W czasie opadów połączonych z silnym wiatrem istnieje ryzyko, że pewna ilość wilgoci może przedostać się pod dachówki. Z kolei od strony wnętrza domu do przegrody dachowej wnika para wodna, która przy ochłodzeniu może ulec skropleniu. Gromadzenie się skroplin jest szczególnie niebezpieczne w wewnętrznych warstwach dachu, ponieważ wilgoć może dosięgnąć elementów konstrukcyjnych i termoizolacji dachu. Dlatego kluczowe jest prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie wentylacji przegrody dachowej. Taka przegroda będzie skutecznie wentylowana dzięki ruchowi powietrza i nagrzewaniu się połaci dachowej promieniami słonecznymi. Odpowiednio wykonana przegroda dachowa sprawi ze dach będzie skutecznie wentylowany.
Wentylacja jednokanałowa
Dla zapewnienia skutecznego odprowadzania pary wodnej, pod pokryciem należy umieścić membranę wysokoparoprzepuszczalną, jako warstwę wstępnego krycia. W ofercie marki Braas znajduje się dziewięć modeli membran dachowych trójwarstwowych oraz czterowarstwowych o doskonałych parametrach technicznych i funkcjonalności (Divoroll Clima+ 2S, Divoroll Pro+, Divoroll Kompakt, Divoroll Kompakt 2S, Ecotech 2S, Divoroll Maximum+ 2S, Divoroll Top RU, Divoroll Universal+ oraz Divoroll Universal+ 2S). Następnie do krokwi mocujemy kontrłaty i prostopadle do nich - łaty. Pojedyncza szczelina utworzona między kontrłatami a warstwą wstępnego krycia powinna wynosić minimum 2,4 cm.
Wlot powietrza pod połać możliwy jest dzięki montażowi elementów wentylacyjnych, które umieszcza się w okapie dachu. Wylot powietrza będzie przebiegał bez przeszkód dzięki zamocowaniu odpowiedniej taśmy wentylacyjno-uszczelniającej np. Figaroll Plus, którą montuje się na kalenicy i na narożach. W przypadku przerwania ciągłości szczeliny wentylacyjnej np. ze względu na obecność okien dachowych, szerokich kominów bądź lukarn, wentylację powinno się dodatkowo wspomóc przez punktowe zastosowanie specjalnych dachówek wentylacyjnych Braas dostępnych w kolorach dopasowanych do pokrycia.
Wentylacja dwukanałowa
Istnieją typy obiektów, w których konieczne jest zastosowanie wyższych stopni szczelności dla warstwy wstępnego krycia.
W przypadku dachów, w których zastosowano pełne poszycie konieczna jest wentylacja dwukanałowa. Drugi kanał wentylacyjny usytuowany jest między pełnym poszyciem (np. deskami) a termoizolacją mocowaną między krokwiami. Taka szczelina nie powinna być mniejsza niż 2,4cm.
źródło i zdjęcia: Monier Braas