Oszczędzamy więc zarówno na codziennych zakupach - korzystając z promocji w supermarketach, jak i odkładając w czasie zakup większej elektroniki czy wyjazd turystyczny. Oszczędności można szukać również w samym mieszkaniu. Pod lupę poszły umowy z dostawcami - choćby usług telefonicznych i internetowych - ale także z dystrybutorami mediów.
Jeśli mamy możliwość zmiany warto porównać oferty, bo może się okazać, że zaoszczędzimy w ten sposób nawet kilkaset złotych miesięcznie. Wygodną porównywarkę oferuje polska firma Rachuneo. Na stronie możemy nie tylko porównać różnych operatorów, ale także zmienić dotychczasowego dostawcę bez wychodzenia z domu.
Zapłacimy tam też rachunki, obliczymy czy należy nam się dodatek osłonowy lub inne wsparcie ze strony państwa. Jedną z alternatywnych metod oszczędzania jest też uruchomienie systemu smart home w swoim domu lub mieszkaniu. Urządzenia pomagają ocenić, ile prądu zużywają poszczególne domowe sprzęty i podjąć decyzję, czy warto już wymienić lodówkę na bardziej ekologiczną lub prać w niższej temperaturze.
Zwykle nie zdajemy sobie też sprawy, ile energii zużywamy pozostawiając ładowarki w kontaktach, a multimedia w trybie stand by (to może być od 5 do aż 35 W!). Smart home pozwala poznać te wartości i zarządzać urządzeniami podpiętymi pod system zdalnie – za pomocą smartfona lub tabletu. Taki system to też automatyzacja, która odbywa się zupełnie bez naszej ingerencji. Możemy zaplanować harmonogram ogrzewania, który obniży temperaturę, gdy nie będzie nas w domu lub w nocy, by zapewnić lepszy sen albo oświetlenie w korytarzu, które wyłączy się, gdy czujniki przestaną wykrywać ruch.
Po zapisaniu takiego planu dom będzie pamiętał o wykonywaniu akcji za nas. W sklepie internetowym mojefibaro.pl dostępne są proste w obsłudze zestawy dla osób, które chcą włączyć swój dom do oszczędności. Do wyboru mają 3 warianty – z urządzeniami do kontroli zużycia prądu, ogrzewania grzejnikowego lub obu tych obszarów. Klient wybiera, jaką liczbę produktów potrzebuje w swoim lokalu. W najbardziej podstawowej wersji, ceny zaczynają się już od 429 zł, ale każdą z kwot możemy też rozłożyć na 10 lub 20 wygodnych rat 0%. Inwestując w smart home, możemy zaoszczędzić do 30% w skali roku.
To, ile dokładnie zaoszczędzimy korzystając z nowych technologii zależy od wielu czynników. Część z nich – tych dotyczących ogrzewania można wziąć pod uwagę w obliczeniach. Należy uwzględnić chociażby wielkość mieszkania i typ budynku, w którym mieszkamy – czy jest to stara kamienica czy ocieplony dom jednorodzinny, a może mieszkanie w bloku? Ważna jest też forma ogrzewania i to, czy chcemy podzielić mieszkanie na strefy czy nie – ogrzewanie całego mieszkania zawsze będzie mniej efektywne niż uwzględnienie tylko tych pomieszczeń, w których rzeczywiście przebywamy. Kolejnym czynnikiem może być nasz tryb życia – łatwiej jest zarządzać ogrzewaniem, kiedy w regularnych godzinach przebywamy w pracy. Wszystkie te dane analizuje wstępnie Kalkulator Oszczędności dostępny na stronie FIBARO.
źródło i zdjęcia: FIBARO