Dlaczego Polacy najczęściej wybierają ceramikę?

Polacy do budowy swoich domów najczęściej wybierają ceramikę. Jak pokazują analizy, aż 44% chce wykorzystać w konstrukcji cegłę, a 45% pokryć dach ceramiczną dachówką.

Dlaczego Polacy najczęściej wybierają ceramikę?

Tak dużej popularności należy upatrywać nie tylko w tradycji, ale także w postrzeganiu materiałów ceramicznych, jako zdrowe i trwałością dostosowane do zmiennego, polskiego klimatu. Ogromne znaczenie mają także oszczędności związane z procesem budowy oraz późniejszymi kosztami eksploatacji domu.

Wybudowanie domu wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. Należy m.in. wybrać doświadczoną i profesjonalną ekipę, a także odpowiedni projekt budynku oraz materiały, które zostaną wykorzystane do jego realizacji. Jak wynika z analiz zeszłorocznych planów budowlanych, prawie połowa Polaków stawia na ceramikę. W kategorii ścian konstrukcyjnych najpopularniejsze są pustaki Porotherm oferowane przez firmę Wienerberger, w kategorii dachówek dużym zainteresowaniem cieszy się tradycyjna, ceramiczna karpiówka.

Dlaczego Polacy najczęściej wybierają ceramikę?
„Ceramika budowlana zapewnia odpowiednią ochronę domu i izolację termiczną oraz akustyczną. Dzięki temu nie tylko zwiększa komfort życia domowników, ale także ogranicza dodatkowe koszty związane z eksploatacją domu, np. rachunki za ogrzewanie. To idealny wybór dla osób, które chcą mieć wytrzymały dom bez dodatkowej potrzeby konserwacji” – komentuje dane raportu Mirosław Rzeszutko, Specjalista ds. Produktu – Porotherm Rozwiązania ścienne w firmie Wienerberger.

Odpowiedź na polski klimat
W Polsce pogoda bywa zmienna, pojawiające się duże różnice temperatur w skali roku, obfite opady deszczu lub silnie wiejące wiatry powodują, że elementy domu muszą być odporne na ich oddziaływanie. Ceramika, dzięki zaawansowanej technologii produkcji oraz stosowanym surowcom jest jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych. Oznacza to wieloletnią ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Zdrowie przede wszystkim
Rozpoczynając budowę własnego domu należy pamiętać o zapewnieniu domownikom odpowiedniego mikroklimatu. Ceramika to naturalny i przyjazny dla środowiska materiał, który jest stosowany w budownictwie od tysięcy lat. Odpowiednie właściwości akumulacyjne sprawiają, że działa ona jak naturalna klimatyzacja domu, zapewniając bezpieczne dla zdrowia i komfortowe warunki mieszkania. Ściana zbudowana z ceramiki budowlanej, wypalanej w temp. bliskiej 1000 st. Celsjusza to także idealne rozwiązanie dla osób wrażliwych
na alergie, ponieważ chroni przed zawilgoceniami i rozwojem pleśni.

Wysoka jakość w optymalnej cenie
Cegła ceramiczna wykazuje się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi. Dzięki temu możliwe jest wykonanie ściany jednowarstwowej bez warstwy dodatkowego docieplenia. W ten sposób można obniżyć koszty budowy, a zaoszczędzone fundusze przeznaczyć na wyposażenie domu, np. w nowoczesne i efektywne systemy wentylacji. Dodatkowo, ściana zbudowana z cegły ceramicznej utrzymuje odpowiednią temperaturę w domu przez cały rok. Pozwala to ograniczyć rachunki za energię, które w sezonie grzewczym są znaczącym obciążeniem domowego budżetu.

Cegły i dachówki ceramiczne to idealne połączenie tradycji i nowoczesnej technologii. Stosując je do budowy ścian i dachów można nadać wyjątkowy styl budynkowi, a także zapewnić komfort oraz wygodę dla domowników. Ceramika budowlana to również gwarancja wieloletniej ochrony domu. Dlatego jest ona najchętniej wybieranym przez Polaków materiałem budowlanym.