Zadbaj o szczelność drzwi i okien. Wietrz z głową
Sprawdzając uszczelnienie drzwi i okien oraz wymieniając zniszczone uszczelnienia unikniemy wpuszczania zimnego powietrza, a tym samym strat ciepła. Również podczas codziennego wietrzenia zachowaj rozsądek - w celu wymiany powietrza w domu należy wietrzyć krótko i intensywnie, czyli maksymalnie 10 minut, przy szeroko otwartym oknie i zamkniętych grzejnikach, w innym wypadku doprowadzimy do wychłodzenia domu i niepotrzebnych strat cieplnych. Natomiast w nocy zasłaniaj okna. Opuszczanie żaluzji i rolet oraz zaciąganie zasłon znacznie utrudnia ciepłu ucieczkę z mieszkania.
Dbaj o sprawność grzejników. Czuwaj nad prawidłową cyrkulacją powietrza
Zrównoważona instalacja to klucz do prawidłowego ogrzewania naszego domu. Czasami wystarczy jedynie odpowietrzyć grzejniki po sezonie letnim, co pozwoli na równomierną ich pracę. W czasie pracy grzejnika nie zasłaniaj go niczym, co ograniczyłoby swobodną cyrkulację powietrza.
Regularnie serwisuj kocioł i czyść komin
Serwis kotła i wizyta kominiarza to najlepszy sposób sprawdzenia, czy nasze urządzenia działają prawidłowo. Jest to idealna profilaktyka dla naszej kotłowni. Instalator sprawdzi poprawność całego układu, wyreguluje go i zadba o nasze bezpieczeństwo w trakcie zimy. Czysty komin będzie miał za to dobry wpływ na wydajność spalania paliwa i uchroni nas przed zagrożeniem zaczadzenia.
Reguluj temperatury w zależności od potrzeb
Podczas naszej nieobecności czy w godzinach nocnych instalacja może pracować na mniejszych obrotach, dzięki czemu zyskujemy na nawet kilka procent mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym. Instalacja regulatora pokojowego może nam ułatwić to zadanie.
Powyższe porady nie wymagają od nas dużych nakładów, a przyczyniają się do niezłych efektów w skali roku.
źródło i zdjęcia: Lumo