Od czego zacząć planowanie traktów na posesji?

Otoczenie domu warto zaprojektować - podobnie jak robi się z planem budynku. Mimo że w tym pierwszym przypadku jest znacznie łatwiej, prace najlepiej zlecić specjalistom i zatrudnić architekta krajobrazu.

Od czego zacząć planowanie traktów na posesji?
Libet Stylowe i nowoczesne nawierzchnie
www.libet.pl
Dane kontaktowe:
71 335 11 01, 801 542 381
Kazimierza Michalczyka 5 53-633 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek, z pomocą przyjdą nam producenci nawierzchni ogrodowych, którzy przy zakupie materiałów oferują bezpłatne projekty lub programy do aranżacji posesji. Najważniejsze jest określenie położenia i wielkości podjazdu dla samochodu oraz chodników.

Choć obszerne place ułatwiają manewrowanie autem, nie są wskazane na mniejszych działkach, na których mogłyby zdominować otoczenie domu. Przyjmuje się, że minimalna szerokość podjazdu to 3 m, a długość 6 m.

Wygodny chodnik łączący furtkę z wejściem do domu powinien mieć 1,2-1,5 m szerokości, natomiast ścieżki w ogrodzie mogą być węższe - zazwyczaj wystarczy 0,8-1 m.

Powinny one prowadzić wszędzie tam, gdzie często się chodzi - w kierunku grilla, altany, domku z narzędziami, placu zabaw czy oczka wodnego. Utwardzić warto też te miejsca, w których w przyszłości będziemy chcieli wznieść inne konstrukcje.

Warto pamiętać, że choć nawierzchnie ogrodowe o nieregularnych kształtach wyglądają efektownie, to w przypadku wielu materiałów ułożenie łuków, zaokrągleń czy wcięć jest bardziej pracochłonne i co za tym idzie – pochłonie więcej środków.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Libet