Przede wszystkim taki trawnik najlepiej zakładać na początku jesieni: we wrześniu lub październiku. Niska temperatura oraz częste opady sprzyjają ukorzenianiu się traw. Nie ma jednak większych zastrzeżeń do zakładania trawnika w innym czasie: latem czy późną jesienią. Należy jedynie pamiętać, że murawa z gruntu ma słabszy system korzeniowy od trawy z folii przez co jest bardziej podatna na przesuszenie.
Istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy najpierw usunąć starą murawę, a następnie spulchnić ziemię usuwając od razu okazji większe kamienie, resztki korzeni oraz chwasty. Dzięki temu woda będzie znacznie lepiej przenikała przez glebę. O czym też warto pamiętać, to że trawa najlepiej rośnie w glebie lekko kwaśnej- o odczynie pH 5,5-6,5. Jeżeli podłoże okaże się zbyt kwaśne można posypać ją wapnem bądź kredą. Natomiast jeśli jest gliniasta, to należy dodać do niej piasku. Przed siewem dobrze też rozsypać nawóz do trawników.
Rozkładanie nowego trawnika najlepiej rozpocząć zaraz po przywiezieniu i całość wyłożyć w ciągu dnia- zbyt długie przetrzymywanie murawy zwiniętej w rolkach może ją zniszczyć. Płaty darni należy układać ściśle jeden przy drugim, tak, by miejsca ich łączeń były później niewidoczne. Krawędzie powinny ściśle do siebie przylegać, żeby nie utworzyły się szczeliny oraz zachodzenia, które później bardzo ciężko usunąć. Rolki powinny być rozwijane tak, by trawa była skierowana w tym samym kierunku. Po ułożeniu pasm darni trzeba je delikatnie, ale jednocześnie dokładnie docisnąć do podłoża grabiami lub ubijakiem. Dzięki temu pod wyłożonymi rolkami nie zostaną pęcherze powietrza.
Na sam koniec prac należy przyciąć brzegi trawnika nadając mu w ten sposób odpowiedni kształt. Miejsca te warto też posypać ziemią- uchroni to krawędzie darni przed wyschnięciem. W przypadku obszarów, gdzie trawa styka się ze ścieżką lub rabatą można zastosować obrzeża trawnikowe, które już od samego początku wyznaczą estetyczne granice naszego trawnika. Na sam koniec murawę obficie się podlewa. Jeśli po podlaniu w pewnych miejscach pojawią się przerwy między płatami, to trzeba je wypełnić torfem i uzupełnić klinami z darni.
Po zakończeniu prac przez jakiś czas nie można chodzić po tak wyłożonym trawniku, o czym trzeba pamiętać. Możemy w ten sposób opóźnić jej ukorzenienie, przez co łatwiej może dojść do jej przesuszenia.
źródło i zdjęcia: geoPRODUCT Sp. z o.o.