Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co to są ściany prefabrykowane?

Ściany prefabrykowane to elementy konstrukcyjne budynków, które są produkowane w sposób przemysłowy w specjalnych fabrykach. Składają się one z prefabrykowanych paneli, które są łączone w całość na placu budowy, tworząc konstrukcję ścian zewnętrznych lub wewnętrznych budynków.

Co to są ściany prefabrykowane?
LEIER Polska Elementy ceramiczne Leier
www.leier.pl
LEIER Polska Elementy ceramiczne Leier
Dane kontaktowe:
14 63 13 700
Wola Rzędzińska 155a, 33-150 Wola Rzędzińska
Zobacz firmę w innym dziale: Kominy ceramiczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jak wygląda proces prefabrykacji ścian?
  • Czym się charakteryzują ściany podwójne - zespolone?
  • Jak przebiega montaż ścian prefabrykowanych?

Na czym polega proces prefabrykacji ścian?

Prefabrykacja ścian polega na wykonaniu paneli w specjalnych formach, z użyciem betonu, bloczków, styropianu lub innych materiałów, w zależności od projektu i wymagań konstrukcyjnych. Następnie panele są transportowane na plac budowy, gdzie są montowane na specjalnych konstrukcjach, tworząc ściany budynku.

Proces produkcji ścian prefabrykowanych to precyzyjne działanie, które gwarantuje bezbłędne i solidne wykonanie. Formowanie elementów odbywa się w specjalnych, ogrzewanych pomieszczeniach. W odróżnieniu od wylewania betonu na placu budowy, prefabrykacja pozwala na znaczne przyspieszenie procesu wiązania się tego surowca.

Gotowe ściany betonowe powstają w ciągu kilku dni, wykonane są z betonu konstrukcyjnego najwyższej jakości, z niską nasiąkliwością, która wynosi maksymalnie 6%. Dzięki temu, że ściany prefabrykowane są produkowane na zamówienie inwestora, można je wykonać na określony wymiar, z otworami okiennymi i drzwiowymi, a także z otworami instalacyjnymi i wentylacyjnymi. Oczywiście, istnieje również możliwość wykonania ścian prefabrykowanych pełnych.

Ściany podwójne - zespolone

O krok dalej poszła firma Leier, tworząc prefabrykowane ściany podwójne. To elementy betonowe składające się z dwóch dużych płyt szalunkowych połączonych kratownicami stalowymi. Tworzą one tzw. "tracone deskowanie betonowe" - po ustawieniu na budowie przestrzeń pomiędzy płytami jest wypełniana betonem, tworząc konstrukcyjny element, który równie dobrze spełnia swoją rolę jak ściany monolityczne.

Kształt i wymiary ścian podwójnych Leier są praktycznie dowolne, z jedynym ograniczeniem wynikającym z wielkości stołów produkcyjnych, które mają wymiary 3,03 x 9,36 m. Grubość płyty szalunkowej wynosi od 5 do 7 cm, a całkowita grubość ściany zespolonej może wynosić od 18 do 35 cm, w zależności od przeznaczenia i wymaganej nośności.

W zakładzie prefabrykacji w ścianach wykonuje się otwory drzwiowe, okienne i technologiczne, które mogą być oszalowane deskami lub specjalną siatką (SM), bądź też mogą być w nich zamontowane ościeże okienne lub drzwiowe. Istnieje możliwość osadzenia w prefabrykatach elementów instalacji wewnętrznych budynku, takich jak puszki elektryczne, kanały dla przewodów elektrycznych, systemowe przejścia instalacji wodno-kanalizacyjnej, itp.

Warto podkreślić, że powierzchnia zewnętrzna płyt jest gładka, co eliminuje konieczność wykonywania tynków

Korzyści z zastosowania ścian prefabrykowanych

Prefabrykowane ściany z betonu są cieńsze od ścian z pustaków, co zwiększa przestrzeń użytkową. Dużym walorem jest także szybkość montażu, która trwa ok. kilka tygodni. Istotne jest przy tym, że prefabrykowane ściany betonowe charakteryzują się doskonałymi właściwościami termicznymi i akustycznymi, a mogą być także już na etapie produkcji przygotowane z dodatkową warstwą izolacyjną.

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod budowlanych, montaż prefabrykowanych ścian nie jest uzależniony od warunków pogodowych, co umożliwia budowę przez cały rok. Ponadto stosowanie prefabrykowanych ścian przyczynia się do redukcji kosztów robocizny, skrócenia czasu budowy i zwiększenia bezpieczeństwa. Dużą zaletą jest także redukcja odpadów materiałowych.

Montaż ścian prefabrykowanych

Montaż prefabrykowanych ścian betonowych jest znacznie szybszy i wygodniejszy niż budowa ścian z innych materiałów, takich jak gazobeton czy pustaki ceramiczne. Jednym z powodów jest fakt, że prefabrykowane ściany są wyposażone w specjalne haki montażowe, co ułatwia i przyspiesza ich montaż. Jednakże, do ich instalacji konieczne jest użycie ciężkiego sprzętu budowlanego, ponieważ każda ściana waży od kilku do kilkunastu ton.

Gotowe ściany łączy się złączami pionowymi i poziomymi. Boczne krawędzie posiadają wręby i wystające fragmenty zbrojenia, które pozwalają na połączenie ścian bez konieczności budowania szalunków. Dodatkowy pręt przekładany jest przez pętlę zbrojenia wystającego z płyt i w ten sposób zabezpiecza element przed rozsunięciem. Jeśli powierzchnie zewnętrzne mają być widoczne, stosuje się złącza, które umożliwiają połączenie ścian przez zatrzaśnięcie.

Jeśli budynek ma więcej niż jedną kondygnację, a nad ścianą parteru znajduje się prefabrykat ściany piętra, stosuje się zbrojenie stabilizujące, które wypuszczone jest z dolnego lub górnego elementu. W ten sposób zapewnia się stabilność całej konstrukcji. Ściany zespolone Leier wyposażone są w unikalne haki montażowe, które umożliwiają bezpieczny rozładunek i montaż.

Do instalacji płyt wymagany jest odpowiedni dźwig lub żuraw o odpowiedniej nośności. Każdy prefabrykat jest oznaczony numerem pozycji zgodnie z planem montażowym. Prefabrykaty kolejno podnoszone są za pomocą dźwigu i ustawiane na odpowiednim podłożu, z którego wystaje zbrojenie kotwiące oraz taśma uszczelniająca styki.

Poziomowanie odbywa się za pomocą podkładek z tworzywa sztucznego. Ustawione ściany przed betonowaniem usztywnia się za pomocą specjalnych podpór montażowych, które są przymocowane do podłoża i wbetonowane w prefabrykat specjalnymi tulejami gwintowanymi. Po ustawieniu i podparciu ścian, a także zamontowaniu zbrojenia narożników i styków, można przystąpić do betonowania.

Do wypełnienia ścian stosuje się beton klasy nie niższej niż C12/15 (B15). Maksymalna prędkość wypełnienia na wysokość wynosi 1 metr na godzinę. Ze względu na dokładność wypełnienia styków, mieszankę betonową należy zagęszczać wibratorami wgłębnymi. Wraz z elementami ściennymi producent dostarcza również zbrojenie styków i narożników ścian, ewentualnie inne dodatkowe zbrojenie przewidziane w projekcie.

źródło i zdjęcie: Leier