Wysokości rampy rozładunkowej
W przypadku standardowych ciężarówek wysokość rampy rozładunkowej powinna wynosić około 120 cm. Rampa stosowana do rozładunku kontenera morskiego znajdującego się na ciężarówce powinna osiągać wysokość 130-135 cm od ziemi. W przypadku przyczep niskopodłogowych rampa powinna mieć wysokość ok. 100 cm.
Bardzo popularne zewnętrzne stanowiska rampowe serii FEH i FET, oferowane przez firmę Doorhan osiągają od 90 do 140 cm. Domyślnie stanowisko ustawione jest na wysokość 120 cm, a zatem na standardową wysokość typowego samochodu ciężarowego.
Warto również przyjrzeć się bliżej innym wymiarom rampy przenośnej. W przypadku konstrukcji oferowanych przez Doorhan, osiągają one od 286 do 360 cm szerokości i od 203 do 765 cm długości. W przypadku ramp skośnych, a zatem takich, które można ustawić pod skosem względem budynku, istotny jest także kąt, pod jakim można ustawić stanowisko.
W ofercie stanowisk skośnych dla rampy przeładunkowej z wargą na zawiasie typu wbudowanego znajdują się modele FEH 30 (z kątem 30 stopni), FEH 45 (z kątem 45 stopni) oraz FEH 60 (z kątem 60 stopni).
Rampę skierować można zarówno w lewą jak i w prawą stronę. Podobne możliwości ustawienia mają stanowiska dla rampy przeładunkowej z wargą teleskopową typu wbudowanego FET. Rampy proste to analogicznie modele FEH 90 oraz FET 90.
Zalety zewnętrznych stanowisk rampowych
Zewnętrzne stanowiska rampowe, jak sama nazwa wskazuje, instalowane są poza budynkiem, a zatem ich wykorzystanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca składowania. Znakomicie sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczne jest jak największe wykorzystanie powierzchni magazynowej.
Ich konstrukcja pozwala na montaż pod każdym kątem względem budynku, dlatego są trafnym wyborem także tam, gdzie nie ma możliwości zaparkowania ciężarówki prostopadle do budynku.
Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie platformy wyrównującej z obrotową wargą. Korzystne jest także użycie do budowy pomostu i wargi antypoślizgowej blachy ryflowanej, wzmocnionej profilami usztywniającymi.
Istotnymi zaletami stanowisk rampowych firmy Doorhan, jest ich długa żywotność i wysokiej klasy design. Dla ochrony rampy przed korozją, wszystkie stalowe części konstrukcji są najpierw poddawane procesowi piaskowania, a następnie są lakierowane lakierem dwuskładnikowym.
Sposoby montażu rampy przeładunkowej
Rampy przenośne produkowane przez firmę Doorhan można zamontować na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zainstalowaniu stanowisk na osadzonych elementach - metalowych płytach.
Można go zastosować w sytuacji, gdy płyty metalowe (400 x 400 mm) są instalowane na powierzchni betonowej podstawy we wcześniej wyznaczonych miejscach na etapie przygotowywania miejsca do montażu bębna. Warto podkreślić, że ten sposób instalacji jest najkorzystniejszy.
Druga metoda polega na instalacji bezpośrednio na betonie, za pomocą śrub kotwiących. Taki sposób montażu będzie właściwy wtedy, gdy metalowe płytki pod nogami przedsionka nie zostały zainstalowane podczas wylewania betonowej podstawy.
Należy pamiętać o konieczności dokonywania okresowej konserwacji stanowisk rampowych. Ważne jest m.in. monitorowanie stanu odbojników zainstalowanych na platformie, które powinny mieć grubość przekraczającą 50 mm.
W odbojniki, a także w inne elementy wyposażenia również można się zaopatrzyć w firmie Doorhan.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcia: Doorhan