Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co daje anodowanie aluminium?

Anodowanie jest jedną z metod galwanizacji, powierzchniowej obróbki metali (w tym przypadku aluminium) polegającej na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Celem tego procesu jest przede wszystkim antykorozyjne i mechaniczne zabezpieczenie powierzchni.

Co daje anodowanie aluminium?
ALIPLAST Systemy aluminiowe Aliplast
www.aliplast.pl
ALIPLAST Systemy aluminiowe Aliplast
Dane kontaktowe:
81 745 50 30
Wacława Moritza 3, 20-276 Lublin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Na czym polega anodowanie aluminium?
  • Jakie są zalety anodowania?
  • Gdzie stosowane jest aluminium anodowane?

Anodowanie aluminium

Anodowanie aluminium nazywane jest też eloksalowaniem lub elektrolityczną oksydacją. Poprzedza je odtłuszczenie i oczyszczenie warstwy metalu poprzez zanurzenie w kwaśnym i zasadowym roztworze. W ten sposób element aluminiowy pozbawiany jest pozostałości z obróbki mechanicznej, dzięki czemu powłoka anodowa będzie lepiej przywierać do metalu.

Kolejnym krokiem jest płukanie, a następnie wybłyszczanie lub trawienie alkaiczne. Wybłyszczanie polega na wygładzeniu struktury powierzchni przy pomocy mieszaniny stężonych kwasów. Natomiast trawienie alkaiczne to usunięcie warstwy tlenkowej z powierzchni aluminium, dzięki czemu usuwane są rysy i smugi, będące pozostałością po obróbce. Każdy z tych etapów zakończony jest płukaniem w specjalnych wannach technologicznych.

Po tych czynnościach następuje rozjaśnianie, którego celem jest pozbycie się osadu i warstw tlenkowych, które mogły się osadzić po wybłyszczaniu i trawieniu. To pozwala osiągnąć na aluminium jednolitą strukturalnie powłokę tlenkową.

Po zakończeniu tych procesów można przejść do anodowania w roztworze kwasu siarkowego, poprzez przyłożenie do anodowanego elementu prądu stałego o określonej gęstości. W wyniku tego wydziela się tlen, który reaguje z powierzchnią aluminium wytwarzając powłokę tlenkową.

Przykładową linię do anodowana prezentuje spółka Aliplast. Ma ona maksymalną długość do 7,2 m. Możliwe jest na niej anodowanie oraz barwienie profili i elementów aluminiowych. Jakość powłok anodowych wytwarzanych na linii Aliplast potwierdzona znakiem jakości QUALANOD nr certyfikatu 1808.

Niedawno firma Aliplast poszerzyła swoją ofertę o usługę anodowania wnętrza profilu o przekroju okrągłym oraz kwadratowym. Maksymalna długość takiego profilu może wynieść 1,60 m. Profile anodowane wewnątrz profilu znajdują swoje zastosowanie m.in. przy produkcji siłowników pneumatycznych.

Zalety anodowania

Szczelna powłoka tlenku glinu, powstała podczas anodowania, jest grubsza od naturalnej, a co za tym idzie twardsza, bardziej wytrzymała i odporna na korozję. Jeśli zostanie wypolerowana, stanie się błyszczącą powierzchnią o niemal lustrzanym wyglądzie. Co ważne, taka powłoka nie zatrzymuje brudu i łatwo się ją czyści.

Aluminium anodowane może być także barwione elektrochemicznie, dzięki kąpieli z zawartością cyny i kwasu siarkowego. Aluminiowe elementy mogą zmienić swój kolor. Istotne jest przy tym to, że kolory te są bardzo trwałe. I tak np. firma Aliplast oferuje elektrobarwienie w kolorach: C-0 naturalny, C-31 jasny szampan, C-32 szampan, C-33 oliwka, C-34 brąz, C-35 czarny.

Zastosowanie anodowanego aluminium

Ze względu na odporność na korozję, aluminium anodowane często stosowane jest w przemyśle stoczniowym oraz motoryzacyjnym. Jest także popularnym materiałem używanym w budownictwie. Co więcej, nadaje się do wykonywania dekoracji, grawerowania a ponieważ warstwa anodowa nie przewodzi prądu, aluminium poddane temu procesowi stosowane jest także w elektronice, w tym m.in. w produkcji telefonów komórkowych.

Zastosowanie znajduje również w branży LED czy związanej z optyką. Barwione aluminium używane jest też w branży meblarskiej. Po aluminium anodowane sięgają także branże spożywcza i gastronomiczna, ponieważ nie wchodzi ono w reakcję z żywnością.

Warto zwrócić uwagę na to, jaką grubość warstwy anodowanej przyjąć dla określonego zastosowania. Zależy to od warunków, w jakich użytkowany będzie anodowany element aluminium, w tym m.in. od tego, jak bardzo dane środowisko zagrożone jest działaniem korozyjnym.

źródło i zdjęcie: Aliplast