PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Zawory termostatyczne

Inteligentne zarządzenie ogrzewaniem nigdy nie było prostsze!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Rozwiązania smart home cieszą się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych, a w ostatnim czasie coraz częściej wykorzystywane są w budownictwie wielorodzinnym. COMAP Smart Home i specjalnie dedykowana aplikacja na smarfona pozwala monitorować temperaturę w domu, biurze lub mieszkaniu, a także kontrolować zużycie energii, co wpływa na obniżenie kosztów nawet o 30%.

Czym jest smart home?

Pandemia koronawirusa zmieniła nasze zachowania i sprawiła, że w domu spędzamy dziś zdecydowanie więcej czasu, niż jeszcze kilka lat temu. Dom to miejsce, w którym nie tylko odpoczywamy, czy spędzamy czas z najbliższymi, ale także coraz częściej pracujemy. Dlatego współczesny dom powinien być nie tylko wygodny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania, które przyczynią się nie tylko do zwiększania komfortu i bezpieczeństwa, ale pozwolą na oszczędność czasu oraz pieniędzy.

To, co do niedawna stanowiło symbol zbędnego luksusu, dzisiaj staje się obowiązkowym elementem każdego nowoczesnego domu. Jego działanie opiera się na systemach elektronicznych, które ze sobą współpracują a ich działanie wsparte jest sztuczną inteligencją. Inteligentny dom, dzięki połączeniu z Internetem, "kontaktuje" się z domownikami, nawet jeśli nie ma ich w domu. Dzięki temu za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na smartfonie mogą oni sterować ogrzewaniem, oświetleniem, czy zużyciem wody z dowolnego miejsca na ziemi. Dzięki czemu dbamy nie tylko o środowisko naturalne, ale przede wszystkim obniżamy comiesięczne rachunki. Rozwiązania inteligentnego domu znacząco podnoszą komfort życia i sprawiają, że mamy więcej czasu i środków na spędzanie chwil w gronie rodziny i przyjaciół.

Głowica termostatyczna COMAP
Głowica termostatyczna COMAP

Sposób na zmniejszenie rachunku za ogrzewanie w domu i budynku wielorodzinnym

Wydatki na ogrzewanie stanowią ponad połowę wszystkich kosztów, jakie ponoszą właściciele domów jednorodzinnych, ale także zarządcy budynków wielorodzinnych. Na wysokość rachunków wpływają nie tylko zwiększające się koszty zakupu energii, ale także zachowania i nawyki mieszkańców, a często także wyposażenie domów lub mieszkań. Rozwiązanie COMAP, w tym również w zakresie ogrzewania podłogowego, uwzględniają wszystkie te czynniki i pozwalają zmniejszyć zużycie energii w pomieszczeniach, zużywając energię tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Ponadto uwzględniają zyski ciepła (pochodzące z promieniowania słonecznego czy urządzeń) wyłącznie wtedy, gdy mieszkańcy są w domu.

Rozwiązanie COMAP Smart Home z zakresu ogrzewania pozwala zwiększyć komfort mieszkańców przy jednoczesnej oszczędności nawet 30% wartości faktury za ogrzewanie w budynku. To szczególnie ważne dla zarządców budynków wielorodzinnych, którzy obok wysokich rachunków za ogrzewanie, muszą mierzyć się z walką z ubóstwem energetycznym, zapewnić komfort termiczny lokatorów i uprościć codzienne zarządzanie budynkiem lub ich większą liczbą. Inteligentne rozwiązanie COMAP Smart Home pozwala rozwiązać te wszystkie problemy, dzięki zastosowaniu termostatów i głowic termostatycznych w mieszkaniach i stworzeniu konta w aplikacji dedykowanej na smartfony. Daje ona możliwość kontroli zużycia energii oraz zdalny dostęp w czasie rzeczywistym do danych.

Przeprowadzone zostało badanie celem, którego było sprawdzenie możliwości wygenerowania oszczędności zużycia energii dzięki zastosowaniu termostatów COMAP Smart Home w budynku wielorodzinnym (przetestowano ponad 50 mieszkań). Testy wykazały, iż zastosowane rozwiązanie pozwoliło na zmniejszenie rachunku za ogrzewanie średnio o około 25%, a w niektórych mieszkaniach nawet o 30%. To wynik, który w obecnych czasach, kiedy ceny energii i ogrzewania są niepewne jest bardzo interesujący.

Termostat COMAP
Zastosowanie termostatów COMAP Smart Home pozwoliło na zmniejszenie rachunku za ogrzewanie średnio o około 25%

Jak działa COMAP Smart Home?

System COMAP Smart Home składa się z autonomicznych lub programowalnych termostatów CSH oraz/lub programowalnych głowic CSH. Termostaty wyposażone są w czujnik wilgotności i temperatury, oraz diody obrazującej stan pracy urządzeń poprzez zmianę koloru (dioda czerwona - grzanie, barwa zielona - brak żądania grzania). Oba urządzenia się łatwe w obsłudze, a nowoczesny design sprawia, że pasują do każdego pomieszczenia. Na wszystkich urządzeniach na żądanie wyświetlana jest aktualna temperatura pomieszczenia i ustawiona/zaprogramowana temperatura komfortu. Zaletą termostatów autonomicznych jest fakt, iż nie trzeba bardzo precyzyjnie programować ustawień, co znacząco wpływa na komfort użytkowania. Rozwiązanie zajmuje się dostosowaniem do warunków panujących w pomieszczeniu uwzględniając chociażby dane pogodowe aktualne i prognozy zmian temperatur. Ponadto stale analizowana jest bezwładność termiczna budynku, dzięki czemu system samodzielnie określa idealny moment na rozpoczęcie ogrzewania, co wpływa na uzyskanie optymalnego poziomu komfortu.

Programowalny termostat CSH oraz programowalna głowica CSH
Programowalny termostat CSH oraz programowalna głowica CSH

Podczas pierwszej instalacji ustawienie temperatury uwzględnia wilgotność i zyski ciepła związane z ekspozycją na słońce. Analizowane są także cykle ogrzewania, aby zmaksymalizować wydajność. Inteligentne termostaty i głowice COMAP Smart Home są kompatybilne z większością dostępnych instalacji ogrzewania - pracują z ogrzewaniem gazowym, olejowym, współpracują z pompą ciepła, kotłami na pellet oraz ogrzewaniem elektrycznym.

Sterowanie ogrzewaniem za pomocą aplikacji
COMAP Smart Home i specjalnie dedykowana aplikacja na smarfona pozwala monitorować temperaturę w domu, biurze lub mieszkaniu, a także kontrolować zużycie energii, co wpływa na obniżenie kosztów nawet o 30%.

Korzyści z montażu systemu smart

Korzyści z montażu COMAP Smart Home w domu lub mieszkaniu jest wiele. Przede wszystkim daje on możliwość osiągnięcia wymiernych oszczędności. Możliwość zdalnego kontrolowania zużycia energii oraz wysokości temperatury w pomieszczeniu podczas naszej nieobecności w domu lub mieszkaniu to nawet o 30% niższe rachunki za ogrzewanie. Nie ma bowiem potrzeby utrzymywania stałej temperatury w pomieszczeniu w momencie, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, czy wychodzimy do pracy. Dzięki sterowaniu przy pomocy aplikacji możemy w dowolnym momencie włączyć termostat i cieszyć się komfortem termicznym, kiedy przebywamy w naszych czterech ścianach.

Kolejną ważną zaletą jest poprawa codziennego funkcjonowania i wygoda użytkowników. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację,  w której odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy i nie podnosząc się z kanapy możemy zwiększyć temperaturę w salonie, a poprzez zastosowanie innych rozwiązań smart przyciemnić oświetlenie i odtworzyć swoją ulubioną muzykę.

Podsumowując, inteligentny dom to taki, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Także taki, który potrafi szybko odpowiadać na nasze potrzeby, a zmiana ustawień temperatury, natężenia światła czy zużycia wody wymaga jedynie ruchu palca po ekranie naszego smartfona. Rozwiązanie COMAP Smart Home zapewnia komfort i wygodę dla wszystkich, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania, dzięki którym codzienne funkcjonowanie w domu, biurze, czy mieszkaniu staje się prostsze, a rachunki za ogrzewanie i energię niższe.


www.comap.aalberts-hfc.com/pl