Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

W co wyposażyć warsztat stolarski?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Fach stolarza liczy sobie kilkaset lat. Nie zmienia to jednak faktu, że dobry stolarz musi iść z duchem czasu. Firma Lange Łukaszuk przedstawia kilka innowacyjnych rozwiązań, które powinny się znaleźć w nowoczesnym warsztacie stolarskim.

Precyzyjna pilarka

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które sprawią, że cięcie drewna jest dokładniejsze i bezpieczniejsze.

Warto skompletować cały zestaw, który sprawi, że będziemy przygotowani na każdą okazję. W jego skład powinny wejść pilarka, piła ukośna z posuwem i zagłębiarka. Taki komplet da nam pewność i precyzję niedostępną dla innych narzędzi.

Pilarka Scheppach

Z pilarek warto rozważyć model TS310 od Scheppacha. Ma bogate wyposażenie i dużą moc. Dodatkowo producent w zestawie dołącza drugą tarczę tnącą - mówi Jacek Sztorc, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Z kolei wybierając pilarko-zagłębiarkę, powinniśmy kierować się parametrami takimi jak moc silnika. Dodatkowo przydatny byłby bezstopniowy zakres obrotu. Dzięki temu, jesteśmy w stanie ciąć w zakresie 0 do 45 stopni.

Odkurzacz antystatyczny

Wybierając odkurzacz, który posłuży nam do utrzymania porządku, należy mieć na uwadze, że zwykły szybko odmówi posłuszeństwa w starciu z wiórami.

Odkurzacz Starmix

Przy pracach z pilarkami na pewno przyda się profesjonalny odkurzacz - mówi Jacek Sztorc. - Dobrze, żeby był antystatyczny, czyli przeznaczony do pracy ciągłej z trudnymi odpadami, takimi jak między innymi pyły.

Stabilizujące ściski

Nie można sobie wyobrazić pracy stolarza bez ścisków, które będą podtrzymywać drewno w trakcie cięcia. Warto wybrać jednoręczne. Dają nam więcej swobody i potrafią mieć bardzo dużą siłę zacisku, tak jak ściski Wolfcrafta - do 120 kg.

Innymi przykładami narzędzi o podobnym zastosowaniu są rozpieraki do montażu. Przydają się przy konstrukcji ościeżnic drzwiowych. Są niezbędne przy przenoszeniu i osadzaniu ich w ścianie. Dodatkowo przydają się podczas piankowania.

Ściski Wolfcraft

Nowoczesne wyrzynarki

Uzupełnieniem każdego warsztatu powinny być wyrzynarki. Zastosowanie dla nich znajdą zarówno profesjonalni stolarze, jak i majsterkowicze.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Dzisiaj dzięki wyrzynarkom można wykonywać naprawdę ciekawe kształty. Wpływ na to ma ograniczenie drgań produkowanych przez narzędzie. Dzięki temu cięcie jest bardzo precyzyjne - stwierdził Jacek Sztorc.

Na rynku jest dostępnych kilka modeli wyrzynarek, które będą odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów.

Nowością rynkową jest wyrzynarka DECO-XL ze sterowaniem pod stopą - na wzór maszyny do szycia. Dzięki temu ręce są wolne podczas obróbki materiału - zauważa.

Heblarka też się przyda

Narzędziem równie przydatnym co piła, jest heblarka, którą wykorzystujemy przy produkcji parkietów czy listew. Dobra heblarka powinna też mieć odchylny ogranicznik heblowania, żeby zminimalizować ryzyko błędu.

Dostępne na rynku grubościówko-heblarki dają dużo możliwości pod względem różnorodności prac. Są też łatwe w obsłudze i bezpieczne.

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum