po nową szybę. Obecnie zjawisko to występuje na szczęście rzadziej. Wymiana szyb jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana oraz kosztowna i wymaga pomocy specjalistów. Lekko zarysowaną szybę możemy naprawić sami domowym sposobem. Wystarczy użyć pasty do zębów. Niestety, w przypadku pęknięcia, jedyne wyjście to wymienić szybę, a właściwie cały pakiet szyb na nowy. Na szczęście nie musimy wymieniać całego okna. Dzięki czemu chociaż częściowo obniżymy koszty nieplanowej inwestycji.

Dlaczego należy wymienić cały pakiet szybowy?

W produkowanych obecnie oknach wykorzystuje się pakiety szyb zespolonych, które składają się z dwóch lub większej ilości szyb. Pomiędzy nimi zamontowane są ramki dystansowe, a w nich znajduje się absorbent wilgoci. Taki układ tworzy izolującą przestrzeń wypełnioną gazem szlachetnym. Poszczególne elementy połączone są ze sobą za pomocą mas uszczelniająco-klejących. Tego typu budowa okna zapewnia optymalną izolację termiczną. Gwarantuje też większe bezpieczeństwo i ochronę przed promieniami słonecznymi. Jednak takie rozwiązanie ma swoje słabe strony. W przypadku pęknięcia jednej z szyb musimy wymienić cały pakiet szybowy, ponieważ jest on integralny.

W oknach wykorzystuje się pakiety szyb zespolonych, które składają się z dwóch lub większej ilości szyb
W oknach wykorzystuje się pakiety szyb zespolonych, które składają się z dwóch lub większej ilości szyb

Przyczyna pęknięcia szyb – czy winny jest producent?

Jeżeli szyba w oknie pękła bez naszej ingerencji, możemy ubiegać się o reklamację u producenta. Niestety udowodnienie braku naszej winy może być nierzadko dosyć trudne. Przyczyny wadliwych okien najczęściej nie są widoczne dla przeciętnego Kowalskiego. Jedną z przyczyn pęknięcia mogą być cząsteczki siarczku niklu w tafli szkła, które mogą trafić do masy szklanej jeszcze na etapie produkcji. Pod wpływem temperatury cząsteczki te zmieniają swoją objętość. Problem ten występuje przy mocnym nagrzaniu, a następnie nagłym schłodzeniu.

Cząsteczki siarczku niklu o wiele wolniej wracają do swojej podstawowej formy niż szkło. W efekcie dochodzi do naprężeń i pęknięcia szyby. Czy możemy udowodnić taką przyczynę pęknięcia? Potrzebna będzie do tego odrobina szczęścia. Wzdłuż linii pęknięcia widoczne są maleńkie, czarne punkty. To właśnie jest nasz sprawca - siarczek niklu. Mając taką wiedzę nie powinniśmy mieć problemu z pozytywnym rozpatrzeniem reklamacji.

Kolejną przyczyną pęknięcia mogą być nadmiernie uszkodzone krawędzie szyby. Może to wynikać z procesu wytwarzania lub nieprawidłowego transportu i przechowywania. Niestety nie zauważymy tego gołym okiem, ponieważ krawędzie szyby są zasłonięte przez listwy przyszybowe. Wtedy najlepiej wezwać serwis, który rozbierze okno na części i dokona oględzin. Tego rodzaju uszkodzenie jest ewidentnym dowodem na winę leżącą po stronie producenta.

Co zrobić jeżeli pęknięcie szyby to nasza wina?

Niestety może się zdarzyć, że przyczyną pęknięcia szyby jest bezwzględnie nasze działanie. Wystarczy przypadkowe, nieostrożne uderzenie w okno lub mocny przeciąg. Niektóre pęknięcia pojawiają się jednak bez widocznej na pierwszy rzut oka przyczyny. Mają na to wpływ działania długofalowe. Jednym z takich działań może być stosowanie zbyt silnych środków czystości lub nieodpowiednie użytkowanie okna. Po pewnym czasie działania te mogą spowodować zaburzenia struktury szkła. W efekcie czego szyba pęka.

W takiej sytuacji koszt wymiany szyby w całości pokrywamy sami. Bywa również, że uszkodzenia nie są bezpośrednio naszą winą, ale również nie podlegają gwarancji. Do pęknięcia szyby może dojść w wyniku działań termicznych lub niestabilnej konstrukcji budynku. W takim przypadku niestety nie istnieje żaden skuteczny sposób, byśmy sami naprawili pękniętą szybę. Jedyne co możemy wtedy zrobić to wezwać fachowców.

Nowa szyba, nowe możliwości

Z każdej sytuacji możemy wybrnąć, myśląc pozytywnie. W przypadku uszkodzonej szyby i konieczności jej wymiany warto przychylnie podejść do problemu. Starą szybę możemy zastąpić pakietem szybowym, który ma bardziej zaawansowane parametry. Współczesny przemysł rozwija się z prędkością błyskawicy. Z roku na rok, na rynku pojawiają się okna o coraz to lepszych właściwościach. Producenci prześcigają się w konkurencji o najlepsze specyfikacje. Uszkodzenie szyby może być dobrym momentem, by skorzystać z bogatej oferty rozwiązań, które oferuje nam współczesny rynek. Ważne jest tylko, by sprawdzić parametry cieplne nowej szyby. Wtedy koszty wymiany zwrócą się z czasem, ponieważ zaoszczędzimy na opłatach za ogrzewanie.

Garść przydatnych porad dotyczących parametrów okien i oszczędności w sezonie grzewczym, znajdą Państwo w artykule:

Podsumowując - co robić gdy pęknie szyba?

Kiedy zauważymy pęknięcie na szybie, niezwłocznie skontaktujmy się ze sprzedawcą okien. Zgłoszenie szkody u źródła to podstawa. Kolejną czynnością powinna być wizyta fachowca, który dokona profesjonalnych oględzin oraz pomiarów szyby. W takim przypadku każdy milimetr ma znaczenie. Dlatego najlepiej będzie jeżeli wymiary pobierze specjalista.

W trakcie wizyty powinna zostać ustalona przyczyna pęknięcia. Należy wówczas sprawdzić, czy gwarancja obejmuje uszkodzenie. Znając wymiary i model okna, zamawiamy u producenta odpowiedni pakiet szybowy. Kiedy zamówienie będzie gotowe, odpowiednio wyszkolony fachowiec dostarczy i zamontuje produkt. Podczas tych czynności powinniśmy być obecni by dokonać oględzin, czy szyby nie są przypadkiem uszkodzone. Sama wymiana nie powinna trwać dłużej niż pół godziny.

RADA EKSPERTA: Nie wymieniajmy szyb samodzielnie. Ważne, żeby zrobił to doświadczony specjalista. Wystarczy mały błąd podczas montażu, aby okno było ponownie narażone na uszkodzenia.

źródło i zdjęcia: Nitus

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum