Dobry klimat w twoim domu

Optymalna wysokość  temperatury powietrza w domu to od 20 do 22 stopni, a w sypialni około 18. Takie warunki sprawiają, że mamy dobre samopoczucie, a nasz organizm po prostu lepiej funkcjonuje. Jednak gdy na dworze panują upały, lokum szybko się nagrzewa.

Dobry klimat w twoim domu
FIBARO Bezprzewodowy system smart home FIBARO
Dane kontaktowe:
Serdeczna 3. Bud. J 62-081 Wysogotowo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Powietrze w ruch

Jednym z najpopularniejszych sposobów schładzania domów i mieszkań latem są klimatyzatory. Ich użytkowanie wiąże się jednak ze zużywaniem stosunkowo dużej ilości energii. Dlatego podczas eksploatacji warto przestrzegać kilku reguł - dzięki nim zadbanie o utrzymanie właściwej temperatury będzie nie tylko łatwiejsze, ale i tańsze. Przede wszystkim takie urządzenie nie powinno być zamontowane w nasłonecznionym miejscu. Trzeba też pamiętać o jego regularnym serwisowaniu i utrzymywaniu filtrów w czystości. Dobrze także korzystać z programatora klimatyzatora, który pozwoli ustalić harmonogram pracy urządzenia nawet na kilka nadchodzących tygodni. W ten sposób można na przykład ustalić godziny, w których klimatyzacja będzie pracować intensywniej lub ustawić graniczne temperatury, przy których będzie się włączać i wyłączać. Można też sięgnąć po nieco bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie i zintegrować pracę urządzenia z systemem inteligencji budynkowej.

Inteligentny chłód

Inteligentne systemy pozwalają na zdalne sterowanie większością domowych urządzeń, także klimatyzacją i wentylacją. Jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie wykorzystujące technologię bezprzewodową, zyskamy dodatkowo możliwość zdalnego zarządzania nim za pomocą komputera, smartfona czy tabletu. - Inteligencja budynkowa umożliwia nie tylko sterowanie tym, co dzieje się w domu. Dzięki niej możemy także zautomatyzować pracę sprzętów i instalacji - podkreśla Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej Fibaro. Dom wyposażony w tę technologię wykonuje określone działania i dostosowuje je do zmieniających się warunków zewnętrznych bez naszej ingerencji. – Na przykład po wyjściu domowników system automatycznie - oczywiście w zależności od sezonu - może zmniejszyć intensywność pracy klimatyzacji lub ogrzewania. Ponownie zwiększy ją dopiero w momencie, który zagwarantuje osiągnięcie optymalnej temperatury tuż przed powrotem mieszkańców – mówi Maciej Fiedler z Fibaro. Dzięki wykorzystaniu inteligentnego systemu cały dom można też podzielić na strefy, dla których ustalimy indywidualne parametry. Taką strefą może być na przykład parter i piętro, poszczególne części domu, a także pojedyncze pomieszczenia.

Domowe sposoby na chłód

By zadbać o właściwą temperaturę warto też spróbować „domowych” sposobów. To, jak ciepło jest w naszym domu lub mieszkaniu, zależy między innymi od izolacji. Niestety ocieplenie domu, które latem dodatkowo przyczynia się do wolniejszego nagrzewania pomieszczeń, to dość kosztowna i długoterminowa inwestycja. Warto więc zacząć od mniejszych kroków. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by w sezonie upałów przed wyjściem z domu zamykać okna, dzięki czemu do środka nie będzie się dostawało ciepłe powietrze. Wietrzyć pomieszczenia najlepiej wieczorami i nocą, a także w trakcie i tuż po deszczu - wtedy temperatura jest niższa. Warto też zamontować na oknach rolety lub żaluzje, które ograniczą ilość wpadających do wnętrz promieni słonecznych. Właściciele domów mogą także pomyśleć o wprowadzeniu pewnych zmian w otoczeniu budynku, na przykład zadaszeniu lub markizie nad tarasem. Jeśli nie chcemy niepotrzebnie podnosić temperatury powietrza we wnętrzach warto też wyłączać zbędne źródła światła, a także niepotrzebnie pracujący przez długi czas telewizor czy komputer, które nie tylko pobierają wtedy prąd, ale i emitują ciepło.

Źródło: Fibar Group

Więcej