Rurowy wymiennik gruntowy jest nazywany przeponowym. W ogródku zakopuje się system rur, którymi przepływa powietrze. Przepływając przez ten system będzie się ochładzać od ścianek rur stykających się z dużo chłodniejszym gruntem.
Jeżeli rury będą odpowiednio długie, powietrze wypływające z wymiennika może mieć nawet o 12°C niższą temperaturę niż na dworze! Dzięki temu zamiast 40-stopniowego upału można mieć w domu tylko 28–30°C!
Żwirowy wymiennik gruntowy, zwany bezprzeponowym, tworzy warstwa żwiru ułożona na folii w wykopie, przykryta od góry folią i przysypana ziemią. Powietrze wpływa do wymiennika przez stojącą w ogrodzie czerpnię i przepływając pomiędzy kamieniami ochładza się o 10–12°C.
Umieszczona w ogrodzie czerpnia powietrza jest wyposażona w filtr oczyszczający zasysane powietrze. Przed wpłynięciem do instalacji w domu powietrze jest ponownie oczyszczane, ale tutaj możemy użyć dowolnego, satysfakcjonującego nas filtra. Oczyszczone dwukrotnie powietrze pozbawione jest kurzu i pyłków. System ten może współpracować z wentylacją z odzyskiem ciepła.
Chociaż system ten jest bardzo tani w eksploatacji, nie uda nam się regulować ani ilości ani temperatury powietrza wentylacyjnego w poszczególnych pomieszczeniach.
opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Global-Tech