Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Drzwi antywłamaniowe i wejściowe

Jaką wybrać szybę do drzwi wejściowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut

Charakterystyka szyb najczęściej stosowanych do szklenia drzwi zewnętrznych.

Szyba brązowa refleksyjna

Jest najczęściej stosowaną drugą szybą w pakiecie szybowym. Jest to szyba subtelnie i lekko odbijająca światło o odcieniu brązowym (brązowa, barwiona w masie szkła).

Jest polecana do drzwi zewnętrznych wymalowanych lazurami (kolorami z widocznym naturalnym rysunkiem i odcieniem drewna), a w szczególności jeżeli do drzwi zostaną dobrane okucia (klamka, rozeta i wkładki) w kolorze starego złota.

Szyba brązowa

Jest to szyba, której zastosowanie jest identyczne jak wyżej wymienionej szyby brązowej refleksyjnej, a różniąca się od niej brakiem lekko odbijającej powłoki lustrzanej po stronie zewnętrznej drzwi. Szyba ta jest brązowa w masie szkła.

Także ta szyba jest polecana do szklenia drzwi wymalowanych kolorami transparentnymi z widocznym naturalnym rysunkiem i odcieniem drewna. Na uwagę zasługuje jeszcze fakt iż, drzwi zewnętrzne zaszklone tego typu szybą mogą być montowane jako drzwi otwierane zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Szyba grafitowa refleksyjna

Jest to szyba lekko i subtelnie odbijająca światło w odcieniu grafitowym (grafitowa, barwiona w masie szkła).

Jest zdecydowanie polecana do drzwi wymalowanych kolorami kryjącymi takimi jak kolor biały, odcienie szarości, niebieskiego itd., a także do zastosowania w drzwiach zewnętrznych wymalowanych transparentnymi lazurami w kolorach drewna do których będą zastosowane okucia klamki, rozety i wkładki) w kolorze srebrny satyna tytanu lub INOX.

Są to najczęściej wybierane kolory okuć, także dlatego, iż bardziej pasują do powszechnie oferowanych do drzwi zewnętrznych progów w kolorze naturalnego aluminium.

Szyba grafitowa

Jest to szyba, której zastosowanie jest identyczne jak w/w szyby grafitowej refleksyjnej, a różni się ona od niej jedynie brakiem lekko odbijającej powłoki lustrzanej po stronie zewnętrznej. Szyba ta jest barwiona w masie szkła.

Jest polecana do drzwi zewnętrznych wymalowanych kolorami kryjącymi (bez widocznego naturalnego rysunku drewna) takimi jak odcienie szarości, bieli itd., a w szczególności jeżeli do drzwi zostaną dobrane okucia klamki, rozety i wkładki) w kolorach srebrnej satyny, tytanu czy INOX.

Drzwi zewnętrzne szklone szybami w kolorze brązowym mogą być zamontowane zarówno jako otwierane do wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Szyba bezbarwna refleksyjna

Jest niezbyt często zamawianą szybą do szklenia drzwi zewnętrznych. Jest to szyba bezbarwna w masie, szyba lekko, subtelnie odbijająca w odcieniu srebrnym. Ma zastosowanie do drzwi zewnętrznych wymalowanych zarówno kolorami transparentnymi (lazurami) jak i kryjącymi (bez widocznego rysunku drewna).

Charakterystyczną cechą odróżniającą ją od innych szyb jest jej zdecydowanie większa przepuszczalność światła i z tego też powodu jest stosowana w sytuacjach, gdy istnieje potrzeba dobrego doświetlenia pomieszczenia znajdującego się za drzwiami zewnętrznymi.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Szyba bezbarwna

Jest rzadko stosowaną drugą szybą w pakiecie szybowym. Jest to tzw "zwykła" szyba bezbarwna taka jak szyby stosowane w oknach - pozbawiana jakiejkolwiek powłoki odbijającej.

Ma głównie zastosowanie do drzwi zewnętrznych wymalowanych zarówno kolorami transparentnymi-lazurami jak i kryjącymi RAL (bez widocznego rysunku drewna) w sytuacjach gdy istnieje potrzeba szczególnie dobrego doświetlenia pomieszczenia znajdującego się za drzwiami zewnętrznymi. Najczęściej jest stosowana do szklenia naświetli górnych.

Szyba bezpieczna P1

Może być stosowana jako pierwsza w pakiecie szybowym (od zewnętrznej strony drzwi). Zbudowana jest ona z dwu tafli szkła grubości 3 mm, z wklejoną pomiędzy nimi 1 warstwą foli antywłamaniowej. Dodatkowo szyba ta może być pokryta powłoką niskoemisyjną, która ma decydujący wpływ na uzyskanie przez pakiet szybowy dobrego współczynnika Ud.

Niewątpliwą zaletą takiej szyby są jej bardzo dobre parametry termoizolacyjne, oraz w zupełności zadowalające zabezpieczenie antywłamaniowe całych drzwi przy umiarkowanym ciężarze. Wybór tej szyby jest ekonomicznie i antywłamaniowo uzasadniony w przypadku, gdy szyby w sąsiednich oknach domu, również są podobnej klasy bezpieczeństwa.

Jeżeli w sąsiadujących z drzwiami oknach, zamontowane są pod dwie standardowe szyby budowlane (float) grubości 4mm, to drzwi z szybami P4 będzie można uznać za przesadnie przezbrojone, w stosunku do pozostałej stolarki otworowej, i wówczas wybór szyby klasy P1 należy uznać za praktycznie i ekonomicznie nieuzasadniony.

Szyba lustro weneckie

Lustro weneckie jest szybą, która jest zbliżoną kolorystycznie do szyby grafitowej refleksyjnej, ale ze znacznie silniejszym odbiciem lustrzanym. W pogodny, nawet niekoniecznie słoneczny dzień, z zewnątrz szyba ta wygląda jak zwykłe srebrne lustro, zaś od wewnątrz można przez nią patrzeć na zewnątrz budynku.

Patrząc przez tę szybę na zewnątrz widzimy wszystko w grafitowym kolorze - ponieważ powłoka odbijająca jest wykonana na szkle grafitowym barwionym w masie. Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na to, iż lustro weneckie ma także dosyć silne odbicie w niepożądanym kierunku tzn. od wewnątrz domu.

Jeżeli wiatrołap, w którym będą zamontowane drzwi, będzie bardzo dobrze oświetlony, czy to przez oświetlenie sztuczne, czy doświetlony światłem słonecznym wpadającym przez okna, lub inne drzwi, to patrzenie na zewnątrz przez taką szybę będzie bardzo utrudnione (lub nawet niemożliwe) ze względu na wsteczne odbicie - z obu stron może wystąpić pełne lustrzane odbicie.

Z tego tez powodu zalecamy dużą rozwagę w wyborze tego typu szyb do szklenia drzwi zewnętrznych drewnianych (zasadniczo je odradzamy). Jedynie w przypadku, gdy możemy pogodzić się utratą możliwości wyglądania na zewnątrz przez szyby i potraktujemy je jako zewnętrzny element typowo dekoracyjny - np jako kompozycja z drzwiami wymalowanymi na kolor biały.

Należy tutaj wyjaśnić, że obie szyby refleksyjne: brązowa, grafitowa, bezbarwna i lustro weneckie tym skuteczniej odbijają, im ciemniej jest w pomieszczeniu za drzwiami, i im jaśniej jest na zewnątrz budynku. Efekt odbicia nie występuje jednak wieczorem, gdy pomieszczenie za drzwiami będzie oświetlone sztucznym światłem, a na zewnątrz nie będzie dostatecznie silnego oświetlenia. Podsumowując, wieczorem przy zapalonym za drzwiami świetle, przez szyby te będzie z zewnątrz widać wnętrze domu.

Szyba mleczna klejona

Producenci drzwi często oferują w pakiecie szybowym także szybę mleczną klejoną. Szyba mleczna klejona ma budowę wewnętrzną prawie identyczną jak szyba bezpieczna klasy P1 (331), z tą tylko różnica że zamiast jednej warstwy bezbarwnej foli antywłamaniowej wklejonej pomiędzy dwie szyby bezbarwne grubości 3 mm, ma wklejoną jedną warstwę foli białej tzw. mlecznej. Folia ta nadaje szybie charakterystyczny biało-matowy (tzw. mleczny kolor).

Szyba mleczna jest zupełnie nieprzeźroczysta (nie można przez nią dostrzec żadnych szczegółów przedmiotów znajdujących się za nią w odległości większej niż 5 cm - nie jest więc możliwe przez nią sprawdzenie kto stoi za drzwiami). Jednocześnie szyba ta charakteryzuje się bardzo małym współczynnikiem przepuszczalności światła (mniejszym niż 50%). Wybierając taka szybę nie należy spodziewać się znacznego rozświetlenia pomieszczenia za drzwiami.

Szyba piaskowana gładka

Kolejną bardzo często oferowaną przez producentów szybą jest szyba piaskowana. Charakteryzuje ona biało-szarym matowym kolorem. Szyba ta jest piaskowana na całej powierzchni tafli i jest zupełnie nieprzeźroczysta także szyba lustro weneckie

Lustro weneckie jest szybą, która jest zbliżoną kolorystycznie do szyby grafit-reflex, ale ze znacznie silniejszym odbiciem lustrzanym. W pogodny, nawet niekoniecznie słoneczny dzień, z zewnątrz szyba ta wygląda jak zwykłe srebrne lustro, zaś od wewnątrz można przez nią patrzeć na zewnątrz budynku. Patrząc przez tę szybę na zewnątrz widzimy wszystko w grafitowym kolorze - ponieważ powłoka odbijająca jest wykonana na szkle grafitowym barwionym w masie.

Należy tutaj jednak zwrócić uwagę na to, iż lustro weneckie ma także dosyć silne odbicie w niepożądanym kierunku tzn. od wewnątrz domu. Jeżeli wiatrołap, w którym będą zamontowane drzwi, będzie bardzo dobrze oświetlony, czy to przez oświetlenie sztuczne, czy doświetlony światłem słonecznym wpadającym przez okna, lub inne drzwi, to patrzenie na zewnątrz przez taką szybę będzie bardzo utrudnione (lub nawet niemożliwe) ze względu na wsteczne odbicie - z obu stron może wystąpić pełne lustrzane odbicie.

Z tego tez powodu zalecamy dużą rozwagę w wyborze tego typu szyb do szklenia drzwi zewnętrznych drewnianych (zasadniczo je odradzamy). Jedynie w przypadku, gdy możemy pogodzić się utratą możliwości wyglądania na zewnątrz przez szyby i potraktujemy je jako zewnętrzny element typowo dekoracyjny - np jako kompozycja z drzwiami wymalowanymi na kolor biały.

Aktualna wielkość dopłaty za 1 m2 obliczeniowego przeszklenia znajduje się w cenniku dopłat do drzwi zewnętrznych drewnianych. Obliczeniową powierzchnię przeszklenia odczytujemy cennika drzwi zewnętrznych. Wartość dopłaty za lustro weneckie jest równa iloczynowi w/w ceny za 1m2 przeszklenia i w/w obliczeniowej powierzchni przeszklenia także i przez nią nie można dostrzec żadnych szczegółów obiektów znajdujących się za drzwiami.

Jednocześnie należy zauważyć, iż szyba ta charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością światła, wynoszącym ok. 80%. Wybierając taka szybę można spodziewać się znacznego rozświetlenia pomieszczenia za drzwiami.

Szyba piaskowane ze wzorem

Niektórzy producenci oferują także szyby piaskowane z ozdobnymi wzorami. Szyba piaskowana w miejscach piaskowanych ma charakterystyczny biało-szary, matowy kolor. Jest ona zupełnie nieprzeźroczysta w miejscach wypiaskowanych, i przeźroczysta w miejscach niepiaskowanych.

Zwykle piaskowany wzór jest wykonywany na szybie bezbarwnej ewentualnie na grafitowej, bardzo rzadko zaś na szybach brązowych, zielonych i niebieskich. Wzór na szybie może być wypiaskowany w tzw pozytywie lub negatywie.

Ozdobne elementy np. motywy roślinne mogą przeźroczyste, zaś tło nieprzeźroczyste-matowe, lub odwrotnie motywy ozdobne matowe, zaś tło przeźroczyste. Wzornictwo piaskowanych motywów jest nieograniczone i wzór może być zaprojektowany lub dostarczony przez klienta.

Szyby ornamentowe

W pakiecie szybowym mogą być także montowane szyby ornamentowe, powszechnie stosowane do szklenia drzwi wewnętrznych. Jest to bardzo rzadko stosowany wariant szklenia. Dostępne są właściwie wszystkie spotykane na polskim rynku szyby ornamentowe.

Z szyb ornamentowych stosowanych do szklenia naszych drzwi zewnętrznych najczęściej są stosowane szyby: szynszyla, kora i delta, master-care itp.

Witraże

Uznani producenci drzwi, posiadają w swojej ofercie także szyby witrażowe. Wzornictwo witrażowych motywów jest nieograniczone i wzór witrażu może być dostarczony przez klienta. Szyba witrażowa zwykle jest umieszczana w środku zespolonego pakietu szybowego.

Szyba antywłamaniowa P4

Szyba P4, zbudowana jest z dwu tafli szkła grubości 4 mm, z wklejonymi pomiędzy nimi 4 warstwami foli antywłamaniowej. Szyba P4 spełnia wymogi stawiane antywłamaniowej klasie "C". Najczęściej jest montowana w drzwiach z certyfikatem antywłamaniowości.

Jej wadą jest jej znaczny ciężar. Ciężar ten jest szczególnie niepożądany przy modelach o dużych powierzchniach przeszklenia. Praktyczny wybór tej szyby jest uzasadniony w przypadku gdy szyby w sąsiednich oknach domu, również są podobnej klasy bezpieczeństwa.

Jeżeli w sąsiadujących z drzwiami oknach, zamontowane są pod dwie standardowe szyby budowlane grubości 4mm, to drzwi z szybami P4 będzie można uznać za przezbrojone, w stosunku do pozostałej stolarki otworowej, i wybór takiej szyby należy uznać za praktycznie i ekonomicznie nieuzasadniony.

źródło i zdjęcia: AFB

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum