Montaż rynny ma znaczenie

Niedrożne czy też przeciekające rynny mogą popsuć wygląd nawet najpiękniejszego domu, a co najważniejsze obniżyć jego trwałość. Dlatego warto się upewnić, że zostały odpowiednio zamontowane. Co to jednak oznacza w praktyce?

Montaż rynny ma znaczenie

Głównym zadaniem rynien jest odprowadzanie wód opadowych z dachu. Prawidłowo dobrany system chroni przed powstawaniem zacieków na elewacji budynku oraz zawilgoceniem fundamentów. Poza praktycznym zastosowaniem, rynny pełnią również funkcję estetyczną. Powinny być więc dopasowane do koloru dachu i współgrać z elewacją. Jednak to, jak długo system będzie nam służyć, zależy przede wszystkim od właściwego doboru i montażu orynnowania.

Prawidłowy montaż systemu orynnowania zaczyna się już na etapie przygotowania materiału. Elementów wykonanych z blachy nie wolno ciąć urządzeniami takimi, jak popularne szlifierki kątowe. W ten sposób bowiem niszczy się powłokę ochronną oraz warstwę ocynku. W efekcie rynna zaczyna rdzewieć. Dlatego do obróbki należy używać, np. nożyc ręcznych lub elektrycznych typu nibbler – wyjaśnia Sławomir Góraj, ekspert z firmy Blachy Pruszyński.

Samo obcięcie rynien zgodnie z wymiarem to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze je zamontować tak, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Rynny muszą więc być przymocowane z zachowaniem  odpowiedniego spadku. W przeciwnym razie nie będzie z nich odpływała woda do leja spustowego i dalej do rury. Często występującym problemem jest też przelewanie się wody przez rynnę. Dzieje się tak, gdy zostanie ona przytwierdzona zbyt nisko w stosunku do powierzchni dachu.

Montaż rynny ma znaczenie. Wadliwe zamontowanie systemu orynnowania ma również wiele innych dokuczliwych konsekwencji. Może np. sprawić, że utracimy gwarancję, gdyż żaden producent nie weźmie odpowiedzialności za błędy popełnione przez ekipę dekarską. Należy się także liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z naprawami i poprawkami. Poza tym obniżona zostaje estetyka budynku, a co najważniejsze – trwałość samego systemu orynnowania.

Jak sprawdzić czy system orynnowania został dobrze zamontowany? Jest na to kilka prostych sposobów. Po pierwsze zwróćmy uwagę na staranność montażu i to czy rynny nie są np. porysowane. Po drugie można sprawdzić czy rury odpływowe „siedzą” sztywno w obejmach i są ustawione dokładnie w pionie. Po trzecie wreszcie należy przetestować drożność całego systemu. Wykorzystać do tego można np. podłączony do wody szlauch, którego zakończenie przerzucamy na dach. Nie jest to specjalnie wyrafinowana, ale za to niezwykle skuteczna metoda. – Aby się ustrzec przykrych niespodzianek związanych z montażem rynien warto wybrać wysokiej jakości materiał pochodzący od sprawdzonego dostawcy oraz postarać się o solidnego wykonawcę. Pamiętajmy, że zbyt niska cena to zazwyczaj zapowiedź kłopotów – przestrzega Sławomir Góraj z firmy Blachy Pruszyński.

Źródło: Pruszyński

Więcej