Centrale wentylacyjne współpracujące z gruntowymi wymiennikami ciepła powinny:
- standardowo być wyposażone w tzw. by-pass wymiennika (praca bez odzysku ciepła w sezonie letnim). Optymalnie gdy by-pass w centrali znajduje się po stronie napływu powietrza. W ten sposób minimalizuje się straty ciśnienia na rekuperatorze.
- mieć wysoką sprawność temperaturową wymiennika do odzysku ciepła. Wówczas temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczeń nie wymaga dalszej obróbki obniżając koszta eksploatacyjne. Różnice temperatur pomiędzy powietrzem usuwanym z pomieszczeń w sezonie zimowym, a powietrzem nawiewanym w układzie z wydajnym GWC oraz centralą o wysokiej sprawności temperaturowej są minimalne (∆t = 1÷2°C). Gwarantuje to stabilną pracę urządzeń grzewczych w ciągu całego sezonu oraz komfort powietrza w przeciągu całego roku.
- mieć odpowiedni (wyższy) spręż dyspozycyjny dla nominalnego strumienia powietrza. Każdy gruntowy wymiennik ciepła generuje większe bądź mniejsze opory dla przepływającego powietrza. Wydatek centrali oraz jej spręż dyspozycyjny musi uwzględniać opory GWC, aby zapewnić dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego.
Firma Pro-Vent jest producentem zarówno płytowych wymienników gruntowych jak i dedykowanych do nich central wentylacyjnych. Poprawnie zaprojektowany przez instalatora układ będzie gwarantem skutecznej pracy i energetycznej efektywności systemu.
źródło i zdjęcia: PRO-VENT