Centrala z wymiennikiem krzyżowym czy z przeciwprądowym?

Zmieniające się zapotrzebowanie rynku wymusiło na producentach opracowanie central wentylacyjnych charakteryzujących się wyższa niż dotychczas sprawnością odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Powstały centrale z tzw. wymiennikami przeciwprądowymi. Charakteryzują się dużą czynną powierzchnią wymiany ciepła i osiągają temperaturową sprawność odzysku ciepła do 95%.

Centrala z wymiennikiem krzyżowym czy z przeciwprądowym?
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła MISTRAL 
Dane kontaktowe:
77 440 44 96
Posiłkowa 4a, Dąbrówka Górna 47-30 Krapkowice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Kiedy zatem warto wybrać standardowy rekuperator z wymiennikiem krzyżowym, a kiedy zainwestować w rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym?

Oba typy wymienników charakteryzują się dużą szczelnością. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu mogą być instalowane w zdecydowanej większości obiektów. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie np. należy zapewnić wysokie warunki higieniczne pomieszczeń czy nie jest wskazane odzyskiwanie wilgoci z powietrza wywiewanego (hale basenowe). Palarnie będą kolejnym przykładem pomieszczeń gdzie wskazane jest stosowanie szczelnych wymienników ciepła.

Centrale wentylacyjne z wymiennikami przeciwprądowymi zalecane są do współpracy z gruntowymi wymiennikami ciepła (GWC). Spowodowane jest to kilkoma czynnikami, m.in. wbudowanym w centrale automatycznym by-passem, wysoką sprawnością temperaturową odzysku ciepła czy wyższym sprężem.

Poza tym centrale wentylacyjne przeciwprądowe mogą posiadać certyfikaty np. NF15 i NF40 wymagane do ubiegania się o dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego czy pasywnego. Centrale te należy również wybierać do inwestycji gdzie ze względów na przepisy budowlane wymagany jest podwyższony odzysk ciepła urządzenia wentylacyjnego.

Niemniej, standardowe rekuperatory krzyżowe są dalej popularnymi produktami. Jest to rozwiązanie tańsze inwestycyjnie, rekuperatory są lżejsze i mają mniejsze gabaryty. Niższy odzysk ciepła (do 75%) umożliwia zastosowanie różnych typów rozmrażania wymienników w okresie zimowym. Poza rozwiązaniem stosowanym w centralach przeciwprądowych (wstępna nagrzewnica elektryczna, która generuje dodatkowe koszta eksploatacyjne) możliwe jest rozszranianie wymiennika poprzez cykliczne wyłączanie nawiewu lub recyrkulację (zawracanie) powietrza wywiewanego.

źródło i zdjęcia: PRO-VENT