Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

W poszukiwaniu ekipy budowlanej

Aby nasz dom był zbudowany zgodnie ze sztuką budowlaną, do jego wzniesienia należy zatrudnić rzetelnych, solidnych i sprawdzonych wykonawców robót budowlanych.

W poszukiwaniu ekipy budowlanej
Budmat Dachy modułowe, pokrycia dachowe
www.budmat.com
Budmat Dachy modułowe, pokrycia dachowe
Dane kontaktowe:
502 197 197
Otolińska 25, 09-407 Płock

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nie szukaj ekipy budowlanej na ostatnią chwilę!

Aby nie działać pod presją czasu, poszukiwania ekipy wykonawczej powinniśmy zacząć odpowiednio wcześnie. Szukanie na ostatnią chwilę, może skończyć się tym, że trafimy na niesolidną ekipę budowlaną, a nie na takiej nam przecież zależy. Budowę domu najczęściej rozpoczynamy wiosną, dlatego rozmowy z fachowcami przeprowadzajmy jesienią czy zimą. Jeśli nie mamy jeszcze zgody na rozpoczęcie budowy domu, nie podpisujmy z nimi umowy. Często zdarza się, że formalności przedłużają się, a wykonawca wycofa się lub zażąda odszkodowania za zyski utracone podczas przestojów.

Gdzie i jak szukać najlepszej ekipy?

Sprawdzonym źródłem informacji zawsze będą członkowie rodziny, znajomi czy sąsiedzi, którzy niedawno zakończyli swoją budowę domu lub przeprowadzali remont. To przecież oni wiedzą najlepiej, czy zatrudniona przez nich ekipa budowlana jest godna polecenia. Poza tym możemy naocznie sprawdzić efekty jej pracy. W poszukiwaniu specjalistów z pomocą przychodzą także producenci lub sprzedawcy materiałów budowlanych. Polecają oni wykonawców specjalizujących się w określonych dziedzinach. Najczęściej takie ekipy przeszły specjalistyczne szkolenia organizowane przez producentów materiałów budowlanych - możemy to sprawdzić, prosząc wykonawcę o certyfikat, potwierdzający odbycie szkolenia. Fachowców możemy także poszukać w mediach, przeglądając ogłoszenia w gazecie czy internecie. Pamiętajmy jednak, że takie ogłoszenie może umieścić każdy i nie jest ono weryfikowane. Dodatkowym źródłem informacji są budowlane fora internetowe. Jednak zadowolony klient rzadko umieszcza opinię o firmie, najczęściej znajdują się tam wpisy niezadowolonych inwestorów, a zdarza się też, że niesłuszne.

O co zapytać wykonawcę?

Na rozmowę z wybranym przez nas wykonawcą warto zaprosić specjalistę od budownictwa, na przykład przyszłego kierownika budowy. W razie niejasnych lub sprzecznych informacji podawanych przez wykonawcę, szybko zorientuje się, że mamy do czynienia z niesolidną i nieznającą się na swojej pracy firmą. Dopytajmy fachowca, czy dysponuje odpowiednim sprzętem budowlanym (powinien on posiadać przynajmniej podstawowe narzędzia niezbędne do wykonywania pracy) oraz o przebyte przez pracowników szkolenia (powinny być potwierdzone dyplomami i certyfikatami). Nasza dociekliwość może denerwować wykonawcę, ale pozwoli zmniejszyć ryzyko związane z zatrudnieniem go na naszej budowie. Przed ostatecznym wyborem wykonawcy, dobrze również obejrzeć inne jego realizacje i zapytać inwestorów o opinię. Przedsiębiorca, który nie ma nic do ukrycia, poda nam adresy wcześniejszych budów.

Warto sprawdzić status prawny firmy

Warto zwrócić uwagę, czy firma działa w pełni legalnie, czy dane firmy funkcjonują w internecie i czy właściciel firmy jest skłonny podpisać umowę. Należy zrezygnować ze współpracy z firmami, które chcą pracować na czarno i unikają jej sformalizowania. Może i ich wynagrodzenie jest mniejsze, ale nie mamy żadnej gwarancji, że dokończą swoją pracę, a w razie nieprawidłowości na budowie, nie będziemy możliwości dochodzić swoich praw. Przed podpisaniem umowy sprawdźmy, jaki status prawny ma firma budowlana. Może to być:

  • osoba fizyczna lub spółka cywilna prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
  • spółka handlowa (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna).

Budowy domów jednorodzinnych na działkach klientów podejmują się ci pierwsi. Jeśli chcemy sprawdzić wiarygodność firmy, poprośmy właściciela, by przedstawił zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Natomiast działalność spółki handlowej potwierdza wypis z rejestru handlowego, który prowadzony jest przez sąd okręgowy właściwy dla miejsca siedziby spółki.

źródło i zdjęcia: Budmat