Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna, drzwi, bramy, oranżerie

Czy okno w łazience to dobry pomysł?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2020-03-19

Do niedawna najczęściej projektowano łazienki  bez okien. Obecnie uległo to zmianie. Jakie są wady i zalety posiadania okna w łazience? W którym miejscu najlepiej je umieścić? Jak zachować intymność? Sprawdźmy. 

Plusy okna w łazience

Naturalne oświetlenie to bardzo ważny aspekt w każdym domu. Promienie słoneczne wspomagają produkcję serotoniny, wpływając pozytywnie na  nasze zdrowie i samopoczucie. Zdecydowanie też podnoszą komfort podczas codziennych czynności. Im więcej światła w łazience, tym lepiej. 

Nie trzeba włączać dodatkowego oświetlenia podczas dnia, co przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd. Podobnie z ilością energii cieplnej. Promienie słoneczne wpadające do wnętrza dodatkowo je ogrzewają. 

Istotnym walorem posiadania okna w łazience jest sprawniejsza wentylacja, ponieważ to pomieszczenie bardziej narażone na dużą wilgotność niż pozostałe. Dlatego niezwykle ważna jest jego odpowiednia cyrkulacja, która pozwoli zapobiec powstawaniu niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Co więcej, okno pozwoli skutecznie kontrolować temperaturę pomieszczenia, gwarantując wyższy poziom komfortu użytkowania.

Łazienka jest podstawowym pomieszczenie w naszym domu, a dla wielu osób jest wizytówką całego domu. Nie tylko korzystają z niej mieszkańcy, ale i goście. Montaż okna znacząco zwiększa poczucie estetyki. 

Minusy okna w łazience

Łazienka musi jednak gwarantować zachowanie intymności. Montaż okna może powodować trudności pod tym względem w zależności od usytuowania pomieszczenia, zwłaszcza gdy mieszkamy w zaludnionej okolicy, a łazienka jest na parterze lub w małej odległości od sąsiednich zabudowań.

Niektórzy rezygnują z posiadania okna w łazience przez obowiązek dbania o jego czystość. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności naturalnym zjawiskiem są parujące szyby. Częste mycie okna staje się więc koniecznością.

Im mniejsze pomieszczenie, tym większe wyzwanie w projektowaniu przestrzeni. Okno na pewno nieco utrudnia rozmieszczenie wszystkich niezbędnych rzeczy w łazience.

Trzeba pamiętać, że nie tylko musimy przeznaczyć na nie część ściennej przestrzeni, ale też mieć miejsce na otwierające się skrzydło, by zachować pełną funkcjonalność okna.

Jak zmienić wady w zalety?

Problem intymności w łazience z oknem rozwiążą rolety wewnętrzne lub zewnętrzne. Firma NITUS oferuje szeroki wybór jednych i drugich, więc bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Są nie tylko funkcjonalne, ale też bardzo estetyczne. 

Dbanie o czystość okien będzie mniej uciążliwe, jeśli pomyślimy o zaletach skutecznej wentylacji pomieszczenia. Para wodna zwykle gromadzi się pomieszczeniach bez okna.

Z jednej strony okno rzeczywiście ogranicza przestrzeń, jednak daje pewne możliwości - parapet może posłużyć jako dodatkowa półka w łazience.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dodatkowo okno samo w sobie wizualnie powiększa wnętrze i zapewnia więcej światła. Dzięki temu łazienka stanie się bardziej przestronna.

Czy warto mieć okno w łazience?

Okno w łazience to świetne rozwiązanie w dużych łazienkach usytuowanych na wyższych piętrach budynku lub w spokojnej okolicy. Podobnie jest, jeśli widok z okna sięga na krajobrazy lub nasze podwórko.

W przypadku małej łazienki trzeba się zastanowić, czy montaż nie odbędzie się kosztem innego, potrzebnego wyposażenia. Nie warto też instalować okna w miejscu, do którego dostęp będzie utrudniony.

Zamontowanie okna wciąż pozostaje dobrym pomysłem, jednak warto dobrze rozplanować jego położenie względem pozostałych elementów pomieszczenia, tak aby gwarantowało więcej korzyści, a nie stanowiło źródła problemów.

źródło i zdjęcia: NITUS 

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny