PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Podjazd do domu w formacie XL czy warto?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Podjazd może być wykonany tanio i praktycznie; z wylewki betonowej czy żwiru. Niestety daleko mu będzie do atrakcyjnego.

Powszechnie wykorzystywanym materiałem jest też niewielka kostka brukowa, która mimo że nie wyszła z mody, to jednak na większej powierzchni może okazać się mało funkcjonalna, a na dodatek może nie pasować do bryły budynku. Czy istnieją więc rozwiązania, które łączą modny wygląd z funkcjonalnością? Tak! To wielkoformatowe płyty betonowe. Sprawdź, dlaczego warto je wybrać!

Płyty w wersji XL od strony praktycznej

Klasyczna kostka brukowa na podjazd jeszcze do niedawna była jedynym słusznym wyborem. Z czasem jednak jej miejsce zajmują wielkoformatowe płyty betonowe, które są równie praktyczne co uniwersalny bruk, ale mają zdecydowanie więcej walorów wizualnych, bo efektownie podkreślą charakter aranżacji i wpisują się w nowoczesny krajobraz. Są w kształcie ponadczasowych prostokątów i kwadratów, dostępnych w wielu różnych formatach, od 20 x 20 cm aż do 100 x 100 cm. Płyty tego typu są odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie pękają, nie odbarwiają się na skutek intensywnego promieniowania i nie chłoną wody. W propozycjach marki Bruk-Bet przeszkodą nie są nawet plamy z oleju samochodowego czy porosty oraz mchy, bo dzięki innowacyjnej polimerowej powłoce Perlon® Lamino® nawierzchnia stanowi trwałą i zwartą strukturę odpychającą zabrudzenia i nie wymagającą impregnacji. Do jej czyszczenia wystarczy zwykła woda.

Wielkoformatowe płyty betonowe nie pękają, nie odbarwiają się na skutek intensywnego promieniowania i nie chłoną wody
Wielkoformatowe płyty betonowe nie pękają, nie odbarwiają się na skutek intensywnego promieniowania i nie chłoną wody

Płyty na tarasie, podjeździe i nie tylko

Możliwość wykorzystania płyt betonowych jest ogromna. Można je układać zarówno na frontalnych strefach parceli czy tarasach, jak i przydomowych parkingach. Sprawdzą się też w roli symetrycznych ścieżek w ogrodzie bądź chodników wokół domu. Miejsce ich przeznaczenia jest ważnym kryterium doboru – od tego zależy grubość wybieranych rozwiązań. Jeśli chcesz stworzyć podjazd do garażu z płyt brukowych, a poruszają się po nim wyłącznie pojazdy osobowe ważące do 3,5 tony, wystarczą propozycje o grubości 8 cm, jak Novator® Solo, firmy Bruk-Bet. W przypadku parkingów czy placów dla samochodów ciężarowych lepsze będą płyty Novator® City o grubości 10 cm lub 12 czy 16-centymetrowe.

Jak ułożyć płyty wielkogabarytowe?

Zadanie stworzenia podjazdu z płyt betonowych należy rozpocząć od określenia szczegółowego planu zagospodarowania terenu, w którym trzeba uwzględnić kształt powierzchni, rodzaj materiału, a także umiejscowienie elementów takich jak krawężniki, obrzeża czy odwodnienia liniowe i spadki 2% w celu odprowadzania wody opadowej. Pierwszym etapem jest wykonanie wykopu na głębokości 50 cm, a następnie przygotowanie warstw podbudowy o grubości 35-50 cm oraz podsypki, która po wyrównaniu i zagęszczeniu mechanicznym powinna mieć od 2 do 4 cm. Ostatnie procesy to układanie płyt, do których przydatny jest chwytak podciśnieniowy, a także wypełnienie szczelin kruszywem piaskowym, Granofugą lub fugą żywiczną.


Płyty w większym formacie gwarantują wysoką estetykę i znakomicie korespondują z innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak drewno, tynk czy szkło

Wielki format = wielki efekt

Podjazd z betonu ma jeszcze jeden niepodważalny atut - idealnie wpisuje się w trendy! Płyty w większym formacie gwarantują wysoką estetykę i znakomicie korespondują z innymi materiałami wykończeniowymi, takimi jak drewno, tynk czy szkło. Ich potencjał stylistyczny związany jest z dostępnością rozmaitych kolorów oraz wykończeń nawierzchni, bo poza uniwersalną szarością w ofercie Bruk-Bet znajdują się także stonowane beże Novator® Piano, bezfazowe melanże płyt Romalit® czy płyty w kolorach brązowo-czerwonych spiżu Novator® Largo. Wartość wizualną posesji podkreślić mogą także niestandardowe wykończenia Metalic, Color-Mix lub Multigran ukazujące oryginalną kompozycję odcieni kruszyw szlachetnych. Taka różnorodność zapewnia nie tylko barwne roszady, lecz także otwiera możliwość tworzenia ciekawych koncepcji, które staną się ozdobą budynku.

Solidny, trwały, odporny i harmonijnie zespolony z budynkiem oraz ogrodem - taki musi być podjazd! Nieodpowiedni materiał wykorzystany do utwardzenia tej powierzchni przysporzy domownikom mnóstwo problemów. By ich uniknąć, warto wybrać płyty betonowe. To gwarancja wytrzymałości na pogodę i niepogodę, plamy oraz uszkodzenia, a także stylowa wizytówka budynku oraz mieszkających w nim ludzi.źródło i zdjęcie: Bruk-Bet