PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Meble i akcesoria kuchenne

Jak efektywnie zaplanować kuchenny narożnik? Le Mans vs. Magic Corner PEKA

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jak efektywnie zaplanować kuchenny narożnik, by nie był martwą strefą? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto "z głową" opracowuje plan kuchni.

Kłopotliwy narożnik

Narożnik jest trudno dostępnym miejscem, często niewykorzystywanym, kłopotliwym oraz pomijanym, a przecież można to zmienić! Można go wyposażyć w funkcjonalne, specjalnie dedykowane rozwiązania, które zlikwidują problemy i zagwarantują większą powierzchnię przechowywania.

Aby wybrać najlepszy system, powinniśmy najpierw zastanowić się, co zamierzamy przechowywać w narożnej szafce. Jeśli tuż obok narożnika znajduje się kuchenka czy płyta indukcyjna, wówczas najlepiej trzymać tam garnki i patelnie.

Idealnie nadaje się do tego system Le Mans. Składa się on z dwóch dużych półek o opływowym kształcie. Na każdej z nich można ulokować owalne naczynia w taki sposób, by mieściło się ich więcej niż w tradycyjnej szafce.

Istotną zaletą systemu LeMans jest to, że każdą z półek można wysunąć na zewnątrz niezależnie, zyskując dostęp od góry.
Istotną zaletą systemu Le Mans jest to, że każdą z półek można wysunąć na zewnątrz niezależnie, zyskując dostęp od góry.

System Le Mans - duże półki o opływowym kształcie

Dużą zaletą systemu Le Mans jest to, że każdą z półek można wysunąć na zewnątrz niezależnie, zyskując dostęp od góry. Dzięki temu możemy dodatkowo je "sztaplować", wkładając jeden garnek w drugi. Nie trzeba się schylać, a półki bardzo lekko się wysuwają. Można to zrobić nawet jednym palcem, niezależnie od obciążenia, które wynosi nawet do 25 kg.

System Magic Corner - podział wnętrza szafki na cztery części

A kiedy lepszym wyborem do narożnika będzie system Magic Corner? To rozwiązanie zakłada podzielenie wnętrza szafki na cztery części. Jedną wypełniają kosze przednie, które w całości można wysunąć na zewnątrz.

Następnie, przesuwając do przodu dwa kosze wewnętrzne, zyskujemy dostęp do głębszej zawartości szafki. Choć w przeliczeniu na centymetry kwadratowe do dyspozycji mamy tu więcej powierzchni użytkowej niż w systemie Le Mans, jest ona podzielona na 4 kwadratowe kosze.

Narożnik Magic Corner w kuchni wykorzystany niemal w 100%
Narożnik Magic Corner możemy wykorzystać w kuchni niemal w 100%

Trzeba pamiętać, że na jednym koszyku i tak nie zmieszczą się 2 duże garnki. Jeśli natomiast w Magic Cornerze chcemy przechowywać mały sprzęt AGD w kartonowych opakowaniach to powierzchnię kwadratowych koszy możemy wykorzystać do maksimum. Narożnik w kuchni wykorzystany niemal w 100% – brzmi zachęcająco, prawda?

Systemy PEKA każdy znajdzie coś dla siebie

A jeśli do zagospodarowania mamy dwa narożniki? Jaki system wybrać i co w nim przechowywać? Najbardziej optymalne rozwiązanie to Le Mans w jednym narożniku i Magic Corner w drugim.

Jeżeli chcemy zmieścić w szafce naprawdę dużo owalnych i okrągłych naczyń, możemy zastosować system Le Mans wysoki, który składa się aż z 4 półek. Można je przemieszczać w pionie, tzn. zawieszać na różnej wysokości, aby zrobić miejsce na większe przedmioty.

Kąt otwarcia wynoszący 85 stopni sprawia, że wysunięta półka nie koliduje z uchwytem sąsiedniej szafki. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w niskiej szafce, stosując Le Mans w układzie podblatowym nie mamy aż tak dużych możliwości.

Najbardziej optymalne rozwiązanie to LeMans w jednym narożniku i Magic Corner w drugim.
Najbardziej optymalne rozwiązanie to LeMans w jednym narożniku i Magic Corner w drugim.

Z kolei Magic Corner umożliwia przechowywanie czegoś zupełnie innego niż garnki – na przykład suchych zapasów żywności. Ryż lub kasza w kartonowych opakowaniach, a także puszki to takie produkty, których na kwadratowych półkach zmieści się naprawdę sporo.

System obrotnic REVO

W kuchni wyposażonej w tradycyjną szafkę narożną 90x90 cm możemy zastosować system obrotnic REVO. Mechanizm wykorzystuje praktycznie całe wnętrze szafki, a dzięki temu, że fronty wsuwają się do środka i obracają wewnątrz wraz z półkami, mamy bardzo łatwy dostęp do zawartości.

Taka obrotnica to bardzo wygodne miejsce do przechowywania małego sprzętu AGD
Taka obrotnica to bardzo wygodne miejsce do przechowywania małego sprzętu AGD

Górną półkę można umieścić na dowolnej wysokości. Taka obrotnica to bardzo wygodne miejsce do przechowywania małego sprzętu AGD, którego nie chcemy trzymać na stałe na blacie w kuchni. Po przeniesieniu górnej półki na wyższy poziom, na dolnej znajdzie się miejsce nawet na większy robot kuchenny.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie rozwiązania wybrali do swoich kuchni handlowcy PEKA? Obejrzyj film:

Film pokazuje jak efektywnie zorganizować narożnik by nie był on martwą strefą.

źródło i zdjęcia: PEKA

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum