Firma PPC Pompy Ciepła posiada w swojej ofercie gruntowe pompy ciepła. Dzięki temu, że instalacja tych urządzeń jest łatwa i szybka, sprzęty te są całkowicie bezpieczne w stosowaniu. Ich użytkowanie przynosi korzyści w wielu aspektach, w znacznym stopniu przyczyniając się do zmniejszenia opłat za ogrzewanie i zapewniając optymalny poziom ciepła. Zakup pomp ciepła pozwoli na zyskanie doskonałych rozwiązań w zakresie ogrzewania. Dodatkową zaletą tych sprzętów jest to, że są wyjątkowo łatwe w obsłudze oraz działają wyjątkowo wydajnie.
Sercem pompy ECOPOWER jest nowoczesna sprężarka typu scrol współpracująca z wymiennikami płytowymi. Sterowanie pompy jest realizowane za pomocą sterownika pogodowego RX 910. W pompach ciepła stosowane są wyłacznie podzespoły wiodących producentów: sprężarki typu Scroll marki Copeland/Sanyo, wymienniki płytowe SWEP lub Thermokey, osprzęt chłodniczy Danfoss i Alco.
Pompy ciepła ECOPOWER współpracuja z dolnym źródłem gruntowym poziomym lub pionowym.
Kolektor gruntowy pionowy
Kolektor gruntowy pionowy wykonany jest poprzez odwiert w ziemi na głębokość 30-90 m. W odwiercie umieszcza się rurę, którą płynie 30% roztwór glikolu i wody. Roztwór glikolu, którego obieg wymuszany jest przez pompę dolnego źródła, ogrzewa się od gruntu i transportuje pobrane ciepło do parownika pompy ciepła. W parowniku pompy ciepła następuje odebranie ciepła z roztworu glikolu przez czynnik chłodniczy i jego ochłodzenie. Długość kolektora gruntowego pionowego zależy od mocy pompy ciepła, oraz od rodzaju podłoża w którym jest wykonany. Średni uzysk energetyczny z metra odwiertu pionowego to 45-50 W.
Kolektor gruntowy poziomy
Kolektor gruntowy poziomy wykonywany jest z poziomo ułożonych rur polietylenowych o średnicy zewnętrznej 32-40 mm , wypełnionych roztworem glikolu z wodą. Rury ułożone są 1,8 - 2 m poniżej poziomu terenu w rozstawie 1 m. Roztwór glikolu , którego obieg wymuszany jest przez pompę dolnego źródła, ogrzewa się od gruntu i transportuje pobrane ciepło do parownika pompy ciepła. W parowniku pompy ciepła następuje odebranie ciepła z roztworu glikolu przez czynnik chłodniczy i jego ochłodzenie. Powierzchnia kolektora gruntowego poziomego zależy od mocy pompy ciepła, oraz od rodzaju podłoża w którym jest wykonany. Najlepszym podłożem do wykonania kolektora poziomego są podmokłe grunty ziem ciężkich. Powierzchnia kolektora poziomego wynosi zazwyczaj 3-4 krotną wielkość powierzchni ogrzewanej. Uzysk ciepła z m2 kolektora płaskiego wynosi 10-20 W.
Studnia głębinowa
Woda jest bardzo dobrym nośnikiem ciepła. Pompy ciepła korzystające z tego medium mają wyższą wydajność i efektywność. Jest to również źródło najtańsze i nie zajmujące z reguły ograniczonych przestrzeni terenu wokół domu. Woda umożliwia pozyskanie energii cieplnej bezpośrednio z wód gruntowych wypełniających warstwy wodonośne.
Stała temperatura wód głębinowych powyżej +8°C sprawia, że jest to sposób pozyskiwania ciepła posiadający wysoką roczną zdolność grzewczą. O możliwości wykorzystania wód głębinowych decydują: wydajność studni, temperatura i mineralizacja wody. Zazwyczaj system realizuje się jako układ dwóch studni - eksploatacyjnej i chłonnej, oddalonych od siebie o 12-18 m. Istnieje również możliwość wykorzystania przez pompę ciepła wody ze zbiorników lub cieków wodnych zlokalizowanych w pobliżu pompy ciepła.
źródło i zdjecia: PPC Pompy Ciepła