Budynek, dla którego istnieje konieczność instalacji oczyszczalni ścieków, a także korzystanie z wody pitnej wydobywanej bezpośrednio ze studni głębinowej, może w funkcjonować w pełni prawidłowo i bez problemów, o ile zostaną zachowane pewne procedury.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków, o ile jest prawidłowo eksploatowana, a także o ile dba się o naturalne kultury bakterii i ich rozwój w zbiorniku, daje efekt w postaci zamiany ścieków w prawie całkowicie czystą wodę. Bardzo wysoka skuteczność takiej oczyszczalni pozwala na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do gruntu już w odległości minimum 30 metrów od znajdującej się nieopodal studni głębinowej. Przy zachowaniu tej odległości jedno i drugie rozwiązanie nie powoduje żadnego konfliktu użytkowania.
Jest to jednak bardzo ciekawa alternatywa, którą należy zaplanować zdecydowanie wcześniej. Przede wszystkim plany powinny obejmować w jednym czasie tak studnię, jak również oczyszczalnię. Tylko wtedy można uzyskać najlepsze efekty. Kolejnym parametrem, którym należy się kierować, to wielkość działki przeznaczonej pod zabudowę. Musi ona posiadać odpowiedniej wielkości powierzchnię, na której właściwe rozmieszczenie powyższych obiektów będzie łatwe do uzyskania. Taki projekt musi z góry przewidzieć obie opcje w swoim zakresie, włączając w to również budynek mieszkalny. Przedstawione parametry zapewniają bezpieczeństwo i stabilność stosowania takiej alternatywy przez wiele lat. Wtedy montowanie przydomowej oczyszczalni ścieków oraz wykonywanie odwiertów pod studnie głębinową będzie jedynie formalnością.
Warto zwrócić uwagę na to, jak wiele zalet ma korzystanie z przydomowej oczyszczalni. Jest to obiekt, który przede wszystkim zwraca na siebie uwagę szczególnie niskimi kosztami jego eksploatowania, chociażby porównując je do zwykłego tradycyjnego szamba. Jej użytkowanie nie wiąże się z koniecznością posiadania bardzo fachowej i specjalistycznej wiedzy. Co więcej, stosowanie oczyszczalni ścieków to rozwiązanie posiadające bardzo długi, bo nawet dziesięcioletni okres gwarancyjny.
W liczbie zalet oczyszczalni śmiało dorównuje również przydomowa studnia głębinowa. Najczęściej jest ona stosowana w momencie, kiedy występuje brak sieci wodociągowej w pobliżu, z której może skorzystać budynek mieszkalny. W takiej sytuacji to rozwiązanie jest niemalże idealne. Oczywiście początkowo wiąże się z pewną inwestycją, która jednak po niedługim czasie zwraca się z nawiązką. Koszty jej eksploatacji są bowiem bardzo niskie, ponieważ dotyczą przede wszystkim wykorzystania niewielkiej ilości energii zasilającej pompę. Dla zdrowia istotnym aspektem będzie jednak sam fakt, że woda wydobywana z takiej studni jest bardzo czysta, posiada ogromne bogactwo minerałów, a także nie jest nasycona chlorem, który w wodociągach miejskich jest regularnie stosowany.
źródło i zdjęcia: Ekopol