Basen z przelewem punktowym czy basen przelewowy? Wybór typu basenu

Czym różni się basen przelewowy od skimmerowego? Jak działa każdy z nich? Sprawdź, co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o budowie basenu na terenie swojej posesji.

Basen z przelewem punktowym czy basen przelewowy? Wybór typu basenu
Polder Technika Basenowa Technika basenowa
polder.pl
Polder Technika Basenowa Technika basenowa
Dane kontaktowe:
12 256 43 80, tel. kom. 0 601 495 741
Góra Libertowska 42, Libertów, 30-444 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Basen z przelewem punktowym, czyli ze skimmerem lub z kilkoma skimmerami

Rysunek poniżej przedstawia basen skimmerowy. Z jego lewej strony widać zamontowany skimmer. Pompa obiegowa filtra zasysa wodę i tłoczy ją przez filtr basenowy, który zbiera zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie basenowej.

W dalszym biegu znajduje się urządzenie korygujące wartość pH oraz dozujące środki dezynfekcji wody, a także środek glonobójczy. Następnie woda przechodzi poprzez wymiennik ciepła, gdzie jest podgrzewana z instalacji c.o. (zamiast wymiennika można zastosować podgrzewacz elektryczny, kolektory słoneczne lub pompę ciepła). 

Basen z przelewem punktowy

Do wykonania awaryjnego zrzutu wody basenowej i okresowego opróżniania niecki służy odpływ denny. Rurociągi basenowe wykonuje się z rur z twardego PCV ze względu na agresywne działanie środków uzdatniania wody. 

Na rurach montuje się zawory kulowe. Nie należy na nich oszczędzać - przy ich niedostosowanej ilości mogą wystąpić problemy w przypadku jakiejkolwiek awarii urządzenia technicznego.

Na rysunku, po prawej stronie, umieszczono urządzenie przeciwprądu. W czasie budowy basenu warto zamontować zestaw przedmontażowy. Samo urządzenie można zamontować nawet za klika lat.

Basen przelewowy

Rysunek poniżej przedstawia basen przelewowy. Woda w nim przelewa się z całej powierzchni lustra wody do rynny przelewowej. Poprzez sieć odpływów, rurą zbiorczą dostaje się do zbiornika przelewowego. Poziom wody w zbiorniku regulowany jest automatycznie sterownikiem poziomu.

Basen przelewowy

Jeśli zachodzi taka potrzeba, sterownik automatycznie dolewa wodę dla zachowania jej stałego poziomu w basenie. Pozostałe urządzenia są takie same, jak w basenie skimmerowym.

Basen z rynną stanowi doskonały element krajobrazu ogrodu lub hali basenowej. Zapewnia widok na całą przestrzeń wokół.

Źródło i zdjęcia: Polder Technika Basenowa