Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?

Zbiorniki na wodę deszczową to rozwiązanie popularne szczególnie wśród osób dbających o oszczędność zasobów i ekologię. Bez wątpienia gromadzenie deszczówki to także sposób na redukcję kosztów utrzymania ogrodu, woda ze zbiornika może bowiem posłużyć do podlewania roślin czy do innych celów użytkowych. Pojawia się jednak pytanie, jak przygotować taki zbiornik do okresu zimowego, kiedy istnieje ryzyko zamarzania wody i związanych z tym uszkodzeń?

Czy zbiornik na deszczówkę trzeba opróżniać na zimę?
WERIT Polska Systemy do montażu urządzeń sanitarnych
Dane kontaktowe:
71 336 25 95
Zachodnia 2 55-330 Błonie, gm. Miękinia

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Naziemny zbiornik – kiedy opróżniać przed mrozem

Naziemne zbiorniki to szczególnie popularne rozwiązanie. W przeciwieństwie do zbiorników umieszczanych pod powierzchnią, nie wymagają uciążliwych a czasem również kosztownych prac ziemnych. Jednak takie rozwiązanie zwykle bezpośrednio narażone jest na działanie ujemnych temperatur. 

Zamarzająca woda może zatem doprowadzić do pęknięcia nawet solidnej konstrukcji, dlatego jesienią zaleca się całkowite opróżnienie takiego zbiornika. To pozwoli uniknąć naporu rozszerzającego się lodu na ścianki zbiornika i kosztownych napraw wiosną.

Jeśli istnieje taka możliwość, warto przenieść naziemny zbiornik do pomieszczenia gospodarczego, garażu czy innego osłoniętego miejsca. Takie działanie nie tylko uchroni pojemnik przed bezpośrednim kontaktem z niskimi temperaturami, lecz także zapobiegnie zbieraniu się w nim wody po zimowych opadach (deszczu, roztopach śniegu).

Ochrona zbiornika przed śniegiem i innymi zagrożeniami

Choć niskie temperatury stanowią największe ryzyko dla naziemnych zbiorników z wodą deszczową, znaczenie ma także ciężki śnieg zalegający na ich powierzchni. Mocne opady mogą wywołać nadmierne naprężenia konstrukcji. Warto zatem ustawić zbiornik pod daszkiem lub w innej, częściowo zadaszonej przestrzeni, aby ograniczyć bezpośredni kontakt ze śniegiem.

Jeżeli nie mamy miejsca pod dachem, możemy dodatkowo zabezpieczyć pusty zbiornik plandeką. Należy jednak zadbać o to, aby był on suchy i wolny od zanieczyszczeń przed okryciem. Plandeka musi zostać mocno napięta i solidnie zamocowana, by śnieg czy deszcz nie gromadziły się na jej powierzchni. Warto też co jakiś czas sprawdzać jej stan, usuwać ewentualne opady, a w razie potrzeby poprawiać mocowanie.

Konserwacja i czyszczenie – nie tylko przed zimą

Odpowiednie przygotowanie zbiornika na zimę to nie tylko opróżnianie lub zabezpieczanie go przed mrozem. Zaleca się także okresową konserwację, polegającą między innymi na czyszczeniu jego wnętrza i dezynfekcji

Gromadzona woda deszczowa będzie wówczas zachowywała wysoką jakość i pozostanie wolna od zanieczyszczeń czy drobnoustrojów. Regularne monitorowanie kondycji zbiornika – zwłaszcza uszczelek, pokryw i wlotów – minimalizuje ryzyko uszkodzeń, a w razie potrzeby pozwala wcześnie wykryć wszelkie nieszczelności.

Korzyści płynące z posiadania zbiornika na deszczówkę

Niezależnie od tego, czy wybieramy zbiornik naziemny czy podziemny, posiadanie własnego zasobu wody deszczowej niesie ze sobą mnóstwo zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość nawadniania roślin w ogrodzie za pomocą wody o dużo niższej twardości i bez dodatku chloru, co korzystnie wpływa na ich wzrost i kondycję.

Dodatkowo, dzięki gromadzeniu deszczówki, realnie zmniejsza się zużycie wody wodociągowej, co przekłada się na niższe rachunkiZbiorniki WERIT wykonane są z wysokocząsteczkowego tworzywa sztucznego – HDPE, odpornego na promieniowanie UV i inne czynniki atmosferyczne.

Dostępne są w najbardziej popularnej pojemności 1000 litrów.  Są stabilne wymiarowo, mogą być połączone z rurami spustowymi RG 70 i/lub RG 100 lub z wężem 1" i zamykane pokrywą o średnicy 400 mm. Warto wiedzieć, że kilka pojemników można połączyć w jedną baterię.

źródło i zdjęcie: WERIT Polska