Ekologia i fotowoltaika
Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że chętniej zwracamy się ku efektywnej produkcji czystej energii i montażowi systemów fotowoltaicznych. Nowoczesne bryły budynków i linie dachów wymagają współgrających z ich wyglądem paneli fotowoltaicznych. Inwestorzy szukają nie tylko wydajnych, ale również zachwycających formą wizualną rozwiązań. Jest nim niewątpliwie jednorodne połączenie dachówki z panelami, które znaleźć można w systemie BMI Braas PV Premium.
- Idealnie integruje się on z dachówkami Teviva, Tegalit i Turmalin, czyli jednymi z najpopularniejszych produktów wśród klientów. System PV Premium daje nieograniczone możliwości aranżacji i jest niezwykle łatwy w montażu. W połączeniu z estetycznym wyglądem stanowi nowoczesne, kompleksowe rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się na polskich dachach - potwierdza Marek Podeszwa z BMI Polska.
Ekologia i brak kominów
Wybór fotowoltaiki najczęściej idzie w parze z zastosowaniem pomp ciepła i rekuperacji. Rezygnacja z olejów opałowych oraz kotłów węglowych to już nie tylko trend, ale ważna idea głoszona między innymi przez Unię Europejską. W podjęciu decyzji o takim systemie zasilania domu mają pomóc wprowadzane dotacje na termomodernizację budynków i na wymianę starych typów pieców. Współpraca pomp ciepła z panelami fotowoltaicznymi wydaje się zatem opłacalna zarówno finansowo, jak i ekologicznie. Budynek zasilany w ten sposób nie potrzebuje komina na dachu. Pojawiają się na nim ewentualnie okna połaciowe, odpowietrzniki instalacji, nasadki antenowe lub kominki wentylacyjne. Właśnie dlatego nowoczesne dachy to najczęściej powierzchnie dwu- lub wielopołaciowe bez kominów.
Bezpieczeństwo
Współczesne dachy to również nowoczesne podejście do ochrony i bezpieczeństwa. Najnowsze technologie i systemy mają na celu zapewnienie pełni spokoju i pewności dla budynku i osób, które w nim przebywają. Coraz częściej na dachach montuje się systemy odgromowe. Wymagane są przy panelach fotowoltaicznych, ale widać je również na tradycyjnych dachach.
- Warto pamiętać o tym, że brak systemu odgromowego i jego regularnego odnawiania może skutkować wycofaniem się ubezpieczyciela z wypłaty odszkodowania z tytułu uszkodzeń spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. System ten jest zatem gwarancją bezpieczeństwa, ale również spokoju w razie nieprzewidzianych zdarzeń - podkreśla Marek Podeszwa z BMI Braas.
Innymi rozwiązaniami stosowanymi na dachach są zabezpieczenia przeciwwiatrowe. Należy stosować je zgodnie z wyliczeniami projektanta budynku i z wytycznymi Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Dokładnie precyzują one dobór ilości klamer mocujących dachówki w zależności od ich typu i rodzaju dachu. Dodanie opcji ubezpieczenia od uszkodzeń spowodowanych dużą prędkością wiatru (pow. 68 km/h) nie znajduje się w standardowych ofertach, dlatego warto dodatkowo opłacić taką opcję. W niektórych częściach kraju można także rozważyć montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych na dachu, tzw. płotków. To kolejny krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa w naszych domach i miejscach pracy.
Minimalizm
W ostatnich latach zdecydowanie wypiera on strojność i przepych w aranżacjach dachowych. Proste formy, minimalistyczny design i funkcjonalność prowadzą nas ku formie tzw. nowoczesnej stodoły. Popularnością cieszą się regularne, prostokątne kształty budynku oraz dwuspadowy dach. Na tak naturalnym, tradycyjnym w kształcie dachu ważny jest odpowiedni dobór dachówki, która podkreśli idealny balans klasyki i nowoczesności.
- Bardzo dobrym wyborem będzie tutaj betonowa dachówka płaska, np. BMI Braas Teviva CISAR. Łatwo się ją montuje i świetnie podkreśla ona prostotę oraz jednorodność połaci dachu. Nowoczesne dachówki zmierzają bowiem w stronę płaskich, prostych kształtów. Dodatkowo unikalna technologia CISAR, polegająca na zastosowaniu trzech warstw, gwarantuje szlachetny wygląd, trwały kolor i estetykę przez wiele lat, co jest ogromnie ważne w przypadku minimalistycznych form dachowych - mówi Marek Podeszwa z BMI Braas.
Coś więcej, niż tylko dach
Nowoczesność na rynku pokryć dachowych to dużo więcej niż sam dach czy jego wygląd, dziś to przede wszystkim systemowe podejście do całości. Klienci szukają nie tylko fizycznego zwieńczenia budynku, ale również bezpieczeństwa i spokoju. Inwestorzy chcą mieć też dostęp do fachowego doradztwa i wyspecjalizowanych, zaznajomionych z najnowszymi rozwiązaniami certyfikowanych dekarzy. Co więcej, szukają produktów i wykonawców, którym mogą zaufać. Dużą pewność daje im np. Gwarancja Systemowa BMI Braas udzielana na cały system dachowy. To wszystko buduje poczucie pewności, że nowoczesny dach to nie tylko efektowny wygląd, ale przede wszystkim ochrona i bezpieczeństwo.
Trendy dekarskie na 2023 rok to coś więcej niż kwestie wizualne. To w dużym stopniu nowoczesne podejście do aspektów ekologicznych i technologicznych. Ogromne znaczenie ma tutaj jakość używanych produktów i materiałów, jak i możliwość korzystania z najnowszych osiągnięć produkcyjnych. Trwały, solidny i piękny dach nie wychodzi bowiem z mody, dlatego warto wybrać rozwiązania, które choć nowoczesne, to posłużą nam przez kolejne dziesiątki lat.
Na zdjęciu otwierającym: Dachówki betonowe Braas Teviva
***
BMI Polska to wiodący producent kompleksowych, innowacyjnych systemów dachowych i systemów hydroizolacji. W Polsce, firma łączy jedne z największych i najbardziej zaufanych marek w branży: BMI Braas (dachy skośne) i BMI Icopal (dachy płaskie). BMI Polska należy do międzynarodowej Grupy BMI, która aktywnie działa w Europie, Azji i Afryce. W Polsce, BMI ma swoje biura i zakłady m.in. w Zduńskiej Woli i Opolu. BMI Polska dostarcza innowacyjne systemy hydroizolacji oraz wiele rodzajów pokryć dachowych, m.in.: ceramiczne, betonowe, bitumiczne, syntetyczne, stalowe wraz z wyposażeniem ppoż. i akcesoriami, by zapewnić ochronę i spokój ducha właścicielom domów, jak również architektom, wykonawcom, dekarzom. Eksperci BMI wspierają procesy projektowe oraz służą doradztwem technicznym budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i obiektach inżynierskich.