PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Jak zbudowany jest gruntowy wymiennik ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Wymiennik gruntowy jest bardzo prosty w konstrukcji. Wystarczy w ziemi rozprowadzić rury, którymi będzie przepływać powietrze wentylacyjne, albo wykonać szczelne złoże żwirowe, gdzie powietrze będzie płynąć między kamykami żwiru.

Rurowy wymiennik gruntowy jest nazywany przeponowym. W ogródku zakopuje się system rur, którymi przepływa powietrze. Przepływając przez ten system będzie się ochładzać od ścianek rur stykających się z dużo chłodniejszym gruntem.

Jeżeli rury będą odpowiednio długie, powietrze wypływające z wymiennika może mieć nawet o 12°C niższą temperaturę niż na dworze! Dzięki temu zamiast 40-stopniowego upału można mieć w domu tylko 28–30°C!

Żwirowy wymiennik gruntowy, zwany bezprzeponowym, tworzy warstwa żwiru ułożona na folii w wykopie, przykryta od góry folią i przysypana ziemią. Powietrze wpływa do wymiennika przez stojącą w ogrodzie czerpnię i przepływając pomiędzy kamieniami ochładza się o 10–12°C.

Umieszczona w ogrodzie czerpnia powietrza jest wyposażona w filtr oczyszczający zasysane powietrze. Przed wpłynięciem do instalacji w domu powietrze jest ponownie oczyszczane, ale tutaj możemy użyć dowolnego, satysfakcjonującego nas filtra. Oczyszczone dwukrotnie powietrze pozbawione jest kurzu i pyłków. System ten może współpracować z wentylacją z odzyskiem ciepła.

Chociaż system ten jest bardzo tani w eksploatacji, nie uda nam się regulować ani ilości ani temperatury powietrza wentylacyjnego w poszczególnych pomieszczeniach.

opracowanie: redakcja IRBJ
zdjęcia: Global-Tech