Twarde nawierzchnie ogrodowe mają zapewnić wygodne poruszanie się oraz ochronę zieleni przed częstym ruchem. Ich rozmieszczenie należy zaplanować na etapie przygotowywania projektu domu. Na terenie naszej posesji powinny znaleźć się minimum dwie twarde nawierzchnie – chodnik prowadzący od bramy do głównego wejścia oraz podjazd dla samochodu. Warto jednak rozważyć stworzenie estetycznego ciągu komunikacyjnego na terenie całego ogrodu. Ich rozmieszczenie należy zaplanować na etapie przygotowywania projektu domu.
To, co widać
Połączenie komunikacyjne pomiędzy furtką, a wejściem do domu powinno zapewnić wygodne i przede wszystkim szybkie przemieszczanie się. Bardzo ważne jest skrócenie czasu, który poświęcany jest na przejście, dlatego warto uwzględnić ten aspekt podczas planowania ciągów komunikacyjnych. Ponadto, ścieżki wejściowe często połączone są z podjazdem lub garażem. Należy jednak pamiętać, że te dwa elementy pełnią zupełnie inną rolę i warto zdecydować się na użycie różnych nawierzchni zewnętrznych (podjazd musi wytrzymać bardzo duże obciążenie statyczne oraz dynamiczne).
Z tyłu domu
Ścieżki ogrodowe, które najczęściej znajdują się w tylnej części działki, muszą pełnić rolę funkcjonalną. Ich rozmieszczenie w głównej mierze uzależnione jest od wizji właściciela posesji. Jednak i w tym przypadku warto wcześniej zaplanować, czy w naszym ogrodzie znajdzie się altana, warzywniak czy drewutnia. W takim przypadku poza główną ścieżką warto zastanowić się na stworzeniu mini-chodników, które zagwarantują nam bezpieczne przemieszczanie się.
- "Ścieżki ogrodowe pełnią mniej formalną rolę niż frontowe. Warto puścić wodze fantazji i stworzyć funkcjonalne i estetyczne wykończenie. Dostępność wysokiej jakości materiałów w pełnej kolorystyce oraz fakturze pozwala na kreatywne zagospodarowanie posesji. Właściciele mogą zdecydować się na proste chodniki lub ścieżki stworzone z pojedynczych kafli." – dodaje ekspert Probet-Dasag.
O czym pamiętać, wybierając materiał na nawierzchnie zewnętrzne?
Przydomowe ciągi komunikacyjne muszą być wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych oraz atmosferycznych. Mrozoodporność oraz antypoślizgowość to główne właściwości, którymi musi wyróżniać się nawierzchnia zewnętrzna. Duże zmiany temperatury w skali roku, nasłonecznienie czy częste użytkowanie mogą doprowadzić do wielu zniszczeń, których skutkiem będzie kosztowny remont lub utrata zdrowia. Płyty betonowe to najlepszy wybór – można z nich tworzyć nawet najbardziej oryginalne aranżacje, a przy odpowiednim montażu oraz impregnacji gwarantują one wieloletnie użytkowanie.
źródło i zdjęcia: Probet Dasag