Właściwe rozmieszczenie arkuszy
Przy montażu ważną kwestią jest właściwe przygotowanie pasa nadrynnowego, do którego mocowane są listwy startowe. Łaty powinny być mocowane co 350 mm, należy jednak pamiętać, że na górnych zakładkach „tracimy” po około 2mm. Warto sprawdzić czy blachodachówka nie została zarysowana, mogło się to wydarzyć, tylko jeśli była ona źle transportowana lub przycinana na dachu.
Takie zarysowanie może prowadzić do pęknięcia powłoki ochronnej, a co za tym idzie powodować korozję pokrycia. Blachodachówka modułowa powinna być obrabiana tylko narzędziami, które nie wytwarzają ciepła. W żadnym wypadku nie należy używać szlifierki kątowej, która powoduje uszkodzenia i zarysowania blachodachówki lub jej powłoki.
W trakcie montażu blachodachówki niezwykle ważne jest, by dekarze nie uszkodzili jej powłoki, powinni bowiem mieć buty na miękkiej podeszwie. Po nowo wykonanym pokryciu nie wolno chodzić. Jednak jeśli jest to konieczne, należy stąpać w miejscach, w których moduły są już ułożone na łatach. Metalowe opiłki powstałe po wierceniu, należy usnąć miękką szczotką z pokrycia, pozostawione mogłyby zarysować powłokę lakierniczą.
Gąsior jako dopełnienie całości
Dopełnieniem całości jest odpowiednio zamontowany gąsior. Który winien nie tylko chronić przed dostaniem się pod blachodachówkę wody opadowej, ale przede wszystkim powinien pomagać we właściwej wentylacji. Ma on za zadanie odprowadzać parę wodną, po to aby nie dostała się do wnętrza domu.
Właściwie zamontowany gąsior musi również umożliwiać odprowadzanie powietrza, które napływa przez otwory przy okapie do szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem. Reasumując gąsior powinien być układany na sucho, czyli bez użycia zaprawy, z zachowaniem właściwej przestrzeni tak, aby cyrkulacja powietrza była możliwa. Warto również zwrócić uwagę na właściwe ustalenie położenia górnej krawędzi łat.
Najistotniejsze przy montażu blachodachówki jest ułożenie pierwszego rzędu równolegle do linii okapu. Późniejsze skorygowanie odchylenia nie będzie możliwe ze względu na profilowanie blachodachówki. Prawidłowe ustawienie listwy najłatwiej sprawdzić zaznaczając prostą linię wzdłuż okapu za pomocą sznurka.
Opracowanie: redakcja IRBJ
Źródło zdjęcia: Budmat