Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice

Jak wybrać okna pod kątem wodoszczelności?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Duże skoki temperatur i zmienne ciśnienie są przyczyną silnych wiatrów, gwałtownych burz oraz częstych ulew powodujących powodzie. Wszystko to jest testem dla okien i drzwi w każdym domu. Aby woda opadowa nie przeciekała przez okna do wnętrz, stolarka powinna posiadać najwyższą klasę wodoszczelności.

Wodoszczelność - jakie parametry trzeba brać pod uwagę?

Przy wyborze okien najczęściej zwraca się uwagę na materiał, z którego są zrobione, kolor czy funkcjonalność (np. uchylne, balkonowe itd.). Tymczasem przed zakupem okien i drzwi trzeba sprawdzić, czy są odporne na działanie warunków atmosferycznych i wody.

Decydujący wpływ na szczelność stolarki na wodę opadową ma jakość oraz precyzja jej wykonania. Znaczenie ma też rodzaj zastosowanych komponentów, takich jak uszczelki czy okucia, i sposób okuwania. Pod uwagę trzeba też wziąć sztywność stolarki – im lepiej okno jest wzmocnione, tym większa jego szczelność. Żeby wiedzieć, jak okno sprawdzi się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, należy sprawdzić, jaką ma klasę wodoszczelności.

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są okna w systemie MB-86, mające najwyższą klasę szczelności na wodę opadową E 1500 wg normy PN-EN 12208:2001. Symbolem „E” z podaną za nim wartością ciśnienia znakowane są konstrukcje posiadające szczelność wyższą niż przewiduje klasyfikacja w normie, a tym samym doskonałe parametry w zakresie wodoszczelności. Parametr dla systemu MB 86 oznacza, że stolarka poddana działaniu ciśnienia o wartości 1500Pa (co odpowiada ciśnieniu wywieranemu na konstrukcję przez wiatr wiejący z prędkością ok. 176 km/h) zachowa szczelność na wodę opadową przez minimum 5 minut.

Podczas projektowania systemu MB-86 celem inżynierów Aluprof było osiągnięcie możliwie najlepszych parametrów wodoszczelności, co w praktyce przełożyło się na szczelność okien w obliczu gwałtownej burzy z ulewnym deszczem czy nawet powodzi. Nasze założenia potwierdziły się w przeprowadzonym przez Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku badaniu powodziowym witryny systemu MB-86 SI, która zachowała szczelność na wodę stojącą o wysokości ponad 1 metra - mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej Aluprof.

Testowana witryna powstała z elementów systemu Aluprof MB-86 SI i zamontowano ją za pomocą konsol stalowych do komory badawczej wykonanej z bloczków betonowych wzmocnionych konstrukcją stalową. Wypełnienie stanowiło szkło dwukomorowe ze specjalnym uszczelnieniem na wodę. Badanie polegało na zalaniu badanej konstrukcji do wysokości 1055 mm (mierzonej od dołu konstrukcji) i pomiarze ilości wody przeciekającej przez konstrukcję po stronie przeciwnej po 6 godzinach ekspozycji.

Test potwierdził doskonałe parametry witryny systemu MB-86 SI w zakresie wodoszczelności. Zastosowanie tego rodzaju stolarki rekomendowane jest w obiektach znajdujących się na terenach zalewowych.

Dom gotowy na burzę

System MB-86 wyróżnia się nie tylko wysoką klasą wodoszczelności, polecany jest do budownictwa energooszczędnego ze względu na podwyższone właściwości izolacyjne - dla MB-86 SI to od 0,92 W/(m²K).

Dzięki osiąganym parametrom system poprawi efektywność energetyczną budynku. MB-86 to odpowiedź na trendy zrównoważonego budownictwa i designu.

Warto wspomnieć, że okna w systemie MB-86 posiadają również najwyższą, 4. klasę przepuszczalności powietrza. To szczególnie ważne, zwłaszcza podczas wykonywania testu szczelności powietrznej budynku, który jest podstawą do wydania certyfikatów w zakresie energooszczędności i pasywności.

źródło i zdjęcie: Aluprof

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum