Jak wybrać idealną roletę okienną?

Odpowiednio dobrane osłony okienne stanowią kluczowy element, wpływający na wiele aspektów naszego życia wewnętrznego. Warto zwrócić uwagę na kwestie kontroli światła, prywatności, efektywności energetycznej, temperatury pomieszczeń oraz ogólnego samopoczucia. Osłony te mogą również stanowić stylowe uzupełnienie aranżacji wnętrz, podkreślając indywidualne cechy budynku. Jak więc wybrać idealną roletę okienną? Na to pytanie odpowiada ekspert firmy AWILUX, Rafał Buczek.

Jak wybrać idealną roletę okienną?
AWILUX Polska okna, drzwi, systemy osłonowe, przegrody ppoż, dom inteligentny w systemie TaHoma, drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne
Dane kontaktowe:
+48 65 525 42 90
Budowlanych 9 64-100 Leszno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Funkcjonalność osłon okiennych poszła dziś znacznie dalej niż jedynie ochrona przed promieniami słonecznymi. Teraz wybieramy je także ze względu na potrzeby prywatności, bezpieczeństwa oraz skutecznej kontroli nad kosztami energii. W zależności od tego, czy osłony mają być montowane w istniejącym budynku, czy w nowo powstającym, istnieje wiele różnych opcji do wyboru. Warto jednak uwzględnić wszystkie ich funkcje w procesie selekcji.

- "Nowoczesne rolety okienne aktualnie spełniają wszelkie potrzeby użytkowe i coraz bardziej zaawansowane oczekiwania estetyczne. Mogą być sterowane ręcznie za pomocą linki czy korby lub posiadać silniki elektryczne sterowane za pomocą pilota czy przełącznika ściennego. Wzbogacić możemy je również m.in. w automatyczne czujniki zmierzchu, czasu, wiatru, czuwania oraz podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Sterowniki potrafią zmierzyć siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie oraz opady. Pozwalają tak zaprogramować osłonę, aby właściciel miał komfort sterowania roletami również podczas swojej nieobecności w domu" – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Warto podkreślić, że jakość wykonania i użyte materiały mają kluczowe znaczenie dla długoterminowego bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Również właściwe parametry izolacyjne wpływają na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz poprawę akustyki wewnętrznej.

Przejdźmy zatem do konkretnych rozwiązań dostępnych na rynku.

  • Rolety nakładane AK-THERM

Rozwiązanie to, oferowane przez AWILUX, to uniwersalne skrzynki nakładane dedykowane zarówno nowym, jak i remontowanym budynkom. Wypełnione styropianem, zapewniają doskonałą izolację termiczną i spełniają aktualne wymagania związane z efektywnością energetyczną. Skrzynki AK-THERM można stosować w różnych warunkach montażowych, co sprawia, że są idealne do zarówno do budynków istniejących, jak i nowopowstałych.

Rolety nakładane AK-THERM
Rolety nakładane AK-THERM

- "Skrzynki AK-Therm wyróżnia najwyższy stopień ochrony akustycznej - w zależności od typu, można uzyskać współczynnik RW na poziomie nawet 46/48 dB. Oprócz tego, dzięki mocowanemu na zatrzask profilowi adaptacyjnemu, połączenie z oknem jest odporne na wiatr bez konieczności stosowania dodatkowych uszczelek. Istnieje również możliwość połączenia jej z roletami, żaluzjami fasadowymi lub ze screenami LightControl, a także wzbogacenie rozwiązania o zintegrowaną moskitierę, co zapewnia skuteczną ochronę przeciw owadom" – wyjaśnia ekspert firmy AWILUX.

  • Rolety nakładane PVC VISIO M

Jeśli zależy nam na kontroli ilości światła w pomieszczeniach, rolety VISIO M to doskonały wybór. Wykonane z twardego PVC, charakteryzują się różnymi wariantami ociepleń skrzynek, dzięki czemu można je dostosować do warunków klimatycznych. Montowane są razem z oknami, a ich niewielka skrzynka jest prawie niewidoczna. Co ciekawe, można dobrać kolor skrzynki do koloru okna.

- "Rolety nakładane stanowią dodatkową ochronę przed włamywaczami, ponieważ można zamontować w nich system blokujący jej podniesienie. Dzięki specjalnemu profilowi adaptacyjnemu, rolety VISIO M zamontujemy również na oknach aluminiowych. Obsługa może być na pasek lub napęd elektryczny, a także mamy opcję sterowania za pomocą smartfona. Rolety VISIO M są również dostępne ze zintegrowaną moskitierą, która chroni przed insektami, jednocześnie umożliwiając dostęp do świeżego powietrza" – mówi Rafał Buczek.

  • Rolety podtynkowe - niewidoczne wsparcie

Jeśli myślimy o roletach już na etapie projektowania czy budowy, rolety podtynkowe to świetne rozwiązanie. Montuje się je w nadprożu i zabudowuje materiałami wykończeniowymi, idealnie wkomponowując się w elewację.

- "W przypadku innowacyjnych rolet takich jak model INVISIO, możemy liczyć na zapewnienie doskonałej izolacji termicznej i akustycznej, ponieważ system nie ingeruje w konstrukcję nadproża okna lub drzwi, a tym samym nie narusza bilansu energetycznego budynku" – zaznacza ekspert AWILUX.

– "Sterowanie roletami w tym przypadku może odbywać się ręcznie lub poprzez napęd elektryczny, połączony z systemem sterującym, pozwalającym na ich komfortową obsługę."

  • Rolety elewacyjne - uniwersalność zastosowań

Rolety elewacyjne cieszą się popularnością ze względu na ich uniwersalność. Mogą być montowane na murze lub w wnęce okiennej, nie ingerując w elewację. Dzięki różnym kolorom i rodzajom pancerzy, można dopasować je do indywidualnych potrzeb i stylu budynku.

- "Rolety elewacyjne występują w dwóch opcjach – ze skrzynką ściętą pod kątem 45˚ z montażem lewo- i prawoskrętnym oraz ze skrzynką półokrągłą i montażem tylko lewoskrętnym. Warto je wybrać, jeśli zależy nam na niewielkim nakładzie prac podczas instalacji. W tym rozwiązaniu możemy również wybrać system blokujący podnoszenie oraz opcję z moskitierą rolowaną. Specjalny panel wzmacnia skrzynkę i zabezpiecza ją przed demontażem przez nieproszonych gości" – podpowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Osłony okienne to nie tylko funkcjonalność, ale również ważny element estetyczny budynku. Wszystkie dostępne modele i kolory w ofercie AWILUX pozwalają na wybór osłony, która doskonale wpasuje się w charakter budynku, jednocześnie dostarczając wygodę i komfort domownikom.

źródło i zdjęcia: AWILUX Polska