Trawnik z siewu stosuje się przeważnie na płaskich działkach, gdzie równy wysiew jest znacznie prostszy niż na skarpach. Na stromej powierzchni deszcz łatwo wypłukuje nasiona i wtedy na trawniku mogą powstać nieestetyczne plamy. Można jednak przed obsianiem wyłożyć zbocze kratką trawnikową, która zapobiegnie wypłukiwaniu nasion. Wysiew trawy jest procesem dłuższym: na efekt trzeba czekać około miesiąca, gdyż tyle właśnie kiełkuje trawa. A żeby darń była gęsta i prezentowała się jeszcze lepiej, trzeba czekać jeszcze dłużej. Po wykiełkowaniu źdźbeł trawy nie powinno się wchodzić na trawnik aż do pierwszego koszenia, czyli do momentu, gdy źdźbła osiągną blisko 10 cm. Skraca się je wtedy o połowę. Na gęstą trawę odporną na deptanie trzeba czekać nawet kilka miesięcy. W tym czasie wskazane jest koszenie jej dwa razy w tygodniu.
Natomiast jeśli chodzi o trawnik z rolki, to idealnie sprawdza się on na skarpach- pasy układa się na stoku i może je przymocować do podłoża drewnianymi kołkami. Jest to też doskonałe rozwiązanie dla osób niecierpliwych, które chcą bardzo szybko uzyskać widoczny efekt. Plusem trawy z rolki jest również to, że można chodzić po takim trawniku niemalże od razu po jej wyłożeniu. Jednakże z intensywnym użytkowaniem lepiej trochę poczekać. Zaleca się dwa tygodnie, aż trawa przerośnie podłoże. Najczęściej producenci oferują darń z rekreacyjnej mieszanki nasion, jednak dostępne są rolki z trawą o innymi przeznaczeniu. Przy wykładaniu trawy z rolki warto wykorzystać obrzeża trawnikowe geoBORDER, które estetycznie odgradzają trawnik od alejek, klombów i pozostałej roślinności. Dzięki nim zostaje określona wyraźna linia między trawą, a innymi elementami ogrodu. Co więcej, wytyczony trawnik może mieć dowolny, określony przez nas kształt. Obrzeża są cienkie i mają uniwersalny, czarny kolor, dzięki czemu są praktycznie niewidocznie.
Najlepszym okresem na zakładanie trawnika z rolki jest wrzesień lub październik. Niska temperatura oraz częste deszcze sprzyjają ukorzenianiu się traw. Jednak bez żadnych problemów można zakładać go w innym czasie, np. latem. W takim przypadku trzeba pamiętać, że murawa z gruntu w przeciwieństwie do darni z folii ma słaby system korzeniowy i jest podatna na przesuszenie.
Obecnie na rynku dostępne są rozmaite mieszanki trawnikowe i bez problemu znajdziemy taką, która będzie odpowiadała naszym potrzebom i warunkom panującym w naszym ogrodzie. To, czy wybierzemy trawę z wysiewu czy z rolki zależy od naszych potrzeb oraz wymagań.
źródło i zdjęcia: geoPRODUCT Sp. z o.o.