Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Meble pokojowe

3 pomysły na aranżację w stylu mid-century modern

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut 2019-10-23

Minimalistyczna, elegancka estetyka rodem z filmów o Jamsie Bondzie, nadal zachwyca swoim retro klimatem. Styl mid-century modern charakteryzuje się wybitnym designem, najwyższej jakości materiałami oraz otwartymi przestrzeniami.

Mid-century modern - meble 

Jak odnaleźć się w tej stylistyce radzi ekspert Salonów Agata. Aby uzyskać aranżację w stylu mid-century modern w swoim domu, warto starannie zrównoważyć charakter mebli inspirowanych stylem z połowy wieku ze współczesnymi trendami we wnętrzach.

Design lat 50. i 60. XX wieku to obecnie jeden z najsilniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Charakteryzujący się architekturą, która tworzy multifunkcyjne przestrzenie. Świetnie sprawdzi się w aranżacji na przykład salonu.

- W powojennych czasach to funkcjonalny design determinował sposób myślenia o domach czy mieszkaniach. Miały być bardzo proste, w otoczeniu natury urządzone w naturalnych materiałach, bardzo jasne i otwarte.

Mid-century to zatem elegancja i prostota, ale w funkcjonalnym wydaniu. Kolor jest bardzo mile widziany, ale jego użycie musi być uzasadnione, a mebel powinien spełniać określone funkcje – komentuje Natalia Nowak, ekspert salonów Agata ds. aranżacji wnętrz.

Mieszkanie w stylu mid-century modern uzyskać można stosując odpowiednią bazę, czyli białe ściany. Niezwykle modne w połowie ubiegłego stulecia były zaokrąglone bryły z opływowymi krawędziami. Nie są jednak koniecznością, a w styl dobrze wpiszą się także geometryczne i bardzo oryginalne meble.

Najlepiej postawić na ciepłe barwy jesieni, które idealnie odnajdą się w towarzystwie drewna i odzwierciedlą niezwykły urok minionej epoki.

Wyjątkowe materiały i tkaniny

Do podkreślenia stylu mid-century modern posłużą materiały organiczne, takie jak na przykład cegła, kamień, drewno, skóra i metal. Cegła i drewniane panele  bardzo często zdobiły wnętrza w latach 50. i 60. XX wieku.

Z drewna wykonywane były meble takie jak szafki, regały, komody lub elementy mebli, np. nogi krzeseł, podłokietniki czy ramy. Szkło i plastik należą do równie popularnych w stylu mid-century modern materiałów, które przyciągały swoją ceną, a wnętrzu nadawały wyjątkowego charakteru. Geometryczne oraz abstrakcyjne wzory tkanin, będą doskonale pasowały do tego stylu.

Kicz wpisany jest bowiem w ten styl, dlatego wybierając meble i dodatki postaw na meble jednobarwne, a dodatkami nadaj im charakteru. Wzory mile widziane będą natomiast na poduszkach, zasłonach czy dywanie.

Diabeł tkwi w dodatkach 

We wnętrzach w stylu mid-century nie ma miejsca na mnóstwo bibelotów i gadżetów. Największą ozdobę stanowi jego przestronność, którą łatwo zaburzyć wystawiając bardzo dużo dodatków aranżacyjnych.

Intensywne kolory, lekkość, nowoczesność i światło to klucz do aranżacyjnego sukcesu. Oświetlenie jest także ważnym aspektem stylu mid-century modern. Powinno charakteryzować się funkcjonalnością oraz designem. Idealnie nadadzą się geometryczne i obłe kinkiety, lampy stojące czy lampki nocne.

Dopełnieniem będą również szklane, minimalistyczne wazony, porcelanowe misy czy niewielkie rzeźby. Ścianę dobrze ozdobić kolorowymi obrazami lub grafikami, które wkomponują się w białe ściany. 

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Salony Agata 

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum