Jak dopasować ogrodzenie, aby było spójne ze stylistyką posesji?

Ogrodzenie spełnia wiele funkcji - wyznacza granice działki, chroni przed wtargnięciem niepożądanych osób i jest wizytówką naszej posesji. Dlatego wybierając ogrodzenie należy kierować się również względami estetycznymi.

Jak dopasować ogrodzenie, aby było spójne ze stylistyką posesji?
Libet Stylowe i nowoczesne nawierzchnie
www.libet.pl
Dane kontaktowe:
71 335 11 01, 801 542 381
Kazimierza Michalczyka 5 53-633 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Istotnym punktem odniesienia przy odgradzaniu posesji jest wygląd całej okolicy Istotnym punktem odniesienia przy odgradzaniu posesji jest wygląd całej okolicy. Furtki, bramy, pełne mury lub słupki przedzielone sztachetami to dość standardowe elementy wykończenia tego typu konstrukcji. Mogą one jednak być wykonane z różnych materiałów i przybierać rozmaite formy. Decydując się na konkretny rodzaj i styl, powinniśmy przyjrzeć się zarówno swojej działce, jak i sąsiedztwu. Dobrym zwyczajem jest np. stosowanie rozwiązań zbliżonych do stylistyki występującej w najbliższym otoczeniu. Ważne jest przy tym zachowanie odpowiedniego układu wszystkich części składowych, uwzględniające m.in. określenie szerokości i sposobu otwierania bramy, montaż instalacji oświetleniowej, alarmowej czy domofonu itp. Aby uniknąć błędów, a jednocześnie stworzyć rozwiązanie spójne ze stylistyką całej działki, możemy zlecić wykonanie projektu architektowi krajobrazu lub projektantowi domu (dobrze jest też skonsultować się z producentem lub profesjonalnym montażystą bramy). Projekt powinien zawierać przy tym propozycje konstrukcji fundamentów całego ogrodzenia w zależności od właściwości i nośności gruntu rodzimego. Warto też pamiętać o dopilnowaniu formalności związanych z przepisami prawnymi, dotyczącymi zalegalizowania planowanej konstrukcji.

Pełne czy ażurowe?

Przed przystąpieniem do prac warto zastanowić się, czy chcemy, by budynek był widoczny z ulicy Przed przystąpieniem do prac warto zastanowić się, czy chcemy, by budynek był widoczny z ulicy czy też zależy nam na większej intymności.

- "Wybierając ogrodzenie możemy postawić na wersję pełną lub ażurową. Przy podejmowaniu decyzji powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak lokalizacja budynku. Jeśli dom znajduje się przy ruchliwej ulicy albo obok mamy kłopotliwe sąsiedztwo (np. warsztat), przed hałasem i wzrokiem osób postronnych ochroni nas konstrukcja oparta pełnej zabudowie z betonowych bloczków." – podpowiada Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet.

- "Nawet na małej działce nie musimy obawiać się efektu "zamkniętego pudełka". Litą ścianę można urozmaicić dekorami lub roślinami, np. pnączami. Można też do oddzielenia posesji wykorzystać efektowne gabiony, wypełnione ozdobnymi kamieniami lub specjalnym szkłem dekoracyjnym."

Takie ogrodzenie zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Podnieść je może również zautomatyzowane zamykanie bram i furtek, a także domofony czy wideodomofony. W przypadku, gdy okolica jest spokojna, pomyślmy natomiast o konstrukcji z prześwitami. Szczególnie w miejscach, gdzie poza granicami działki rozciąga się piękny widok, warto zastosować takie subtelniejsze formy.

W dobrym stylu

Decydując się na konkretny rodzaj i styl, powinniśmy przyjrzeć się zarówno swojej działce, jak i sąsiedztwu Choć na rynku dostępnych jest wiele materiałów, którymi można skutecznie oddzielić posesję od otoczenia, wybór odpowiedniego rozwiązania może przysporzyć nie lada dylematu. Nawet najpiękniejsze, ale niekomponujące się z aranżacją wokół, ogrodzenie może skutecznie zepsuć efekt estetyczny całości. Przykładowo – mocno zdobione, kute przęsła niekoniecznie sprawdzą się w połączeniu z niewielkim, skromnym budynkiem położonym na wsi, w otoczeniu natury, natomiast rustykalny, drewniany płot nie będzie współgrał z surową, nowoczesną architekturą.

- "Obok popularnych materiałów, takich jak drewno, metal czy lekkie i trwałe moduły z aluminium coraz większą popularnością cieszą się wspomniane elementy betonowe. Nie tylko umożliwiają wzniesienie tradycyjnego muru, ale też mogą zostać wykorzystane do budowy podmurówki, na której zamocujemy sztachety lub przęsła. W obu przypadkach mamy do dyspozycji bardzo szeroką paletę formatów, kolorów i kształtów – od minimalistycznych, prostych bloczków, przez subtelne nawiązanie do postarzanych kostek, po nieregularną, różnobarwną strukturę kamienia na wszystkich bokach słupków. Warto przy tym zwrócić uwagę na rozwiązania systemowe, dzięki którym zbudujemy efektowne ogrodzenie, a jednocześnie wykończymy ogrodowe nawierzchnie i elewację budynku w podobnym stylu." - tłumaczy ekspert firmy Libet.

źródło i zdjęcia: Libet