Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Wiązanie cegieł - czym jest i jakie są popularne wzory?

Wiązanie jest sposobem ułożenia cegiełek, mającym duży wpływ na ostateczną wartość estetyczną elewacji. Istnieje sporo ciekawych możliwości na układanie płytek na ścianie, które różnią się między sobą przede wszystkim ich rozmieszczeniem.

Wiązanie cegieł - czym jest i jakie są popularne wzory?
Inesta sp. z o.o. - wyłączny dystrybutor płytek Izoflex Lekkie, cienkie, elatyczne - płytki elewacyjne IZOFLEX
izoflex.pl
Inesta sp. z o.o. - wyłączny dystrybutor płytek Izoflex Lekkie, cienkie, elatyczne - płytki elewacyjne IZOFLEX
Dane kontaktowe:
71 348 70 19
Rakowa 10A, 51-421 Wrocław

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wiązanie wozówkowe

Klasyczne wiązania, wykorzystujące dłuższy bok cegły, są najbardziej popularne i najchętniej stosowane ze względu na łatwość i szybkość wykonania. W efekcie na ścianach powstaje jednolity, powtarzalny wzór, akcentujący pionowe (kolumnowe) bądź ukośne przesunięcie płytek cegiełek w kolejnych rzędach o odpowiednią długość.

Wiązania wozówkowe i płytkowe
Wiązania wozówkowe i płytkowe

Najczęściej wybierane jest przemieszczenie o ½, czyli ustawnie w taki sposób, by pionowe spoiny zawsze znajdowały się w połowie płytki poniżej. Szczególnym wariantem jest wiązanie płytkowe, polegające na układaniu płytek jedna pod drugą, zachowując ciągłość zarówno w spoinach pionowych, jak i poziomych.

Wiązania łączone

Wiązania wykorzystujące zarówno dłuższy, jak i krótszy bok cegły występują w wielu różnych odmianach. W każdym rodzaju wzory są układane regularnie w powtarzalnych i określonych modułach.

Wiązania łączone: flamandzkie, kowadełkowe, holenderskie, gotyckie i krzyżowe
Wiązania łączone: flamandzkie, kowadełkowe, holenderskie, gotyckie i krzyżowe

Najbardziej znane są wiązania:

  • flamandzkie – naprzemienne układanie całych i przeciętych na pół płytek, przypominające szachownicę,
  • kowadełkowe – naprzemienne układanie między połówkami dwóch całych płytek, tworzące regularne, powtarzające się kształty kowadełek,
  • holenderskie – naprzemienne układanie całych i przeciętych na pół płytek w jednym rzędzie, a w kolejnym wyłącznie połówek,
  • gotyckie – układanie naprzemiennie całych i przeciętych na pół płytek, przy czym połówki tworzą kolumny, w których każda płytka zostaje przesunięta o połowę długości względem tych umieszczonych nad oraz pod nią,
  • krzyżowe – naprzemiennie układanie całych i przeciętych na pół płytek w taki sposób, aby powstał kształt podobny do krzyża.

Oryginalne pomysły na wykończenia ściany z cegieł

Płytki elastyczne Izoflex, ze względu na możliwość łatwego przycięcia nożyczkami, świetnie sprawdzą się przy wyklejaniu zarówno klasycznych, jak i oryginalnych wykończeń.

Nieszablonowe wiązania mogą być stosowane zarówno na całych elewacjach, jak i na ich wybranych fragmentach, np.: przy oknach, drzwiach bądź bramach garażowych, nadając projektowi wyjątkowego efektu dekoracyjnego. Kombinacje różnych rodzajów wiązań sprawią, że wykończenia będą prezentowały się niezwykle ciekawie.

Różne wzory układania płytek na ścianie pozwalają na stworzenie wspaniałych wykończeń, a szeroki wybór kolorów, faktur i rozmiarów płytek Izoflex niewątpliwie ułatwia znalezienie odpowiedniego modelu do każdego projektu.

źródło i zdjęcia: Inesta sp. z o.o. - wyłączny dystrybutor płytek Izoflex